Hlavní navigace

Pokrytec je online

Vojtěch Bednář 6. 12. 2005

Odkaz na beznadějně profláknutý hub s torrenty všeho druhu měl být původně jen efektní tečkou za mou předminulou glosou. Kritika, kterou jsme za něj já a server sklidili v diskuzi, a následně i několik rozhořčených e-mailů, které jsem dostal do pošty, mne ale přesvědčily o zajímavém paradoxu. Magazín pro profesionály na úrovni by přece na semeniště nelegálního obsahu nikdy neměl odkazovat. Nemálo čtenářů si přinejmenším myslí, že ne.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

P2P sítě, výměna souborů, technologie sdílení obsahu a decentralizované svobodné distribuční systémy. To jsou jen některé eufemismy užívané k označení téhož. Zakopaným psem většinou ukrytým pod pojmem „obsah“ nebo „data“ jsou pirátské kopie

  • hudebních nahrávek,
  • filmů a televizních pořadů,
  • softwaru,
  • fotografií a grafiky,
  • jinak stěží dostupných komerčních dokumentů a knih,
  • záznamů vysílání všeho druhu.

BitTorrent, ale v podstatě libovolná výměnná síť podporující externí linky na konkrétní soubor, se dá využít k levné a efektivní distribuci „legálních“ dat. To je hlavní argument právních obhájců takových sítí. Také se tak využívají – je třeba podotknout – čím dál tím více. To ale nic nemění na skutečnosti, že tato „hodná“ data představují patrně jen malý zlomek jejich skutečného obsahu. Ten zbytek patří bez výjimky do výše uvedených šesti kategorií. Kdyby tomu bylo naopak, pak by tři nejvýznamnější sítě, u kterých lze měřit velikost (například u BitTorrent ne a u Gnutelly je to spekulativní), neměly kumulativně sedm milionů uživatelů. Tito lidé na své počítače jen těžko nainstalují výměnného klienta a nechají jej tam běžet pouze proto, aby si stáhli poslední verzi oblíbeného Debianu. Troufám si tedy tvrdit, že hledají a sdílejí filmy, muziku, software a tak dále.

Vzhledem k rozměru, kterého P2P sítě s ilegálním obsahem dosahují, je nelze ignorovat, a také se to neděje. Fakt, že představují zajímavou a inovativní technologii, která se dá využít i jinak, je sice důležitým, ale nikoliv rozhodujícím argumentem, proč si jich všímat. Rozhodujícím faktorem je jejich rozšířenost a počet aktivních uživatelů.

MIF16

Asi neexistuje časopis pro IT profesionály, který by někdy v průběhu posledních dvou let nezveřejnil obsáhlý článek radící administrátorům, jak zablokovat provoz takových systémů v jejich hájemství. Vzhledem k vynalézavosti autorů P2P jde o úkol, který je – zejména v rozsáhlejších systémech – podle mého názoru k naprosté dokonalosti neproveditelný. Ba co víc. Existují firmy, respektive jejich vysoce postavení pracovníci, kteří jsou schopni admina za obstrukce při stahování muziky pořádně vyplísnit. Totéž se pak týká v oboru doslova proslulých vysokých škol a  – myslím – i dalších veřejných institucí. A nejen jich. Vzpomínám si například na článek ve kterémsi odborném časopise. Jeho autor popisoval z technického hlediska administraci sítě na Lanparty. Nemalá část výkonu sloužila k radostné výměně dat (jakých asi) mezi jejími účastníky a tak bylo možné na reálné situaci sledovat možnosti techniky. Diskuze o tom, k čemu se asi využijí ty miliony kusů prodaných zapisovatelných CD a DVD médií, když na jediné se vejdou tisíce dokumentů, by pak asi byla bezpředmětná.

Jediné vysvětlení, které mne vzhledem k výše uvedenému napadá, je, že výměnné systémy v různých podobách a nelegální soubory jsou všudypřítomné. Otázkou zůstává, jestliže nelze ignorovat je, můžeme ignorovat příčinu jejich existence? Tedy právě onen eufemicky podaný „obsah“? Žádný seriozní server pochopitelně poslední hollywoodský trhák nenasdílí, ale štítit se odkazu na pochybné torrenty a nezařadit jej z morálních důvodů na konec článku o technologii, vymyšlené – slovy samotného autora – k tomu, aby představovala svobodu slova na Internetu, by podle mého názoru bylo pokrytectvím. Online.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

Tipy: Kde zaručeně koupíte dobré maso

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

Vytvořte si web sami. Redakční systém Tumblr

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“