Hlavní navigace

Poláci si pro zásilky z e-shopů budou moci chodit do automatů

Jiří Macich ml.

Poláci si budou moci nejen pro zásilky z internetových obchodů chodit do speciálních výdejních automatů na balíky, se kterými na tamní trh přichází společnost inPost. Zatím je v Polsku jen několik kusů takových automatů, ovšem do konce roku jich inPost chce uvést do provozu až několik stovek. Zákazník si vybere při objednávání zboží jako způsob doručení právě vložení do automatu, který má nejblíže. O uložení zásilky bude informován SMS zprávou. Výdejní automaty mají pracovat na podobném…

Poláci si budou moci nejen pro zásilky z internetových obchodů chodit do speciálních výdejních automatů na balíky, se kterými na tamní trh přichází společnost inPost. Zatím je v Polsku jen několik kusů takových automatů, ovšem do konce roku jich inPost chce uvést do provozu až několik stovek. Zákazník si vybere při objednávání zboží jako způsob doručení právě vložení do automatu, který má nejblíže. O uložení zásilky bude informován SMS zprávou. Výdejní automaty mají pracovat na podobném principu jako bankomaty a počítají i se stejným zabezpečením včetně např. bezpečnostní kamery.

UX17_pulpitel2

Využití automatu vyjde v přepočtu na necelých šedesát korun. Do konce srpna může prvních deset tisíc zákazníků vyzkoušet tuto novinku zdarma. Zásilka má být v útrobách automatu do 48 hodin od odeslání obchodníkem. Automaty na výdej balíků mají být řešením na scénář, který dobře známé i v České republice: adresát není doručovatelem zastižen doma (a kolikrát i když doma prokazatelně je) a tak se musí pro balík vypravit na poštu a odstát si frontu. (Finanční noviny)

Téma k diskusi: uvítali byste podobnou službu i na našem trhu? Myslíte si, že je možné výdejní automaty efektivně zabezpečit před zloději?

Našli jste v článku chybu?
16. 6. 2009 11:41
Tak nějak tam moc nevidím tu úsporu nákladů - musím k tomu postavit sklad s automatickým výdejem + automat na peníze - to bude fix jak blázen. Daleko lepší systém měli ve Švédsku - balík se dal poslat skoro do každého obchodu s potravinami, takže jsem si ho prostě vyzvedl, když jsem tam šel nakupovat. Mají na to vždy jednu speciální pokladnu, kde kromě placení nákupů dělají i poštovní služby. A pochopitelně to není drahé, obchod počítá s tím, že tam současně i nakoupím...
17. 6. 2009 14:09
Já to řeším tak, že si vybírám dopravu kurýrem (po Praze) a PPL. Pokud eShop nabízí jenom Českou poštu, pak se nejdřív podívám, jestli hledané zboží nemá jiný eShop za podobnou, byť o něco vyšší cenu. Kurýr i PPL doručí balík vždy. V případě potíží (nemohou to najít, mají zdržení,... ještě volají na mobil). Pošta dává automaticky lístek do schránky a občas ani nezazvoní na zvonek (vyzkoušeno konkrétně v Praze a na Kladně).