Hlavní navigace

Politická debata i zábava z Twitteru. Seznam.cz rozjel svoje Zprávy

David Slížek 4. 10. 2016

Největší český portál bez větších fanfár rozjel vlastní zpravodajský servis založený na videu. Podaří se mu konkurovat zavedeným televizím?

  • 4. 10. 12:45 – doplněno vyjádření Seznamu k použití flashového přehrávače

Nechtěli jsme vás vyděsit změnou homepage Seznamu. Jen jsme přidali další nový servis – zpravodajský. Těmito slovy moderátorka Zuzana Hodková v úvodním videu vysvětluje dlouho očekávaný start zpravodajství Seznamu, které se jmenuje lakonicky: Seznam Zprávy. A slibuje, že bude přinášet vlastní zprávy – „seriózní, ale jinde neviděné“.

Redakce Seznam zprávy: 

Jakub Unger (šéfredaktor), Jiří Kubík (zástupce šéfredaktora), Jindřich Šídlo (šéfreportér), Zdeněk John (šéfeditor), Jan Cizner (vedoucí videozpravodajství), Roman Pistorius (editor), Bronislav Pavlík (editor), Tomáš Eyem (editor), Václav Dolejší (reportér), Adam Junek (reportér), Karel Hrubeš (reportér), Zuzana Hodková (moderátorka), Martin Jonáš (moderátor), Jaroslav Gavenda (redaktor), Pavel Cyprich (redaktor), Lucie Stuchlíková (redaktorka), Radek Nohl (redaktor), Petr Švihel (redaktor), Tereza Robinson (redaktorka), Michal Štůsek (vedoucí směny), Anita Baselová (redaktorka), Nela Friebová (redaktorka), Jaroslav Brousil (redaktor), Marie Vladyková (redaktorka), Nela Vejvodová (redaktorka), Lukáš Roganský (šéfkameraman), Lukáš Bouška (kameraman), Tomáš Dusil (kameraman), Petr Kobrle (kameraman), Lukáš Kladníček (kameraman), Zdeněk Stuchlík (kameraman), Oliver Cuadra (kameraman), Vojtěch Nix (kameraman), Kateřina Severová (produkční).

Vlastní zpravodajství spustila česká internetová jednička po měsících příprav pod vedením Jakuba Ungera (spoluzakladatele serveru Aktuálně.cz). Ten do týmu přivedl řadu novinářů z jiných médií – Hodková například přišla z České televize, stejně jako vedoucí videozpravodajství Jan Cizner, z TV Nova Roman Pistorius. 

Z Mafry přišli editoři Zdeněk John a Bronislav Pavlík nebo bývalý šéfreportér Lidových novin Adam Junek a z vydavatelství Economia pak pochází jak zástupce šéfredaktora Jiří Kubík, tak například komentátor Jindřich Šídlo, který se na Seznamu bude věnovat komentování politického dění a v pondělí má mít „legrační pořad, který se na českou politiku bude dívat trochu jinak“.

Mezi autory prvních videí je také reportérka a šéfka projektu Neovlivní Sabina Slonková, která je aktuálně podepsaná pod záznamem vystoupení policejního prezidenta Tomáše Tuhého na mítinku s detektivy protimafiánského útvaru. Seznam bude na obsahu spolupracovat s dalšími redakcemi – v úvodním videu jmenuje časopisy Forbes nebo Reportér.

Typický program Seznamu má ráno nabídnout původní zprávy, během dne bude pokrývat aktuální dění a večer, po dvacáté hodině, má přijít živě vysílaný názorový zpravodajský souhrn. Už máme tolik obsahu, že je strašná škoda ho neukázat lidem. A tak to pouštíme, komentuje ve videu start projektu generální ředitel Seznamu Pavel Zima.

Seznam na úvod natočil i vlastní politickou debatu šesti lídrů velkých stran (Sobotka, Babiš, Bělobrádek, Kalousek, Fiala a Gazdík). Slibuje ji odvysílat zítra (ve středu 5. října) a jako ochutnávku zatím nabízí úryvky z toho, jak si politici povídali před jejím začátkem.

Na webu jsou také první rubriky: Den v 60 vteřinách je krátkým, ráno vysílaným souhrnem očekávaných událostí daného dne a Zprávy v síti výběrem několika zábavných věcí ze sociálních sítí. Jinak jsou ve startovní nabídce zatím většinou krátké zpravodajské příspěvky. V zahraničním zpravodajství čerpá Seznam například z videoservisu Reuters.

Technologicky běží Seznam zprávy na stejném základě jako Stream.cz. Vypadá to, že na desktopu v prohlížečích s nainstalovaným Flash Playerem přehrávač používá primárně Flash. V jiných případech (a na mobilních zařízeních) ale jede v HTML5.

MIF16

DOPLNĚNO 12:45 – Jak to s Flashem v přehrávači na Zprávách (potažmo na Streamu) je, jsme se zeptali Seznamu. Tady je odpověď:

Aktuálně na Zprávách používáme player ze Streamu, kde je primární Flash. Máme téměř hotov nový seznamácký player nové generace (primární bude html5, player bude umět adaptivní streaming, bude umět VAST – napojení na programatický prodej, podpora live streamingu se seekováním a ASAP záznamem po skončení přímého přenosu atd.) a v řádu týdnů ho na Zprávy nasadíme. Jak zmiňoval Pavel Zima – na Zprávách máme už hodně atraktivního obsahu a nechtěli jsme čekat, než budou hotové všechny nové komponenty. Postupně budeme Zprávy technologicky významně posouvat, odpověděl Lupě manažer týmu obsahových služeb v Seznamu Norbert Gulevič.

Anketa

Budete Zprávy Seznamu sledovat pravidelně?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu