Hlavní navigace

Pomůže nám doména .eu?

Aleš Miklík 16. 11. 2005

Active 24 oznámila spuštění "závazných registrací" .eu domén a konkurence se zlobí, protože jde údajně o klamavou reklamu. To stejné však na jaře tvrdila Active 24 o předběžných registracích. Zaslouží si vůbec evropské domény takovou pozornost? Jinak řečeno, zná tu někdo třeba takovou doménu .us?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Spouštění .eu domén provází od samého začátku velice silné „haló“, vyvolávané především (jak jinak) registrátory i webhostery. Ti je totiž cítí jako spásnou šanci, jak na „našlapaném“ českém trhu nějakou dobu smysluplně profitovat, někteří jiní možná aspoň udržet. Po sérii akvizicí (Globe a CP Online spadli pod Active 24, P.E.S. Consulting koupila italská Aruba) je konsolidační proces stále otevřený – velcí zákazníci zřídka migrují a přetahování o drobné od těch nejmenších uživatelů webhostingu zkrátka není dlouhodobě udržitelné.

Bude doména .eu záchrannou „dojnou krávou“, na které se zahojí všichni? Při pohledu na dosavadní průběh „registrací“ se spíš zdá, že pro řadu zúčastněných a doufajících půjde o velké zklamání a možná i ostudu. Registrační autorita EURid teprve nedávno vyhlásila začátek Sunrise periody (registrace na základě ochranných a obchodních známek) na 7. prosinec, avšak už na jaře přišel Explorer s poněkud nejistou možností předregistrace, což nelibě komentovala společnost Active 24 jako „klamavou nabídku“. Předregistrované domény sice do systému EURidu půjdou o něco dřív než běžné žádosti, avšak v případě většího počtu předregistrací na stejnou doménu vám tento náskok mnoho šancí nepřidá.

Paradoxního obratu se bitka o pochybné vítězství mezi registrátory dočkala nyní, kdy Active 24 spouští „závazné registrace“, které v případě, že nevlastníte právo na zařazení do Sunrise periody, nejsou ničím jiným než dalšími předběžnými registracemi bez valné záruky úspěchu. Některé konkurenční společnosti se už ozývají s tím, že jde o klamavou nabídku (alespoň společný slovník se za ty měsíce již stihl ustálit) a bezpochyby brzo přijdou s vlastním řešením, jak zástupy natěšených zájemců o koncovku .eu dostat pod svá křídla.

MIF16

Je však celý ten povyk kolem nové domény nutný? Skutečně tolik firem touží po „evropské identitě na Internetu?“ Podle toho, že zapálení pro nový podnik je společné i zahraničním registrátorům (takový GoDaddy nabízel předregistrace už před dvěma lety, tedy ještě před vznikem samotného EURidu), je toto očekávání vpravdě celoevropské. Firem a zájemců jistě budou tisíce, avšak kolik z nich tak činí spíše pro jistotu, aby o „svoji“ doménu nepřišli, a po nějaké době zjistí, že obavy byly zbytečné? Kdo ví. Každopádně myšlenka povznesení hodnoty vašeho obchodního jména tím, že e-maily budete posílat z adresy s koncovkou .eu, se mi zdá mírně řečeno zjednodušená. Pokud komunikujete se zahraničním partnerem a nevlastníte doménu .com, s .eu si mnoho nepolepšíte. Pokud snad záleží na regionální příslušnosti firmy, význam má spíš hlásit se k americkému území – a kdo přitom používá doménu .us?

Mimochodem, ve vřavě předregistrační války trochu zapadla informace o tom, že rozhodčí soud, sídlící v Praze, vydal pravidla a poplatky pro vedení sporů o .eu domény. Nejnižší částka, na kterou se (s jedním porotcem a nejvýše dvěma doménami) můžete dostat, je 1990 eur. Nebude potom často levnější koupit si doménu od protistrany, případně spekulanta, rovnou a na „vlastní administrativu“?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Jakákoli změna znaménka varuje

Jakákoli změna znaménka varuje

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?