Hlavní navigace

Popovídejte si s diktátorem!

Jan Handl

Nejenom americký prezident Obama (nebo spíše jeho tým) využívá pro kontakt s veřejností mikroblogování na Twitteru. Existuje několik profilů, které se tváří jako oficiální kanál venezuelského prezidenta Huga Cháveze. Jeden z nich je asi pravý, takže neváhejte a diskutujte s diktátorem!

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Hugo Chávez (profil na Wikipedii najdete zde) je venezuelský prezident na doživotí a podle mnohých i diktátor. Jeho věhlas pronikl i na Twitter, kde existuje několik profilů s ním spojených. Jeden z nich je s velkou pravděpodobností pravý. Jde opravdu o venezuelského prezidenta? Na vznesený dotaz „Chávez z Twitteru“ odpověděl, že ano. Sleduje ho asi tisíc uživatelů, s některými (včetně mě) komunikuje, a to ve španělštině.

Pokud jde o opravdického Cháveze, je tu ideální šance, jak mu naznačit, že se s jeho počínáním neztotožňujete. Věřte, že vám odpoví a možná se rozproudí nějaká zajímavá diskuse. Twitter je vůbec zajímavý prostředek komunikace, politik by jinou cestou asi těžko reagoval na všetečné dotazy veřejnosti tak rychle a otevřeně.

Zatímco Facebook je nejrůznějších politiků „plný“, Twitter zatím jejich zájem tolik nevzbuzuje. O to zajímavější je, že mezi prvními vlaštovkami je venezuelský prezident, který by zrovna sociální sítě mohl považovat za výplod choré mysli ďáblů z USA. Chávez (tedy pokud je to ten pravý, ale tak jako tak to bude minimálně jeho velký příznivec) tedy používá ďáblův nástroj ke svému prospěchu? Mnoho neamerických politiků na Twitteru skutečně není, jak je možné vidět zde.

Za vyzkoušení stojí kontaktovat pomocí Twitteru politiky a vůbec i celebrity obecně. Dost z nich (nebo z jejich asistentů) odpoví. Chávez není výjimkou, a pokud budete své dotazy pokládat ve španělštině (poslouží překladač), dozvíte se určitě zajímavé věci. Můžete probrat třeba revoluci a pohled Cháveze na Američany.

UX17_snitker

Jednou z mála českých politických vlaštovek je Edvard Kožušník, mimo jiné kandidát do EP za ODS. I on čile komunikuje a prezentuje novinky ze svého politického počínání na Twitteru. Zajímavé jsou i informace z jeho kalendáře, s kým se setkává. Kožušník nevyužívá jenom Twitter, ale například i Facebook, takže nejde o širého příznivce Twitteru, ale sociálních sítí jako takových.

Můžeme čekat, že politiků na Twitteru bude přibývat. Jenom doufejme, že většina z nich bude reagovat a nebude pomocí Twitteru jenom přeposílat PR odkazy. Twitter je přece o komunikaci, a to obousměrné…

Našli jste v článku chybu?
13. 4. 2009 13:38
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Vážený redaktore, jakým duševním pnutím jsi dospěl k závěru, že Chávez je diktátor? Dvanáctkrát vyhrál volby a lidi ho podrželi i při puči řízeném CIA v roce 2002. Vyhýbejte se soudům o věcech, kterým nerozumíte.
13. 4. 2009 16:33
Jirka (neregistrovaný)
Asi jako napsalo mnoho jiných zde, a já se s nimy ztotožňuji, bych se rád zeptal, proč je podle Vás diktátor? Jednak podléháte koukám celkem úspěšně propagandě toho co čtete, za druhé se propagandu tímto snažíte sám tvořit, když čtenářům podsouváte své názory a za třetí od kdy je Lupa politický diskusní klub lidí kterým stačí říci nějakým troubou z USA či odjinud "Tenhle člověk je špatný" a oni hned hlásají to samé, aniž by cokoliv věděli? Ne skutečně, diktátor to není a to že s někým …