Hlavní navigace

Portál edu.cz: ministerstvo školství se vytáčí

Jan Wagner 18. 9. 2007

Deník Právo včera s desetidenním zpožděním informoval o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o které Lupa informovala již před týdnem v článku Kostlivec Internetu do škol znovu vypadl ze skříně. Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) i ministerstvo školství (MŠMT) reagovaly včera v průběhu odpolene tiskovými zprávami s přímo nepravdivými a neudržitelnými závěry. Podle Dany Kuchtové je portál edu.cz za 26,5 milionu korun, fungující dosud po 20 měsících provozu jako primitivní rozcestník:…

Deník Právo včera s desetidenním zpožděním informoval o zprávě Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o které Lupa informovala již před týdnem v článku Kostlivec Internetu do škol znovu vypadl ze skříně. Ústav pro informace ve vzdělávání (ÚIV) i ministerstvo školství (MŠMT) reagovaly včera v průběhu odpolene tiskovými zprávami s přímo nepravdivými a neudržitelnými závěry. Podle Dany Kuchtové je portál edu.cz za 26,5 milionu korun, fungující dosud po 20 měsících provozu jako primitivní rozcestník: …zbytečně drahý, ale když už tu jednou je, připadalo by mi jako plýtvání rušit ho. Svou funkci navíc plní dobře a šetření, která máme k dispozici, to dokazují. Je samozřejmě řada způsobů, jak jeho fungování ještě dále vylepšit a na tom budeme spolu s Ústavem pro informace ve vzdělávání pracovat.

Při udávaných 4500 přístupech denně odhadujeme, že náklady na jeden přístup jsou 20 korun a to je za redundantní odkaz opravdu hodně. Většina informací z portálu edu.cz je k dispozici na dalších resortních portálech msmt.cz, uiv.cz a dalších. Obsah z řady z ostatních desítek resortních portálů ale edu.cz zcela ignoruje, například pro školy klíčový rvp.cz. V resortu existují desítky dalších portálů a další vznikají, včera byl například zprovozněm infoabsolvent.cz. Podle původních záměrů měl edu.cz integrovat všechny resortní potřeby a poskytovat především vzdělávací obsah. Ten tam dodnes není a výmluva ÚIV z tiskové zprávy je zřetelně nepravdivá:

V tiskové zprávě NKÚ ze 7. září se uvádí, že ‚vzdělávací část portálu však do doby ukončení kontroly spuštěna nebyla‘. Toto tvrzení považujeme za zavádějící. Obsah vzdělávací části portálu nebyl nikdy v programu Státní informační politiky ve vzdělávání (SIPVZ) jednoznačně vymezen a výraz ‚vzdělávací část portálu‘ nemá ani v odborném povědomí obecně přijatý obsah, na jehož základě by bylo možné současné funkcionality portálu ŠVIP takto hodnotit. Rozhodně neplatí, že ‚vzdělávací část portálu‘ je totéž, co funkcionalita ‚přímé vzdělávání‘, tj. e-learning, který je spojován s částí, která je záležitostí třetí etapy vývoje portálu. Ve svém současném stavu ŠVIP obsahuje funkcionality, např. komunitní prostory, modul Školstvi a vzdělávání na Internetu, na nichž je možné realizovat vzdělávací obsahy, další se připravují.

MIF16

Systémový projekt portálu edu.cz z jara 2005 však tento vzdělávací obsah jasně vymezuje:

(…) portál (se) stane nástrojem podpory rozvoje vzdělávací soustavy, nástrojem prezentace a prosazování vzdělávací politiky, nástrojem podpory celoživotního učení a rozvíjení konceptu učící se společnosti. Vzdělávací obsah poskytovaný portálem bude mít rozličnou podobu. Bude se jednat například o: slovníky (slovníky cizích slov, slovníky z vybrané oblasti apod.), výukové programy, elektronické učebnice, hry se vzdělávacím obsahem a elektronické kurzy (certifikace, testy, přednášky, rekvalifikační kurzy apod.).

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Elektrokolo. Výhodná koupě, která šlape sama?

Měšec.cz: Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

Netradiční pojištění: Co si necháváme pojistit?

DigiZone.cz: Skylink vypíná pořady na RTVS a JOJ Plus

Skylink vypíná pořady na RTVS a JOJ Plus

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se