Hlavní navigace

Portály, portály, kdo vás chce?

Petr Tesařík 31. 8. 1998

V zahraničí (tedy hlavně v USA) jsou portály už dva roky docela běžnou záležitostí. U nás se o nich zatím spíš jenom mluví. Jsou ale opravdu tak úžasné?

Základní myšlenkou portálu je integrace. Integrace všech možných služeb pod jednou střechou – s jedním jménem, jednotným uživatelským rozhraním, společnou marketingovou strategií. Uživatelům má tato integrace přinést pohodlí, přehlednost, lepší orientaci a strmější učící křivku. Trochu to připomíná strategii Micro$oftu se svým M$ Office. :) Potenciálním inzerentům má přinést možnost snadného oslovení mnoha uživatelů portálu, a to jednoduše.

Základní myšlenkou Internetu je distribuovanost. V současnosti nejpoužívanější Internetová služba, World Wide Web, je v podstatě také distribuovaný systém. Jazyk HTML byl již od začátku koncipován tak, aby co nejvíc usnadnil pohyb po virtuálním Webovém prostoru. Mám tím na mysli princip URL, který umožňuje na kterémkoli místě se odkázat na libovolný jiný dokument na Internetu.

Zdá se tedy, že kombinace Internetu s portálem v sobě obsahuje paradox. Úplně to tak ovšem není. Portály v sobě integrují většinu běžně žádaných služeb, jako např. volný e-mail, FreeWeb, prohledávání Internetu nebo WatchIt. To vede uživatele k tomu, že si zvyknou na portál chodit jako do své virtuální kanceláře. (Já vím, to srovnání kulhá, ale ona všechna srovnání kulhají.) Často ovšem lidé používají Internet spíš k tomu, k čemu byl původně určen, a co je i dnes jeho hlavním smyslem – k hledání informací.

Představte si teď takového typického uživatele Internetu. Ráno přijde do práce, zapne počítač a … a jde se podívat, jestli mu nepřišla nějaká pošta – bod pro portál, který integruje nějaký ten WebMail. Pak si možná ještě přečte svůj oblíbený zpravodajský server, který by také mohl být v portálu, takže se na něj dostane jedním kliknutím. No, a potom je skoro čas začít něco dělat, protože za brouzdání Webem ho zaměstnavatel pravděpodobně neplatí.

A potom bude potřebovat vědět nějakou konkrétní informaci. No problem. Využije portálový prohledávač Internetu a (s trochou štěstí) najde, co hledal. Jenomže co má teď na obrazovce? Stránku z portálu? A až se k tomu browseru zase vrátí, tak se bude speciálně vracet, aby mohl kliknout na banner, který je na portálu? Upřímně řečeno, ještě ani jednou jsem nekliknul na reklamní proužek na Altavistě, a není mi příliš jasné, proč bych to kdy dělal. Podobné je to ovšem s většinou serverů, které nabízejí služby.

Takovým „služebním“ serverům nepomůže ani to, že se sdruží do velkých portálů. Bannery na takových serverech budou mít zcela jistě vysoký počet impresí, ale mizernou účinnost. A účinnost zajímá inzerenty především, tedy vlastně spíš cena, kterou průměrně zaplatí za jedno kliknutí. Ale to spolu souvisí, protože jsem ještě nikoho neslyšel říkat, že by cena reklamy na portálech měla být nižší než jinde. Spíš naopak.

MIF16

Abych to shrnul, netvrdím, že portály jsou špatné pro uživatele. Jenom si (narozdíl od mnoha firem) nemyslím, že by byly příliš zajímavé pro inzerenty. Statistiky mi nakonec dávají za pravdu, protože „klikavost“ bannerů na portálech se nyní pohybuje někde okolo 0.9 %.

Petr Tesařík

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

Volby: nízká účast i nízký zájem o pořady

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Podnikatel.cz: Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

Alza.cz 28. října otevře. Dle ČOI poruší zákon

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?