Hlavní navigace

Portování WWW služeb na mobilní telefony

 Autor: 29
Tomáš Randus 23. 1. 2007

Komerční internetovou službu dnes není až takový problém zřídit za pomoci WWW a e-mailu. Je ale možné chtít i něco víc. Tyto dva distribuční kanály sice slouží pro obchodní komunikaci spolehlivě, existují ovšem i úkoly, na které se až tak nehodí. Při poskytování elektronických služeb je možno zvolit i další poměrně dostupné technologie, přinese-li to provozovateli nějakou výhodu.

Například takový Instant Messaging je pro komunikaci na technické podpoře efektivnější než e-mail za předpokladu, že linka má zákazníkům sloužit. Různé možnosti mobilních telefonů zase mohou pomoci při využívání služeb mimo kancelář a byt, z dosahu osobního počítače. Mobilní technologie budou naším tématem.

Pro provozovatele a tvůrce služby může být výzvou zkusit nějaký nový distribuční kanál, znamená to však investice a rizika. Získání každého nového způsobu distribuce ovšem zvětšuje okruh potenciálních zákazníků, a to je to, oč tu běží.

Mobilní služby si zaslouží pozornost

Mobilní služby v žádném případě nenahradí internetové, jako TV BBC nenahradila tu rádiovou. Názor, že internetový svět prostě jednoho dne začne fungovat v mobilních zařízeních, je založen na zbožném přání nebo spíše na nepochopení situace. Každý nový zákaznický terminál s sebou vždy přinesl další várku nekompatibilit a starostí tvůrcům aplikací. Respekt webových tvůrců před každým vydáním nové verze jednoho ze tří internetových browserů to dokazuje. Při prolnutí světa mobilních telefonů a WWW se bude muset forma webových služeb změnit. V okamžiku, kdy bude třeba obsloužit tolik rozličných koncových terminálů, nebude jedinou možnou cestou zjednodušení.

Mimo browsingu je v mobilních sítích také mnoho dalších technologií. Zprostředkovávají různé funkce a služby, které nemají v prostředí webu obdoby. Jedná se převážně o platební metody a různé formy messagingu. Bylo by škoda přenášet internetové služby do mobilních telefonů a nevyužít například SMS Push, WTAI, služby založené na lokaci apod. (jednotlivé technologie budou popsány níže).

Významnou výhodou mobilních služeb je množství potenciálních zákazníků, na které se můžeme tímto způsobem obrátit. U sofistikova­nějších technologií ovšem není zcela zřejmé, zda je jsou uživatelé schopni a ochotni obsluhovat. Důvodem je především velmi složité nastavení a zpoplatnění těchto služeb. Jen velmi málo zákazníků si dokáže nastavit příjem MMS zpráv, rozlišit běžnou SMS od té prémiově zpoplatněné podle telefonního čísla nebo se vyznat v ceníku datových služeb GPRS.

Technické aspekty mobilizace služeb

Když přijmeme za své, že zpřístupnit nějakou svou stávající službu na mobilní telefony je dobrý nápad, budeme hledat způsoby jak na to. Pokud chceme automaticky odesílat zákazníkům SMS, asi si jednoduše poradíme, k dispozici je hned několik způsobů a nástrojů. V případě zájmu se tomu můžeme věnovat příště. Nyní se ovšem zaměříme na mobilní browsing. Ekvivalent k takovému tomu domácímu brouzdání po Internetu najdeme na mobilních zařízeních v technologiích WAP 1.0, WAP 2.0 a iMode. Pro naše lokální podmínky postačí první dvě, i tak toho bude až nad hlavu. S čím se tedy produktový manažer při rozšiřování super-výdělečné WWW služby na mobilní telefony potká?

Standardy

I přes využití pouhých dvou norem (WAP 1.0 a WAP 2.0), mimochodem prakticky zpětně nekompatibilních, existuje ještě mnoho významných rozšíření, která je třeba brát v úvahu. Jen zběžně, co stojí za námahu a co ne:

  • WML 1.1 – Starší protokol stránek, na příštích několik let jej stále bude mít velký počet zákazníků, dosud se prodávají nové telefony, které jej vyžadují.
  • WML 1.2, 1.3 – Nevýznamné rozšíření starší verze WML, není třeba se jimi zabývat.
  • WMLScript 1.0, 1.1, 1.2, 1.3 – Umožňuje některé zajímavé funkce pro rozšíření mobilních stránek, především s WTAI. Není jej však nezbytné využívat.
  • XHTML MP – Nástupce WML, je to protokol pro definici stránek s podporou CSS. S příchodem WAP 2.0 se stal hlavním formátem mobilních stránek/aplikací.
  • WBMP – Velmi starý formát obrázků pro mobilní telefony, není nezbytné se jím zabývat.
  • GIF – Velká část telefonů podporuje GIF jako jediný barevný formát obrázků.
  • PNG – Základní formát obrázků pro většinu nových telefonů a WAP 2.0.
  • WTAI – Růžné zajímavé možnosti pro propojení telefonních a datových služeb, například vytáčení čísla volaného odkazem ze stránky.
  • drm oma – Ochrana autorských práv je v telefonech velmi rozšířená, Open Mobile Aliance definuje několik způsobů.
  • WAP push – Doručování odkazů SMSkou, náramná věc pro marketing.
WAP

WML+wbmp, to už bude brzy minulost

Existují i další sofistikovanější služby se svými protokoly, provozované přímo operátory na platformě jejich sítí. Většinou jsou přístupné přes Webservices a realizované SMS zprávami. Poskytují informace o zeměpisné pozici účastníka, umožňují provedení plateb a další činnosti spojené s technologie­mi sítí.

Výjimky

… a výjimky z výjimek – to je mobilní programování. Je třeba počítat s tím, že ne všechny formáty dat, uvedené v http hlavičce jako akceptovatelné, jsou opravdu podporovány. Je nutné myslet na to, že URL adresa nesmí být pro některé mobilní telefony dlouhá 255 znaků oproti doporučení W3C, ale kratší. Je třeba se i připravit na skutečnost, že HTTP metoda post v některých případech prostě nefunguje. No a tak dále. Browsery v telefonech nevznikaly pod patřičnou veřejnou kontrolou a leckdo z programátorů firmware si prostě usnadnil práci.

Přesměrování

Jednou z metod, tou nejčastěji použitou, pro vypořádání se s nekompatibilitou mobilních telefonů, je udržování více verzí jedné aplikace. Není sporu, že je to metoda násilná a ne příliš efektivní. V podstatě jde o to vytvořit nejméně dvě verze stejné aplikace (nejčastěji jsou jimi kombinace WML+GIF a XHTML MP+PNG), a mezi ně pak rozesílat klienty podle nějakých indicií. Asi nejednodušší způsob je dát uživateli vybrat, je ale také možno podle různých parametrů HTTP requestu typ koncového zařízení detekovat.

Kdo přesměrovává, a jak? IDOS.cz přesměrovává chybně, veškeré chytré telefony se SymbianOS nutí využívat v internetovém prohlížeči WML verzi stránek, která zde není podporována. Aktuálně.cz dává pro jistotu většině WWW prohlížečů verzi bez diakritiky, někomu se to tak může špatně číst. Google některým telefonům posílá chybně mobilní verzi vyhledávače, i když by tyto modely zvládly plnou verzi.

Dobrýwap.cz a tak…

Aby bylo možné službu přes mobilní telefon obsluhovat, musí být pro tento typ zařízení vytvořen specifický obsah. Ani telefony s opravdovými internetovými prohlížeči, jako je mobilní verze Opery, zabudovaný browser v SymbianOS třetí edice a tolik očekávaný iPhone, nemohou z hlediska zobrazovací plochy konkurovat PC. Na obrazovku počítače se vejde odhadem 2500 znaků, zatímco na zobrazovadlo telefonu stěží 150. Malé plochy obrazovek telefonů budou stálou překážkou a obsah pro ně vytvořený bude vždy na velkém monitoru vypadat chudě. Než se vyrojí optimalizační a konzultační experti na problematiku mobilních webů, musíme si poradit sami za pomoci zdravého rozumu. Dlouhé texty a formuláře, velké obrázky a některé aktivní obsahy stránek se na telefon nikdy hodit nebudou.

weby

Velké weby na velkých telefonech

Společenství W3C se pokouší o standardizaci mobilních webů po svém: Mobile Web Inovate shrnuje snahy o sjednocení postupů tvorby portálů pro mobilní telefony. W3C mobileOK zase definuje postupy jejich testování. Více například na serveru root.cz zde: Akta X 0512 a zde: Akta X: W3C mobileOK Basic.

Zajímavé údaje na konec

S laskavým dovolením Seznam.cz zde zveřejním přehled top 6 telefonů v mobilní verzi portálu lide.cz za měsíc prosinec minulého roku. Takto vypadá skupina cílových zařízení jedné konkrétní služby. Zajímavé je především malé zastoupení jednotlivých přístrojů. Na první pozici je pro browsing ne příliš vhodný K750i. Sestup plynule pokračuje a pod hranici jednoho procenta spadne až třicáté zařízení.

Top šesti telefonů
7,68 % SonyEricsson K750i
4,34 % SonyEricsson K300i
2,21 % SonyEricsson K700i
2,00 % LG C3310
2,00 % Nokia 6020
1,99 % Motorola V3r
telefony

První šestka telefonů na wap.lide.cz

Anketa

Používáte WAP?

Našli jste v článku chybu?

24. 1. 2007 11:07

grass (neregistrovaný)
Ahoj shadow prezdicku grass mam proto, ze jsem se takto rozhodl :-) Jen tak mimochodem proc mas ty prezdivku shadow? Ale radsi se vratme k puvodni diskuzi. Nevim jak je to u Vas na slovensku, ale u nas v cechach plati to, ze pokud mobilni operator zaradi tvou aplikaci do sveho wap menu musis k tomu mit podepsanou smlouvu a soucast tele smlouvy je i renevue share = podil na prowapovanych kB v radech desitek kaleru za kB, pak je jsou jeste dve moznosti ktere zalezi na tom jak je tva aplikace dobra…

24. 1. 2007 9:22

uživatel si přál zůstat v anonymitě
ale ano... vetsina sluzeb na portalech operatoru je placena (nektere za KB, nektere jinak, zavisi i na operatorove politice) a dodavatele obsahu z toho maji svuj podil (ackoliv ten je vyrazne mensi nez operatoruv)
Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Podnikatel.cz: EET zvládneme, budou horší zákony

EET zvládneme, budou horší zákony

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Bojíte se encefalitidy?

Bojíte se encefalitidy?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře