Hlavní navigace

Poslanci chtějí zakázat registrace domén znějících na jejich jména

Martin Kopta 1. 8. 2002

V souvislosti se spekulativní registrací přibližně 134 domén se jmény českých politiků se objevily hlasy volající po zákonné úpravě práva k doménám. Na základě čeho by ale měli zákonodárci rozhodnout, jaké důvody k registraci domény ještě oprávněné jsou, a jaké nikoli? Nehrozí, že nakonec v soubojích o doménu zvítězí ten slavnější a bohatší?

Můj vrstevník, Jiří Salajka si před několika dny podal žádost o registraci desítek domén nesoucích jména českých politiků – podle ČTK se jedná o 134 adres. Jiří Salajka tak může jen za registrační poplatky zaplatit 225.120 korun. Domény, které jsem ověřoval, jsou stále ještě ve lhůtě splatnosti. Jiří Salajka už ale stihl poslancům domény nabídnout po pěti tisících kus. Takový Libor Ambrozek by mu za domény zaplatil hned 15.000 korun, protože Jiří Sajalka požádal o doménu liborambrozek.cz, libor-ambrozek.cz i ambrozek.cz (všechny ve lhůtě splatnosti).

Jiří Salajka není jediný, koho napadlo vydělat na prodeji domén se jmény poslanců a ministrů. Například blanenská firma One.cz si letos v červnu zaregistrovala a zaplatila jméno ministra Cyrila Svobody. Poslancům se takové podnikání (Cybersquatter je osoba, která neoprávněně obsadí doménové jméno) cybersquatterů nelíbí a uvažují prý o schválení zvláštního zákona, který obchodu se jmény známých osob zamezí.

Řekněme „ne“ zákonu o doménových jménech

Považuji za důležité postavit se rázně proti každému záměru ošetřit právo registrace domény zvláštním zákonem. Jednak si myslím, že čím méně existuje zákonů, tím je právo přehlednější a srozumitelnější, a zadruhé protože se domnívám, že všechny právní normy, které by měly právnické či fyzické osoby chránit před zneužitím jejich jmen, již byly přijaty.

Soudy podle stávajících zákonů mohou účinně řešit a řeší spory o domény. Ukazují na to například kauzy, které ve svém středečním článku Foneticky zaměnitelné domény – aktuální vývoj a stav v právu na Lupě rozebíral Ján Matejka.

Kamenem úrazu zákona by bylo určit, kdo má na registraci domény právo.

Pokud si zítra zaregistruji doménu vladimirmlynar.cz, pak nevidím důvod, proč by to mělo (nějakému) Vladimíru Mlynářovi vadit. Snad by se jen mohl chytit za nos a uvědomit si, že to měl udělat dříve než já a využít ji jako alias pro doménu mlynar.cz, kterou používá. V mé doméně pak může být umístěna třeba prezentace ochotnického představení o mlynáři Vladimírovi. Má ochotnické divadlo přijít o možnost propagovat své představení jen proto, že se nějaký Mlynář stal známějším než ten jejich?

Důvodů pro registraci domény může být bezpočet. A přestože mohou být pro každého kromě zájemce o registraci nepochopitelné, pokud provozováním domény nevzniká nikomu újma, nemáme právo nikomu v registraci domén bránit.

Nissan mezi Nissany rovnější

V červnu letošního roku magazín Salon informoval o soudním sporu, ve kterém japonská automobilka Nissan Motors žaluje izraelského emigranta Uziho Nissana, který pod svým jménem dvacet let provozuje v USA společnost Nissan Computers. Nissan Motors žaluje Nissan Computer o 10.000.000 do­larů, protože Nissan Computers od roku 1994 používá pro prezentaci vlastních služeb doménu nissan.com, na niž Nissan Motors vznáší nárok, jelikož je známější a do propagace názvu Nissan investuje více finančních prostředků než Uzi Nissan.

Nissan Motors možná u soudu nevyhraje, ale již nyní se mu povedlo téměř odrovnat držitele domény. Uzi Nissan vynaložil na svou obhajobu před soudem už více než pětinu žalované částky a soudní pře se nepříznivě podepsala na jeho manželství. Má Nissan Motors větší právo na doménu nissan.com než Uzi Nissan?

Cybersquatter, nebo spekulant?

Na první pohled je tu vidět rozdíl. Zatímco Uzi Nissan jistě není cybersquatterem, protože používá doménu se svým příjmením, Jiří Salajka registruje domény s příjmeními cizími. A nejen to, Jiří Salajka se netají tím, že domény registruje ze spekulativních důvodů – hodlá je výhodně prodat. Ani on tedy není cybersquatterem, protože domény nechce použít k provozování vlastních služeb. Typickým cybersquatterem je třeba Kam na Pardubicku, které registrované domény (rejstrik.cz, sporitelna.cz a pod.) používá jako aliasy pro své online služby – pokud ale nezasahuje do práv jiných osob, nelze proti tomuto cybersquattingu nic namítat.

Opačným případem je držitel domény google.cz, který parazituje na dobré pověsti vyhledavače, který má adresu google.com a poskytuje i služby v českém jazyce. Na svou obranu ale Google vystačí s existujícími českými zákony a ani jemu by nový zákon více neprospěl.

MIF16

Zdá se, jako bych celou dobu jednání Jiřího Salajky obhajoval. Není tomu tak. I mně přijde nevhodné. Jsem ovšem přesvědčen, že i proti neopodstatněnému obohacování (jak jinak nazvat nákup a prodej obratem za více než trojnásobek?) už české zákony obranu poskytují.


Poznámka: Autorovo příjmení se letos stalo předmětem doménové spekulace. Poté, kdy autor opakovaně projevil nezájem o převod domény a držitel doménového jména nenašel jiného zájemce, doména zanikla pro neuhrazení registračního poplatku. Autor se domnívá, že stejný osud čeká i domény se jmény poslanců.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby si někdo zaregistroval doménu s vaším jménem?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Podnikatel.cz: Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Podniky v horách a EET. Zabalí to?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?