Hlavní navigace

Nový zákon jde na ruku operátorům. Vypovězení smlouvy může být těžší

 Autor: Isifa
Jan Beránek 26. 9. 2014

Poslanci hlasovali proti duchu evropské směrnice a ulehčili situaci operátorům. Zmírnili pravidla v zákoně o elektronických komunikacích, která mají chránit právě klienty. Vypustili odkaz na přesně stanovené podstatné náležitosti smlouvy.

Kvůli změně těchto náležitostí, které nyní zákon vyjmenovává, musí operátor klienta informovat o jeho právu ukončit smlouvu bez sankcí, pokud se klientovi nové podmínky nelíbí. Nově má odkaz na tyto podmínky ze zákona zmizet.

Je to malý krok pro operátory, ale velký problém pro jejich zákazníky. Je to jen další důkaz toho, že operátoři jsou v parlamentu prostě slyšet víc než spotřebitelé," tvrdí odborník na telekomunikace Jiří Peterka, který už připravuje na pondělí tradiční analýzu. 

Pokud se norma protluče i zbytkem legislativního procesu,  tak by mělo platit, že pokud jde o podstatnou změnu smlouvy vedoucí ke zhoršení postavení účastníka, je operátor povinen ho prokazatelně informovat o jeho právu ukončit smlouvu bez sankce, pokud na nové podmínky nepřistoupí. Otázkou je, co to je „podstatná změna“. Není totiž jasné, jestli to je cena, čas nebo třeba rozsah služeb. 

O zákoně se hovořilo dlouho a rojilo se kolem něj plno zajímavých návrhů. Před prázdninami třeba poslanci z Hospodářského výboru chtěli zredukovat ochranu zákazníků tak, aby se vztahovala jen na spotřebitele, a už nikoli na drobné podnikatele a živnostníky. 

Na to dnes v parlamentu upozornil i poslanec Leo Luzar. Podotkl, že pozice drobných živnostníků vůči operátorům je podle jeho názoru v rovině běžného spotřebitele. „Myslím si, že naši telekomunikační operátoři ještě nedospěli do stavu, kdy by přistupovali rovně k partnerům s podstatně menší silou vyjednávání, než jsou velké podniky,“ tvrdil podle ČTK Luzar.

Neuspěl ani návrh, který měl ochránit majitele předplacených karet. Ludvík Hovorka totiž neprosadil model, kdy by operátor nesměl podmiňovat čerpání kreditu, například požadavkem na jeho další dobití. Nesměl by ani omezit čerpání již zaplaceného kreditu.

Novinka je také podle některých výkladů v rozporu s tím, co stanovuje evropská směrnice. „Poslanci přijali návrh, který je v rozporu s právem Evropské unie a výrazně omezuje ochranu spotřebitele. Pokud zákon vstoupí v této podobě v platnost, český spotřebitel bude chráněn méně než německý, slovenský nebo polský. Česká republika má navíc povinnost transponovat právo EU a za nesplnění této povinnosti správné transpozice jí jednak hrozí řízení ze strany Evropské komise, a jednak bude odpovídat za škody, které tím spotřebiteli vzniknou,“ tvrdí předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. A zatweetoval si o tom i další radní regulátora Ondřej Malý

MIF16

Směrnice totiž tvrdí, že: Členské státy zajistí, aby v případě, že podniky zajišťující sítě nebo poskytující služby elektronických komunikací navrhnou změny smluvních podmínek, měli účastníci po oznámení takových změn právo odstoupit od smlouvy bez jakéhokoliv postihu. Nejpozději jeden měsíc před takovou změnou musí být účastníci odpovídajícím způsobem vyrozuměni a současně musí být informováni o svém právu odstoupit od smlouvy bez jakéhokoliv postihu, pokud nové podmínky nepřijmou. Členské státy zajistí, aby vnitrostátní regulační orgány mohly určit formát těchto oznámení.

Vládní předloha slaďuje zákon s novým kontrolním řádem a zpřesňuje pravidla pro kontroly. Odstraňuje duplicity a do uvedeného zákona a také do zákona o poštovních službách doplňuje tresty za porušování některých povinností, které vyplývají z nového evropského nařízení o roamingu. 

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Podnikatel.cz: 124 fotek z velké konference k EET

124 fotek z velké konference k EET

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Neplivejte pecky z vína

Neplivejte pecky z vína