Hlavní navigace

Potlesk pro iTunes a sbohem CD

Vojtěch Bednář 7. 4. 2008

Největší online obchod s muzikou se prý stal v USA největším obchodem s muzikou vůbec. Je konečně na čase rozloučit se s érou kompaktních disků? Po pravdě, ona už skončila dost dávno, ale ne kvůli iTunes.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

ITunes, online obchod s hudbou (a nejenom s ní) provozovaný společností Apple, se měl stát největším prodejcem hudby v USA, pokud jde o počet prodaných skladeb. Přepočítáno na typický obsah jednoho hudebního CD měl předběhnout řetězec Wal-Mart (představte si ho jako o něco větší Tesco), který byl na americkém trhu prozatím číslem jedna. Rozdíl je, že zatímco Wal-Mart prodává klasická CD, iTunes prodává online hudbu. To znamená, že kdyby byly odhady „nezávislé agentury“ správné, pak nejde jen o to, že jeden obchodník s hudbou porazil jiného, ale že online obchodní model největšího distributora svého druhu na největším trhu překonal model klasický. Jinak řečeno, muzika v elektronické podobě, nezávislá na fyzickém médiu (byť by jím bylo cokoliv) jde na dračku více, než muzika uložená na fortelném CD s barevným bookletem.

Určitě o tom uslyšíte spoustu komentářů obsahujících věty jako „definitivní vítězství“, „konec klasických CD“ a „věčnou slávu Applu“. Nechci zde s nimi vést zbytečnou polemiku. Faktem je, že iTunes u nás nefungují a fanoušků jablečné platformy je poskrovnu. Existují samozřejmě sebemrskači, kteří u nás hudbu z iTunes store kupují (neptejte se mne jak), ale ti jsou pro globální trh s hudbou důležití asi tak jako jedna pampeliška pro alergickou sezónu. To, že elektronický model prodeje muziky překonal konvenční na největším trhu světa, je však přesto podstatné i pro nás. Hned z několika hledisek.

Éra kompaktních disků se samozřejmě ke svému konci chýlí, avšak ještě dost dlouho potrvá, než k tomuto konci dospěje. Troufnu si však tvrdit, že CD již dlouho nejsou primárním nosičem muziky. I hudba, která je na nich pořízena, většinou brzy změní svoji formu na soubory MP3/WMA/OGG/AAC, které jsou přijatelnější pro miliony osobních přehrávačů a počítačů sloužících místo HiFi věže. Hudební vydavatelé se CD drželi a částečně ještě drží jako klíště proto, že jejich prodeje lze konzervativní metodou spočítat, a protože svázanost muziky s fyzickým nosičem, jíž jsou demonstrací, poskytuje obživu širokému distribučnímu řetězci. USA v mnohém udávají směr globálním trhům. Pokud tam prodej zboží novým kanálem překonal efektivitu starého, je pouze otázkou času, kdy se nový kanál stane preferovaným i v Evropě. Pak už nejde jen o iTunes, ale třeba o tuzemské i-Legálně, Allmusic, a další obchody, které teprve vzniknou, a které perspektivně nabídnou muziku levněji, než kolik stojí na CD. Troufám si tvrdit, že překonání prodeje kompaktů online prodejem je i u nás jen otázka času, a vítězství iTunes nad Wal-Martem tento čas podstatně zkrátilo.

Pokud se iTunes skutečně podařilo v prodejích překonat největšího bumbrlíčka na americkém trhu, patří jím potlesk. Konec éry CD se tak přiblížil i u nás, alespoň co se týče prodeje muziky. Nic to však nemění na faktu, že tato éra v distribučním modelu hudby už skončila dávno. A že ty miliony přenosných MP3 přehrávačů si majitelé nekoupili kvůli kupované muzice, ale kvůli muzice, která je zadarmo.

Našli jste v článku chybu?

7. 4. 2008 8:21

Jenže, když si toho objednáš víc, tak ti na našich hranicích připočtou automaticky clo a 19% DPH (i z ceny dopravy, ne jen z čisté ceny výrobku).

Jinak ale naprosto souhlasím, sám si na USA Amazonu kupuji CD, DVD a knihy, protože to i s šíleným poštovným (které činí polovinu ceny) a naším clem a DPH výjde levnějí :).

Je to absurdní.

A víte, co je ještě horší? Že levnější americké nosiče se tady neprodávají jenom dráže, ale jako bonus nám tady k nim přidají ochrany typu Cactus atd., prostě sup…

8. 4. 2008 14:04

Máte samozřejmě naprostou pravdu a velmi s vámi souhlasím. Pro hudební fajnšmekry, kteří si pořídili bydlení, které je již z výroby určeno pro poslech hudby v maximální kvalitě, tzn. bydlení, kde stěny správně pohlcují/odrážejí zvuk, kde jsou všechna okna zvukotěsná a dveře nepropustí ani spláchnutí, kde reprosoustava za půl milionu renderuje zvuk přesně tak, jak byl původním hudebním tělesem vytvořen - tam ano, tam jsou MP3, stejně jako CDčka, nepřijatelná.

Prosím, zkuste brát ohle…
Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV