Hlavní navigace

Potřebujeme knihovny?

Michal Černý 12. 3. 2009

Google Books se povážlivě rozrůstá a zvážíme-li další projekty jako je Gutenberg či Europeana, vkrádá se nám otázka po smysluplnosti klasických knihoven. Jejich provoz je nákladný, internetové sbírky elektronických textů umožňují mnohem větší uživatelský komfort. Potřebujeme je vůbec?

Michal Černý - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Pokud potřebujete napsat nějaký odborný článek nebo si jen přečíst krátký úryvek, rozhodně není nejpohodlnějším řešením běžet do knihovny. Současné online služby nabízejí fulltextové vyhledávání, tvorbu vlastní elektronických knihoven či dobrou organizaci záložek. Navíc jednotlivá díla nemusíte vracet do stanoveného času. Máte přístup ke svazkům, které by vám obvykle nikdo nepůjčil (osobně mám v knihovně krásná Principia od Newtona v anglickém vydání z roku 1803). Jistě, ne všechny texty jsou dostupné zdarma a v plném rozsahu, ale lze předpokládat, že trend postupující digitalizace bude neúprosný. V tomto ohledu by se mohlo zdát, že odborné knihovny téměř pozbudou smyslu.

Naopak ty městské nebo beletristicky zaměřené mají vyhlídky radostnější. Stále většina z nás dává přednost papírovým vydáním sbírek básní či románů. Čtení z čehokoli jiného než z papíru může být sice stejně pohodlné, ale není dostatečně intimní a dovolím si tvrdit, že dobrá kniha má významné půvaby i estetické.

Je tedy konec odborných knihoven jen otázkou času, než dokážeme digitalizovat vše? Budou pak již jen nějakými skladišti knih, o které nebude valný zájem? Osobně si myslím, že nikoli. Budou pokračovat v nastaveném trendu přechodu od výdejny k místu, kde se budou zpracovávat, třídit a analyzovat informace.

Knihovny budou postupně stále více využívány na tvorbu rešerší, budou to dost možná právě ony, kdo se postaví do čela tvorby sémantického webu. Jejich úkolem bude rozmanitá služba všem, kdo potřebují nalézt systematicky utříděné, kvalitní prameny. Toto již knihovny dělají, a ne úplně špatně. Zde mám pocit, že si společnost ne zcela uvědomuje možnosti a výhody takovýchto služeb.

Druhou oblastí se bezesporu stane výzkum tisků. Ač již po stránce jazykového vývoje či skladby, tvorby jazykových korpusů nebo nějakých jiných výzkumů, které budou realizovány především v závislosti na poptávce univerzitních a vědeckých pracovišť. Knihovny budou muset aktivněji vstoupit na pole odborných konferencí jako pořadatelé i jako účastníci.

Poslední oblastí, směrem k níž musí nastat posun pozornosti, je práce s knihami, publikacemi a dalšími periodiky. Knihovny by měly usilovat o tvorbu „impakt listů“, citačních záznamů pro univerzitní zaměstnance, a jejich bodování. To, co dnes leží na bedrech jednotlivých fakult (a které se svým přístupem značně rozcházejí), by mělo být organizováno institucemi, které budou nezávislé na podmínkách jednotlivých věd, budou nestranné a univerzální. To by umožnilo porovnávat publikační výsledky a aktivity napříč celou českou vědeckou obcí objektivně. Na této aktivitě by ale musely mít knihovnu podporu především akademiků.

Jistě si lze představit další možnosti vědeckých knihoven, kterak mohou participovat na vědeckém, nakladatelském i společenském životě. Mnozí by jistě uvítali změnu podmínek pro udělování ISSN, tvorbu databází preprintů a pod. Ač možná v budoucnu nebude hlavním úkolem knihoven knihy půjčovat, lze předpokládat, že nedostatkem práce trpět rozhodně nebudou.

Dostávají novou možnost stát se opět centrem intelektuální činnosti, vědy a vzdělání. Do jaké míry dokáží tuto možnost naplnit, bude záviset především na nich.

Našli jste v článku chybu?

12. 3. 2009 23:21

Ondra (neregistrovaný)
Problém je, že většina z vás tady chápe knihu jen jako text, potažmo pár desítek kilobajtů dat, která se dají donekonečna kopírovat. Do elektronické knihy ale nenalepíte ex libris (víte vůbec ještě, co to je?), nedáte ji jako dárek, nenapíšete do ní vlastnoruční věnování. Zjevně nechápete potěšení z toho, když můžete vytáhnout svazek z police, prolistovat ho, osahat si ho, přivonět k němu. Stačí vám jen CTRL+O a page down. Ano, je to praktické, ale to je i jídlo z konzervy - stačí ho ohřát a nas…

12. 3. 2009 7:01

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Knihovny skončí hned po tom, co internet vytlačí rádio, televizi a internetové sociální sítě zajistí nepotřebnost hospod a klubů...
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Z tohoto konopí dělají léčivé masti

Z tohoto konopí dělají léčivé masti

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu