Hlavní navigace

Potřebujeme open-source?

Michal Krsek 20. 3. 2003

Člověk by řekl, že k danému tématu již bylo vše řečeno. Existují dva vyhraněné tábory, které se proti sobě ostře vyhrazují a spousta uživatelů, kteří na plamenné diskuse koukají jako na tenisový zápas. Existuje spousta fundamentalistických prohlášení na obou stranách, které přirovnávají oponenty tu k rakovině, tu k satanovi.

Zkusme se spíše na daný problém podívat spíš optikou „jsme zralí k nasazení open-source“? Open Source nutně neznamená, že systém je k dispozici zadarmo. Neznamená ani, že tvůrce je proti Microsoftu, a ani neznamená, že tvůrce je kamarád s Linuxem či jiným systémem unixového typu. Dokonce to ani neznamená, že tvůrce je spasitelem lidstva.

Open-source znamená, že k systému je k dispozici zdrojový kód, který umožňuje uživateli (ale také konkurenci) vidět systému „pod kapotu“. Zde je zakopaný pes. Ve znalostní společnosti představuje „uzavřený kód“ a „právní obrana“ poslední (jakkoliv nedokonalou) ochranu softwarového průmyslu před likvidací jejich předmětu podnikání. V případě, že by open-source bylo přijato jako jediná možná forma distribuce, nelze spoléhat na to že softwarové společnosti přežijí.

Bude to dobře nebo špatně? Pokud odhlédneme od zájmů jejich akcionářů a zaměstnanců, potřebujeme, aby systémy, které dnes zabezpečují chod společnosti, přežily změnu bez výpadku. Software dnes řídí prakticky všechno, od motorů automobilů, přes databáze tajných služeb, až po jaderné elektrárny a vojenské systémy. Ano, většina kritických systémů by pravděpodobně přežila, je otázkou, za jakou cenu (protože tu zaplatíme všichni buď jako zákazníci, nebo jako plátci daní). Uzavřený kód totiž dnes není jen Microsoft. Je to také Oracle, IBM, Cisco Systems nebo SAP. Pád softwarových společností (některé by pravděpodobně přežily v jiné formě či modifikovaly výrobní program) by pravděpodobně také otřásl akciovými trhy a s nimi světovou ekonomikou. Můžeme se škodolibě usmívat nad tím, že nejvíc by na pád doplatili pánové Gates či Ellison, ale největší ztráty by utrpěly americké penzijní fondy. Následnou sociální situaci ve všech vyspělých ekonomikách raději popisovat nebudu.

Open-source model má samozřejmě velké výhody. Pokud má uživatel k dispozici dostatečně velký intelektuální potenciál, může systém upravovat dle svého (či upozorňovat výrobce na chyby či potenciální vylepšení) či předvídat jeho chování v mezních situacích. Pokud je navíc systém zkoumán na více místech, mají autoři perfektní zpětnou vazbu, kterou není možné vyvolat v klasické softwarové společnosti (jež je motivována inovací a do rozvoje směřuje většinu zdrojů).

Open-source model také dokáže mnohem lépe využívat služeb „komunity“, která disponuje velkým intelektuálním potenciálem.

Naproti tomu neplatí premisa, že systémy distribuované pod licencemi open-source obsahují méně bezpečnostních chyb než ostatní formy distribucí. Tento fakt nutně vyplývá z faktu, že oba tábory používají podobné metody vývoje systémů a oba podobně schopné analytiky a programátory.

Věc, která je často spojovaná s open-source, je otázka softwarových patentů. Jak již bylo zmíněno výše, spolu s uzavřeným kódem tvoří obranou hráz současných softwarových společností. Spor se zde točí kolem faktu, zda je možné patentovat konkrétní algoritmus. Zastánci softwarových patentů tvrdí, že k nalezení patentované technologie vynaložili nějaké náklady a mají právo na ochranu těchto nákladů. Odpůrci mimo jiné tvrdí, že není možné patentovat abstraktní postup a matematická vyjádření. Nicméně i při výrobě léků a dalších hmotných statků patent obvykle obsahuje především postup k výrobě takového statku či poznatek, jak využít nějakého přírodního zákona k dosažení cíle. Pokud přistoupíme na tuto tezi, pak jsou všechny patenty rovnocenné a pokud jsou špatné, musíme je zlikvidovat všechny.

Problém je, že tento přístup by prakticky zlikvidoval komerční výzkum, což samo o sobě nemusí být tragédie, nicméně se musíme smířit s tím, že výzkum bude financován z veřejných zdrojů (tedy z daní). Kromě toho se však musíme zamyslet nad motivací státních výzkumníků. Bude jejich současná motivace stačit, aby vyrovnali propad po komerčním výzkumu?

A co Vy? Máte na to nějaký názor?

Anketa

Kdy vyhladí open-source jiné modely distribuce software?

Našli jste v článku chybu?

7. 4. 2006 22:29

jir (neregistrovaný)
Open Ofice od verze 2.0 nabízí alternativu k vektorovým grafickým programům.Pracuji na profesionální grafické platformě pod jabkem, takže MsW vůbec nepoužívám. Jak je mi známo, tak Corel Draw byl vyvinut jako kancelářská aplikace a jestliže se živíte grafikou, je k podivu, že vystačíte s amatérským programem.Pokud se naučíte číst a opravdu budete sledovat novinky v Linuxových programech můžete svoji prd.. nechat odpočívat, "ale pokud vás to baví...?", narvěte si tam klidně všechny CD s…

24. 3. 2004 12:02

timur (neregistrovaný)
tak to muzu popsat naprosto presne, protoze ten pripad prave prozivam. naprosto klicove informace se ukladaji blbe. vyrobce to prohlasil za standard a nabidl nam moznost si zmenu standardu zaplatit. na prvni pohled docela vesele...
Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Levný tarif pro Brno nebude. Radní: je to kartel

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky