Hlavní navigace

Povinná archivace dat - otazníky zůstávají...

Karel Červený 15. 2. 2005

Dodavatelé systémů pro ukládání dat si mohou mnout ruce. V souvislosti s bojem proti terorismu přibývá pokusů nějak přinutit (nejen) poskytovatele Internetu, aby povinně monitorovali veškerý provoz a příslušné záznamy navíc archivovali.

Rostou tak nejenom tržby dodavatelů hardwarových řešení (viz např. článek Úspěšné úložné systémy), ale i archivačního softwaru – společnost IDC zde odhaduje meziroční nárůst až na 25 procent. Zvyšuje se přirozeně i objem ukládaných dat. Computerworld pí­še:

"Američtí obchodníci, ale dnes již i jejich světová zastoupení, musejí po předepsanou dobu uchovávat množství dat o provedených transakcích a identitě zákazníků. Nárůst ukládaných dat po přijetí nových ‚protiteroris­tických‘ zákonů potvrzují i různé analýzy trhu. Podle studie společnosti Meta Group roste objem ukládaných dat ročně o 125 procent.

Pomiňme teď všemožné kyberteroristické hrozby a uvažujme o tom, zda nás podobná nařízení mohou nějak chránit před „obyčejnou“ kriminalitou, třeba před phishingem, různými podvodnými fígly s bankovními účty či platebními kartami. Jsem v tomto ohledu trochu skeptický.

Ne snad, že by archivace dat skutečně nezkomplikovala řadě podvodníků život. Myslím si jen, že nemá smysl ji nařizovat shora, ale nechť tak poskytovatelé činí sami od sebe. A proč že by to dělali a zvyšovali si tak náklady? Mechanismus by mohl být třeba následující. Banka má zájem, abyste využívali služeb elektronického bankovnictví, ježto si tím šetří náklady. Banka však nemá zájem, aby se její zákazníci stávali obětí podvodů. Jednak pak nejspíš odejdou ke konkurenci, druhak z toho mohou vyplývat různé soudní tahanice. Banka pro tento případ tedy třeba elektronické bankovnictví nabídne jen při přístupu od těch poskytovatelů, kteří data archivují a nějak přiměřeně kooperují, takže omezují možnosti podvodů a usnadňují jejich následné vyšetření.

Vy jako zákazník máte samozřejmě zájem využívat elektronického bankovnictví, zvolíte tedy připojení od takového poskytovatele, který se s vaší bankou dokáže dohodnout. A nejspíš chcete i určitou garanci. Výsledkem trojúhelníku poskytovatel Internetu – banka – zákazník pak prostě bude nějaká rozumná míra bezpečnosti, využívající třeba i monitoringu a archivace dat.

MIF16

Navíc pak budou v lehce šedé zóně nejspíš existovat služby velmi levné, kde nebude garantováno skoro nic. Třeba běžný účet, který budete používat pro mikroplatby (blahé paměti). Vedení bude zdarma, na bezpečnost se bude poněkud kašlat, protože se v tomto případě prostě nevyplatí. Transakce se nebudou nijak zvlášť archivovat. Jako zákazníkovi vám zůstane zachována i takováhle volba.

Žijeme v době, kdy v souvislosti s „válkou civilizací“ po 11. září 2001 řada pravd přestává platit, tuto skutečnost je nejspíš třeba přijmout. Je však však užitečné ponechat si i určitou míru obezřetnosti ve vztahu k nařízením, která vznikají takzvaně pro naši ochranu a naše dobro. Jisté je totiž jen to, že vznikají za naše peníze. Jak také jinak – poskytovatelé Internetu jsou přece normálními podnikatelskými subjekty a povinnou archivaci dat prostě promítnou do svých cen…

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Podnikatel.cz: Zorientujte se. Odkdy se vás týká EET?

Zorientujte se. Odkdy se vás týká EET?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Lupa.cz: Kde leží hardwarový pupek světa?

Kde leží hardwarový pupek světa?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

Podnikatel.cz: Znáte už 5 novinek k #EET

Znáte už 5 novinek k #EET