Hlavní navigace

Povodňová vlna zasáhla i český Internet

Mirek Zeman 14. 8. 2002

Tentokráte se řádění přírodních živlů neomezilo pouze virtuálně na zpravodajské servery, které šly tradičně ke dnu kvůli přívalu návštěvnosti, ale fyzicky zasáhlo některé poskytovatele Internetu a webhostingu. Potíže měli nebo mají například Internet OnLine, PASNET, Euroweb, AT&T, WorldCom/UUNET, Pragonet a další.

Ve 3:55 dosáhla Vltava v Praze průtoku 5.000 kubíků za vteřinu. Již v poledne Pražská energetika odpojila od dodávek elektřiny celý Karlín a nábřeží Starého Města. Bez proudu byla i celá Libeň, Braník, Bubeneč, Holešovice, část Hostivaře, Lahovice, Malá Strana, Maltézské náměstí, Modřany, Žofín, Radotín, Zbraslav, Trója a Velká Chuchle. Přičemž v následujících hodinách se počítalo s dalším odpojováním trafostanic. Vzhledem k tomu, že v postižených oblastech má sídlo několik poskytovatelů Internetu a provozovatelů webhostingu, nemohla se celá věc obejít bez problémů. Záplavy se tak na českém Internetu odrazily více než 11. září.

První problémy signalizoval od časného rána server iDnes upozorněním: „Vážení čtenáři, poskytovatel internetového připojení redakce iDNES je v záplavové zóně. Pokud byste se nemohli dostat na naše stránky, jsou servery iDNES odpojené.“ Oním nejmenovaným poskytovatelem Internetu je divize Českého Telecomu Internet OnLine sídlící v luxusních prostorách karlínského administrativního centra. Obavy se ukázaly jako opodstatněné a kolem deváté hodiny ranní se některé servery umístěné u Internet OnLine (včetně jejich portálu Quick) přestaly ozývat. iDnes se nakonec v nouzovém režimu rozběhl na záložním serveru MobilMedia.

Ve stejném administrativním centru jako Internet OnLine sídlí i Redbus Interhouse, nejmodernější poskytovatel webhostingu v České republice, jehož kolokační středisko o rozloze 2.147 metrů čtverečných bylo investicí 300 milionů korun otevřeno v letošním dubnu. Když jsem odpoledne hovořil s obchodním ředitelem Petrem Divišem, bylo mi řečeno, že v Karlíně panuje polovojenský režim, takže byli z budovy všichni vyhnáni a dostali zákaz zapnout záložní generátory nacházející se pod případnou čarou ponoru. Servery umístěné v prvním patře tedy byly závislé na Pražské energetice. Ve 22:38 mi však country manager Vlastimil Polák psal, že společnost setrvává v nepřetržitém provozu.

Podstatně hůře na tom byli někteří poskytovatelé Internetu. Již v sedm hodin ráno pražská akademická síť PASNET upozorňovala na výpadek elektrické energie v uzlu MFF UK Trója a posléze varovala, že dle situace může být odpojen i centrální uzel na Ovocném trhu. Její správci postupně vypínali aktivní prvky v lokalitách ohrožených vodou. V zátopových oblastech se nacházel taktéž Aliatel a BroadNet. První jmenovaný přesunul řízení sítě do záložního řídícího centra v Praze 3 (Nagano), nefungují pouze některé interní informační systémy, pošta a web. Největší potíže ovšem stihly v Holešovicích sídlící Euroweb, jehož síť byla v době psaní článku stále ještě nedostupná, včetně internetových stránek NIX.CZ.

MIF16

Výpadky přípojek do NIX.CZ zaznamenali rovněž AT&T a WorldCom/UUNET. WorldCom/UUNET byl nucen opustit kancelářské prostory Praha City Center na Těšnově, ovšem komplikace byly zapříčiněny kolapsem metropolitní sítě Pragonet v okamžiku, když byla v pražském metru z bezpečnostních důvodů vypnuta elektřina. To se samozřejmě podepsalo na všech, kdo měli od Pragonetu pronajaté optické trasy. Kvůli přerušeným dodávkám elektrické energie se místy odmlčela i kabelová síť UPC a Český Telecom kolem poledního hlásil, že 20 místních či lokálních ústředen běží na agregát nebo baterky a mimo provoz je asi 4.300 telefonních stanic (převážně v jižních Čechách).

Vynález zpravodajského serveru iDnes – minutové zpravodajství – hbitě okopírovaly portály Atlas, Centrum a Seznam. Nejrychlejší bylo v tomto případě Centrum, které zřídilo krizový zpravodajský štáb čítající 11 lidí a navíc nabídlo azyl redaktorům Lidovek, již museli přerušit práci, protože jejich server byl umístěn v rámci rodiny iDnes u Internet OnLine a současně bylo nutno vyklidit i karlínskou redakci. Zpravodajský server Atlasu měl přibližně 400 dotazů za vteřinu a podobně na tom byli zřejmě i ostatní, neboť čas od času byla řada internetových stránek nedostupná z důvodů přetížení (Centrum například pronásledovaly potíže s databází apod.).

Anketa

Jsou čeští ISP na podobné situace dobře připraveni?

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Lupa.cz: Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Nejsou lidi. Startupy hledají IT talenty v cizině

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Podnikatel.cz: Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Co se změní v daňovém zvýhodnění 2017?

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze