Hlavní navigace

Povodňová vlna zasáhla i český Internet

Mirek Zeman 14. 8. 2002

Tentokráte se řádění přírodních živlů neomezilo pouze virtuálně na zpravodajské servery, které šly tradičně ke dnu kvůli přívalu návštěvnosti, ale fyzicky zasáhlo některé poskytovatele Internetu a webhostingu. Potíže měli nebo mají například Internet OnLine, PASNET, Euroweb, AT&T, WorldCom/UUNET, Pragonet a další.

Ve 3:55 dosáhla Vltava v Praze průtoku 5.000 kubíků za vteřinu. Již v poledne Pražská energetika odpojila od dodávek elektřiny celý Karlín a nábřeží Starého Města. Bez proudu byla i celá Libeň, Braník, Bubeneč, Holešovice, část Hostivaře, Lahovice, Malá Strana, Maltézské náměstí, Modřany, Žofín, Radotín, Zbraslav, Trója a Velká Chuchle. Přičemž v následujících hodinách se počítalo s dalším odpojováním trafostanic. Vzhledem k tomu, že v postižených oblastech má sídlo několik poskytovatelů Internetu a provozovatelů webhostingu, nemohla se celá věc obejít bez problémů. Záplavy se tak na českém Internetu odrazily více než 11. září.

První problémy signalizoval od časného rána server iDnes upozorněním: „Vážení čtenáři, poskytovatel internetového připojení redakce iDNES je v záplavové zóně. Pokud byste se nemohli dostat na naše stránky, jsou servery iDNES odpojené.“ Oním nejmenovaným poskytovatelem Internetu je divize Českého Telecomu Internet OnLine sídlící v luxusních prostorách karlínského administrativního centra. Obavy se ukázaly jako opodstatněné a kolem deváté hodiny ranní se některé servery umístěné u Internet OnLine (včetně jejich portálu Quick) přestaly ozývat. iDnes se nakonec v nouzovém režimu rozběhl na záložním serveru MobilMedia.

Ve stejném administrativním centru jako Internet OnLine sídlí i Redbus Interhouse, nejmodernější poskytovatel webhostingu v České republice, jehož kolokační středisko o rozloze 2.147 metrů čtverečných bylo investicí 300 milionů korun otevřeno v letošním dubnu. Když jsem odpoledne hovořil s obchodním ředitelem Petrem Divišem, bylo mi řečeno, že v Karlíně panuje polovojenský režim, takže byli z budovy všichni vyhnáni a dostali zákaz zapnout záložní generátory nacházející se pod případnou čarou ponoru. Servery umístěné v prvním patře tedy byly závislé na Pražské energetice. Ve 22:38 mi však country manager Vlastimil Polák psal, že společnost setrvává v nepřetržitém provozu.

Podstatně hůře na tom byli někteří poskytovatelé Internetu. Již v sedm hodin ráno pražská akademická síť PASNET upozorňovala na výpadek elektrické energie v uzlu MFF UK Trója a posléze varovala, že dle situace může být odpojen i centrální uzel na Ovocném trhu. Její správci postupně vypínali aktivní prvky v lokalitách ohrožených vodou. V zátopových oblastech se nacházel taktéž Aliatel a BroadNet. První jmenovaný přesunul řízení sítě do záložního řídícího centra v Praze 3 (Nagano), nefungují pouze některé interní informační systémy, pošta a web. Největší potíže ovšem stihly v Holešovicích sídlící Euroweb, jehož síť byla v době psaní článku stále ještě nedostupná, včetně internetových stránek NIX.CZ.

Výpadky přípojek do NIX.CZ zaznamenali rovněž AT&T a WorldCom/UUNET. WorldCom/UUNET byl nucen opustit kancelářské prostory Praha City Center na Těšnově, ovšem komplikace byly zapříčiněny kolapsem metropolitní sítě Pragonet v okamžiku, když byla v pražském metru z bezpečnostních důvodů vypnuta elektřina. To se samozřejmě podepsalo na všech, kdo měli od Pragonetu pronajaté optické trasy. Kvůli přerušeným dodávkám elektrické energie se místy odmlčela i kabelová síť UPC a Český Telecom kolem poledního hlásil, že 20 místních či lokálních ústředen běží na agregát nebo baterky a mimo provoz je asi 4.300 telefonních stanic (převážně v jižních Čechách).

Vynález zpravodajského serveru iDnes – minutové zpravodajství – hbitě okopírovaly portály Atlas, Centrum a Seznam. Nejrychlejší bylo v tomto případě Centrum, které zřídilo krizový zpravodajský štáb čítající 11 lidí a navíc nabídlo azyl redaktorům Lidovek, již museli přerušit práci, protože jejich server byl umístěn v rámci rodiny iDnes u Internet OnLine a současně bylo nutno vyklidit i karlínskou redakci. Zpravodajský server Atlasu měl přibližně 400 dotazů za vteřinu a podobně na tom byli zřejmě i ostatní, neboť čas od času byla řada internetových stránek nedostupná z důvodů přetížení (Centrum například pronásledovaly potíže s databází apod.).

Anketa

Jsou čeští ISP na podobné situace dobře připraveni?

Našli jste v článku chybu?

20. 8. 2002 13:28

MilanK (neregistrovaný)
Ne tuhle pani mi pripominaji lidi z IOL!!! Nejak nas zapomneli informovat, ze hostingove centrum je v zaplavove oblasti - hostovali by jsme jinde... Ted uz nam server bezi, ale MY jsme za idioty. Delame totiz servis pro firmy, ktere dobre vedi co je povoden... Pred 5 lety jsem stravil den ve vode - nic prijemneho...

20. 8. 2002 11:08

Michal Kubeček (neregistrovaný)
Naštěstí si nemyslím, že by Stáník osobně rozhodoval o detailech typu kterou ulici už otevřít a kterou ještě ne. I centralizace moci má naštěstí své hranice. Ostatně, vrchním velitelem ozbrojených sil je podle ústavy Velký Venca a moc nevěřím, že by on osobně rozhodoval o pohybech a pracovní náplni jednotlivých jednotek armády. :-)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

DigiZone.cz: ČT láká na jarní programové tipy

ČT láká na jarní programové tipy

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

DigiZone.cz: HD programy ČT i v UPC Horizon

HD programy ČT i v UPC Horizon

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Měšec.cz: Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

Platby do zahraničí: pozor na tučné poplatky

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání