Hlavní navigace

Pozor na další katalog jménem Rejstřík obchodu a živnosti

Daniel Dočekal 11. 1. 2016

Generování výzev k zaplacení pro zápis do jakési databáze přichází v další podobě. Roaz.cz rozesílá složenku na 2 277,– Kč. A má bohatou historii.

Rejstřík obchodu a živností najdete na www.roaz.cz a budete-li na základě obdržené výzvy k zaplacení (doplněné složenkou) chtít přijít na poměrně zásadní věci jako jsou obchodní podmínky, budete mít smůlu. 

Nebude nakonec sedět ani částka, protože na www.roaz.cz najdete jen DVD za 3 200 CZK (není známo zda s DPH nebo bez DPH). A bude-li vám na webu připadat něco zvláštní, tak vězte, že to ve skutečnosti je web na adrese members.aon.at/firmdata/c1/index.html a pro .cz podobu je pouze zobrazený v rámci.

Budete-li „R.O.A.Z Data, s.r.o“ chtít kontaktovat, tak jedině telefonicky, e-mailovou adresu v kontaktech nenajdete, takže pokud si chcete třeba ony chybějící obchodní podmínky vyžádat elektronicky, smůla. 

Není asi nezajímavé, že Mgr. ANDREA ERNSTOVÁ uváděná jako kontakt, je živnostnice s „překladatelskou a tlumočnickou činností“ (svědčí o tom i shoda v rejstřících). Celé tohle podnikání totiž beztak spočívá v „činnosti“ ve více zemích Evropy a vybírání peněz od lidí, kteří nepochopili, že katalogy vymřely před několika desítkami let.

Bohatá podnikatelská minulost

Z minulosti je tu spojitost s REGDATA Česká republika (v likvidaci a vymazáno) a Informatik-Česká republika, dvojicí firem, u kterých najdete ve společnících či jednatelích stejná jména Friedrich Annerl, Brenda Annerl či Deborah Annerl (Rakouská republika). Nejsou to jména úplně neznámá – posledně jmenovanou například objevíte v Registraci do pochybných podnikatelských rejstříků neplaťte. Ušetříte od České televize z dubna 2013.

A právě tam narazíte na jednu z dalších zmínek o výše uvedeném Rejstříku obchodu a živnosti (a částce 1 700 Kč). Na Kurzy.cz v PODVODNÁ FIRMA!!! – Firma Informatik-Česká republika, spol. s r.o. najdete i zmínku o dalších firmách, které se do tohoto postupně se obměňujícího podnikání zapojují – FIRMREG, REGDATA, INF.DAT. 

Ale to není zdaleka všechno, Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte na Podnikatel.cz je dokonce z listopadu 2008 a již zde je zmínka o Firmdata-Česká republika, spol. s.r.o., Informatik-Česká republika, spol. s r.o., a. Firmreg k.s.. Můžete se tam nakonec podívat i na tehdy rozesílaný dopis, podobnost s tím aktuálním je více než zjevná.

Chce to být pozorný a nenechat se nachytat

V posledně jmenovaném článku z roku 2008 je zmínka i o další obvyklé taktice – výzva k zaplacení chodí velmi často lidem, kteří si čerstvě zaregistrovali/založili firmu či živnost. Případně nedávno provedli nějakou změnu. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že omylem zaplatí, aniž by si uvědomili, že výzva nemá s obchodním či živnostenským rejstříkem nic společného.

Postupně se obměňující jména firem, často i katalogů, působící navíc v řadě dalších zemí jsou průvodním jevem něčeho, co vlastně nelze označit slovem podvod.  Je to chytře vymyšlené schéma, které v podstatě nelze napadnout.

Kdo na něj naletí, byl prostě nepozorný, nepřečetl si, co mu přišlo, a ochotně zaplatil. Neznáme obsah obchodních podmínek, ale v podobných případech je běžné, že je tam chytře vymyšlená výpovědní lhůta a automatické obnovení. Prostě další past na nepozorné hlupáky.

MIF16

Důvěřovat? Ne, vždy prověřovat

V podobných případech je vždy dobré prověřit, co že vám to vlastně přišlo. Máme k dispozici Google pro vyhledávání, máme k dispozici prohledávatelné rejstříky. Jak je vidět, opět jde o dlouholeté aktivity, které se pouze postupně přejmenovávají. Mají ale celou dobu nějaké společné prvky, zejména jména jednatelů či vlastníků.

Stačí využít vyhledávače a začít názvem služby, pokračovat jménem firmy, IČO. Podívat se do rejstříků na jednatele a majitele, zobrazit si úplná data, tedy to, co již není platné. Takto zjištěné informace pak můžete použít pro další hledaní – až dojdete třeba na předchozí jména firem i služeb. A dalším kolem v Google většinou narazíte na starší články a reportáže, případně i varování od úřadů.

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Jsou tu předobjednávky na Chromecast Ultra

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku