Hlavní navigace

Pozor na další katalog jménem Rejstřík obchodu a živnosti

Daniel Dočekal

Generování výzev k zaplacení pro zápis do jakési databáze přichází v další podobě. Roaz.cz rozesílá složenku na 2 277,– Kč. A má bohatou historii.

Rejstřík obchodu a živností najdete na www.roaz.cz a budete-li na základě obdržené výzvy k zaplacení (doplněné složenkou) chtít přijít na poměrně zásadní věci jako jsou obchodní podmínky, budete mít smůlu. 

Nebude nakonec sedět ani částka, protože na www.roaz.cz najdete jen DVD za 3 200 CZK (není známo zda s DPH nebo bez DPH). A bude-li vám na webu připadat něco zvláštní, tak vězte, že to ve skutečnosti je web na adrese members.aon.at/firmdata/c1/index.html a pro .cz podobu je pouze zobrazený v rámci.

Budete-li „R.O.A.Z Data, s.r.o“ chtít kontaktovat, tak jedině telefonicky, e-mailovou adresu v kontaktech nenajdete, takže pokud si chcete třeba ony chybějící obchodní podmínky vyžádat elektronicky, smůla. 

Není asi nezajímavé, že Mgr. ANDREA ERNSTOVÁ uváděná jako kontakt, je živnostnice s „překladatelskou a tlumočnickou činností“ (svědčí o tom i shoda v rejstřících). Celé tohle podnikání totiž beztak spočívá v „činnosti“ ve více zemích Evropy a vybírání peněz od lidí, kteří nepochopili, že katalogy vymřely před několika desítkami let.

Bohatá podnikatelská minulost

Z minulosti je tu spojitost s REGDATA Česká republika (v likvidaci a vymazáno) a Informatik-Česká republika, dvojicí firem, u kterých najdete ve společnících či jednatelích stejná jména Friedrich Annerl, Brenda Annerl či Deborah Annerl (Rakouská republika). Nejsou to jména úplně neznámá – posledně jmenovanou například objevíte v Registraci do pochybných podnikatelských rejstříků neplaťte. Ušetříte od České televize z dubna 2013.

A právě tam narazíte na jednu z dalších zmínek o výše uvedeném Rejstříku obchodu a živnosti (a částce 1 700 Kč). Na Kurzy.cz v PODVODNÁ FIRMA!!! – Firma Informatik-Česká republika, spol. s r.o. najdete i zmínku o dalších firmách, které se do tohoto postupně se obměňujícího podnikání zapojují – FIRMREG, REGDATA, INF.DAT. 

Ale to není zdaleka všechno, Katalogové firmy opět útočí. Pozor na to, co podepisujete a za co platíte na Podnikatel.cz je dokonce z listopadu 2008 a již zde je zmínka o Firmdata-Česká republika, spol. s.r.o., Informatik-Česká republika, spol. s r.o., a. Firmreg k.s.. Můžete se tam nakonec podívat i na tehdy rozesílaný dopis, podobnost s tím aktuálním je více než zjevná.

Chce to být pozorný a nenechat se nachytat

V posledně jmenovaném článku z roku 2008 je zmínka i o další obvyklé taktice – výzva k zaplacení chodí velmi často lidem, kteří si čerstvě zaregistrovali/založili firmu či živnost. Případně nedávno provedli nějakou změnu. Je tak daleko větší pravděpodobnost, že omylem zaplatí, aniž by si uvědomili, že výzva nemá s obchodním či živnostenským rejstříkem nic společného.

Postupně se obměňující jména firem, často i katalogů, působící navíc v řadě dalších zemí jsou průvodním jevem něčeho, co vlastně nelze označit slovem podvod.  Je to chytře vymyšlené schéma, které v podstatě nelze napadnout.

Kdo na něj naletí, byl prostě nepozorný, nepřečetl si, co mu přišlo, a ochotně zaplatil. Neznáme obsah obchodních podmínek, ale v podobných případech je běžné, že je tam chytře vymyšlená výpovědní lhůta a automatické obnovení. Prostě další past na nepozorné hlupáky.

Důvěřovat? Ne, vždy prověřovat

V podobných případech je vždy dobré prověřit, co že vám to vlastně přišlo. Máme k dispozici Google pro vyhledávání, máme k dispozici prohledávatelné rejstříky. Jak je vidět, opět jde o dlouholeté aktivity, které se pouze postupně přejmenovávají. Mají ale celou dobu nějaké společné prvky, zejména jména jednatelů či vlastníků.

Stačí využít vyhledávače a začít názvem služby, pokračovat jménem firmy, IČO. Podívat se do rejstříků na jednatele a majitele, zobrazit si úplná data, tedy to, co již není platné. Takto zjištěné informace pak můžete použít pro další hledaní – až dojdete třeba na předchozí jména firem i služeb. A dalším kolem v Google většinou narazíte na starší články a reportáže, případně i varování od úřadů.

Našli jste v článku chybu?

11. 1. 2016 9:14

JardaA (neregistrovaný)

"co vlastně nelze označit slovem podvod. Je to chytře vymyšlené schéma, které v podstatě nelze napadnout."

Takže někdo vydělává na tom, že cíleně a opakovaně zneužívá nepozornosti či neznalosti jiných a to i různých státech a ono to má být v pořádku?

11. 1. 2016 11:09

Petr (neregistrovaný)

"vybírání peněz od lidí, kteří nepochopili, že katalogy vymřely před několika desítkami let"

A teď si představte, že za nějaký upachtěný zápis na firmy.cz platí spousta subjektů i dnes, kdy takový placený zápis nedává o nic větší smysl, než zápis v katalogu jiném. Je Seznam firma, co vychytrale zneužívá neznalosti lidí, když její zástupci chodí po jednotlivých subjektech jako prodejci vysavačů a přemlouvají k zápisu?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla