Hlavní navigace

Pozor na nový spam „Přeposílám Vám omylem zaslané smlouvy a doklady“

Autor: Isifa
David Slížek

Další útok na e-maily českých uživatelů je tady – přílohy e-mailů ve formátu .exe rozhodně není radno otevírat.

„Omlouvám se za nežádoucí rušení a přeposílám Vám veškeré kopie vašich dokladů a smlouvu které asi na můj email byly zaslané omylem. Teda aspoň předpokládám že přeposílám správně jelikož Váš email byl uvedený ve smlouvě.“ 

Pokud vám do mailové schránky přišel e-mail s tímto textem, stali jste se obětí další z vln zavirovaného spamu. V příloze totiž nenajdete žádné smlouvy, ale zavirovaný soubor .exe (zabalený nadvakrát jako archiv .zip), který se tváří jako dokument. Pokud jej otevřete, riskujete zavirování počítače.

Jako odesílatel je obvykle uvedeno nějaké poměrně archaické mužské jméno – do redakce „napsal“ například Alfons, Věnceslav, Tibor nebo Květoň.

UX17

Samotná zpráva je – aspoň zpočátku – napsaná poměrně slušnou češtinou. Dá se předpokládat, že kontakt na údajného odesílatele bude náhodně vygenerovaný, nebo může jít o reálná čísla lidí, kteří nemají s rozesíláním malwaru nic společného. 

Antivirové programy obvykle na podobné hrozby reagují se zpožděním – příloha sama o sobě totiž většinou virus neobsahuje, ale stáhne ho do počítače po spuštění nakaženého souboru. Podle služby Virustotal už některé antiviry na nejnovější vlnu reagují:

Našli jste v článku chybu?
25. 2. 2015 8:17

Stáhne Tinbu: http://www.cleverandsmart.cz/ceskem-se-prohnala-dalsi-vlna-spamu-kdy-se-utocnik-vydava-za-slusneho-spoluobcana/

26. 2. 2015 14:51
Lol Phirae (neregistrovaný)

Podobná situace byla už 12.2. , jenom detination adress byla jiná.

A vadnej mezikus mezi židlí a klávesnicí se taky nezměnil, viď...