Hlavní navigace

Praha a Brno rájem IT outsourcingu, Češi úspěšní v NATO a návrat Nokie

 Autor: Estonian Defence Forces
Jan Sedlák 29. 4. 2016

AMD je ve ztrátě a míří do Číny. První americké tech IPO v tomto roce. Šéf Symantecu rezignoval. Výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Východní Evropa se řadí mezi velmi populární destinace pro outsourcing vývoje softwaru, ukazuje poslední žebříček AT Kearney. V první dvacítce z celého světa je hned pět východoevropských zemí. Nejlepší je Polsko, pak Bulharsko, Rumunsko, Litva a Rusko. Mezi městy se daří i Praze (14. příčka) a Brnu (31. místo). Podle studie není sice region dávno nejlevnější, ale nabízí vysokou kvalitu práce (oproti třeba Indii a Číně), napojení na západ, lepší dovednosti a dobré byznysové prostředí.

Nokia kupuje francouzskou firmu Withings. Po nákupu Alcatel-Lucent je to další akvizice z Francie. Withings vyrábí chytré hodinky a náramky monitorující zdraví a podobně. Je tak zřejmé, že se Nokia chce vedle soustředění na mobilní sítě vrátit do koncového byznysu. Chystá také comeback do světa chytrých telefonů, v přípravě je minimálně jeden model s Androidem.

Český kyberbezpečnostní tým složený ze zástupců státní, akademické i komerční sféry se na cvičení Locked Shields 2016 pod NATO umístil na pátém místě z dvaceti subjektů. Nejvíce se mu dařilo v obraně systémů SCADA využívaných zejména v průmyslových institucích. Více zde.

Kybernetické cvičení Locked Shields 2016.
Autor: Estonian Defence Forces

Kybernetické cvičení Locked Shields 2016.

Výsledky AMD jsou nic moc – tržby za poslední kvartál činily 832 milionů dolarů (rok předtím to bylo přes miliardu), ztráta činila 109 milionů. Firma hledá nové možnosti v serverech a Číně. Společně s tamním partnerem THATIC vytváří joint-venture, který má vyvinout čipy (SoC) pro asijský serverový trh.

SecureWorks minulý pátek finálně vstoupila na burzu. Jde o vůbec první letošní úpis akcií americké technologické společnosti. Akcie se usadily na 13 dolarech za kus, hodnota firmy přesáhla miliardu dolarů. SecureWorks byla doposud jednou z divizí Dellu, který chce skrze rozprodeje alespoň z části financovat nákup EMC. Japonští NTT Data už koupili Perot Systems, prodat se má také Quest Software a SonicWall.

Carly Fiorina to během své kampaně v prezidentských primárkách za republikány občas schytávala kvůli svému dřívějšímu vedení Hewlett-Packard. Teď si ji Ted Cruz vybral jako jeho případnou viceprezidentku a Fiorina se během posledního proslovu začala bránit. Uvedla třeba, že spojení HP a Compaqu bylo „jedním z nejúspěšnějších spojení v historii technologií“ a také, že to „firmu zachránilo a spolu s tím 80 tisíc míst“. O rozděleném HP také s českou šéfkou.

Carly Fiorina.
Autor: Wikimedia Commons

Carly Fiorina

Oracle za 663 milionů dolarů kupuje společnost Textura. Její cloud nabízí nástroje pro smlouvy a platby zaměřené na stavební průmysl. Zprostředkovává také výměny těchto a dalších transakcí a informací mezi firmami, dodavateli a podobně. Textura měsíčně zpracuje 3,4 miliardy plateb. Pro Oracle je to další rozšíření vertikál v jeho už tak obřím cloudu.

SanDisk hlásí čtvrtletní zisk přesahující 78 milionů dolarů, jde téměř o zdvojnásobení v meziročním srovnání. Vše navíc ve fázi, kdy firma dokončuje spojení s Western Digital, které vyšlo na 19 miliard dolarů.

MIF16

Akcie Symantecu za poslední den spadly o více než sedm procent. Firma ohlásila snížení vyhlídek na finanční výsledky a výkonný ředitel Michael Brown rezignoval. Společnost, která se před několika měsíci rozdělila, kroky ve zprávě obhajuje a zároveň chce zredukovat náklady o 400 milionů dolarů. Firma nedávno rozjela i PR kampaň, že antivirus je mrtvý. V médiích se to sice chytlo, ale vize budoucnosti už Symantec příliš nepředkládá.

Spotify kupuje CrowdAlbum. To je firma, která na investicích získala 100 tisíc dolarů a která agreguje materiál z hudebních akcí, který je publikován na sociálních sítích. To má podle představ Spotify vytvořit nástroje pro lepší práci interpretů s fanoušky a tak dále.

Našli jste v článku chybu?
DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

DigiZone.cz: Sat novinky: Kabel eins Doku

Sat novinky: Kabel eins Doku

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

Jak vám může jóga pomoci v byznysu?

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Lupa.cz: Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Hackeři mají data z půlmiliardy účtů Yahoo

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny