Hlavní navigace

Předčasný nekrolog gTLD .name

Mirek Zeman 31. 10. 2001

Kampaně na domény .biz a .info jsou v plném proudu -- doménu .name však mezi nimi nenajdete. Přestože rovněž přijímá registrace, pohled do nabídek registrátorů naznačuje, že .name zřejmě nebude favoritem letošního podzimu. Vše naopak nasvědčuje tomu, že zájem o ni ze strany uživatelů bude velmi vlažný.

gTLD (generic Top-Level Domain) .name bezesporu patří k nejpodivnějším ze sedmi domén, které sdružení ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) na svém zasedání v kalifornském Marina Del Rey 13.–16. listopadu 2001 schválilo. Je provozována britskou komerční organizací Global Name Registry a určena pro soukromé internetové stránky. Umožňuje jednotlivcům registrovat doménová jména třetí úrovně (tzv. 3DL) – ve formátu kupříkladu josef.novak.name nebo jan.novak.name. Důvodem zapovězení běžné registrace domén druhé úrovně (tzv. 2DL) byly připomínky, které směřovaly ke skutečnosti, že při registraci doménového jména druhé úrovně by byl doménový prostor velmi omezený a nesplnil by účel, tj. poskytnout transparentní strukturu domén pro osobní potřebu.

Nelze říci, že by rozhodnutím problémů ubylo – spíše naopak. Protože kupříkladu doména novak.name bude společná pro několik různých Nováků a nabízenou emailovou adresou je jmeno@prijmeni.name, uživatelé tedy nemohou používat vlastní poštovní server. Díky tomu budou veškerá data procházet skrze poštovní servery registrátora. Proti tomu se zvedl odpor provázený obavami ze ztráty bezpečnosti a soukromí na úkor „spammingu“ a „data miningu“. Nehledě na to, že takový poštovní server bude jednak mít sklony k nespolehlivosti a jednak se bude řídit striktními pravidly, takže bude pro seriózní účely nepoužitelný. ICANN smetl připomínky argumentem, že Josef Novák nemusí používat adresu josef@novak.name, ale například josef.novak@josef.novak.name. Nesmyslnost řešení je patrná.

Další „medvědí službou“ Global Name Registry je tzv. „Defensive Registration“ (tj. obranná registrace). Umožňuje společnostem registrovat v doméně .name ochranné známky. Kupříkladu IBM si může registrovat doménové jméno ibm.name  – pokud je ovšem vaše ochranná známka shodná s přijmením soukromé osoby, může tato doménu sporovat. Kdyby si například Johnson & Johnson registroval doménové jméno johnson.name, může ji libovolná soukromá osoba s přijmením Johnson sporovat a vyhraje-li, dostane doménu třetí úrovně – kupříkladu bill.johnson.name či charles.johnson.name. Jakmile doménové jméno sporuje třetí uživatel, firma přijde o Defensive Registration bez nároku na vrácení pěnez + zaplatí náklady tří sporů.

MIF16

V poslední době se navíc začínají vynořovat pochybnosti, zda bylo vhodné při výběru gTLD zvolit „plnohodnotná“ anglická slova. Když se řekne: „John Smith Name,“ kolik lidí si uvědomí, že se jedná o adresu internetové stránky? Stejným problémem ovšem trpí rovněž domény .net, .info nebo .museu m. Komplikace podobného charakteru ostatně postihly také provozovatele doménového jména najdi.to  – kde se nachází stejnojmený katalog společnosti Czech On Line. Uživatelé totiž poměrně dlouhou dobu tvrdohlavě zadávali do internetových prohlížečů adresu najdito.cz. Konkrétně u domény .name bude v češtině navíc problém s výslovností. (Vím, o čem mluvím, zkuste někomu do telefonu diktovat zeman@iinfo.cz  – udělal jsem to asi dvakrát a se zlou jsem se potázal.)

Celková situace kolem gTLD .name je dosti rozpačitá – do 22. listopadu 2001 budou probíhat před-registrace a následně budou do 13. prosince 2001 náhodně přidělována jednotlivá doménová jména (tj. všichni Josefové Novákové se postaví do řady a Global Name Registry náhodně jednoho vybere). Na několika místech Internetu bylo sice vidět skromné reklamní kampaně, ovšem pohled do ceníků registrátorů (a to včetně Globe Internet a Zoner Software) napoví, že doména .name nepatří k favoritům letošního podzimu. Ne nadarmo si její registrátor u ICANN vymohl přednostní registraci doménového jména Jesus.Christ.name (o Santa.Claus.name  ani nemluvě) pro marketingové účely. Zřejmě tušil, že podporu z vyšších míst bude potřebovat.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Podnikatel.cz: Změny ve slevách na dani od roku 2017

Změny ve slevách na dani od roku 2017

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: Satelitní operátoři mají svou asociaci

Satelitní operátoři mají svou asociaci

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Co obsahuje jablko: Slupka je nejbohatší, neloupejte ji

Co obsahuje jablko: Slupka je nejbohatší, neloupejte ji

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…