Hlavní navigace

Předčíslí 910 - to není erotická linka, to je VoIP

Jiří Nápravník

Když jsem zhruba před rokem psal na tomto serveru o zmatcích v číslovacím plánu, které se týkaly předčíslí 972, 973 a 974, domníval jsem se, že se jednalo o politováníhodnou událost, která se opakuje jednou za deset let. Pro uživatele telefonních čísel začínajících 972, 973 nebo 974 není rozhodně příjemné, když se jich obchodní partneři ptají, zda telefonní číslo na jejich vizitce, které začíná devítkou, je na jejich stůl v kanceláři, nebo do nočního podniku.

Jenže ono se nejednalo o omyl nebo výjimku. Podobná situace se pravděpodobně bude v brzké době opakovat i v případě předčíslí pro uživatele služby VoIP (telefonování přes Internet). Pro uživatele, kteří chtějí levně, nebo úplně bezplatně volat přes Internet a současně chtějí mít i klasické telefonní číslo pro volání do pevné nebo mobilních telefonních sítí, byla rozhodnutím Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) 30766/2005–610 přidělena číselná řada začínající předčíslím 910.

Tedy situace popsaná v článku věnovaném předčíslím vyhrazeným pro Českou armádu, Policii ČR a ČD se opakuje i v případě VoIP. Ještě absurdnější rozměr nabere celé rozhodnutí v okamžiku, kdy si uvědomíme, že VoIP je při volání pouze přes Internet bezplatná služba a služba s výrazně nižší cenou hovoru než klasické telekomunikační spojení při kombinovaném spojení, kdy část spojení je vedena přes Internet a část přes klasické telekomunikační linky.

V takovém případě by bylo rozumné přidělit službě VoIP předčíslí začínající osmičkou. Případně vzhledem k tomu, že u uživatelů služby VoIP není možné určit region, ze kterého volají, přidělit jim čísla z rozsahu vyčleněného pro mobilní operátory. I takové řešení by bylo pochopitelnější než přidělení čísel z rozsahu, který má špatnou pověst pro různé podvody s výherními telefonáty nebo dialery.

Český telekomunikační úřad a především jeho vedení přijetím rozhodnutí 30766/2005–610, kterým přidělili pro službu VoIP telefonní čísla z rozsahu vyhrazeného pro čísla se zvláštním tarifem, opětovně dokázali, jak málo rozumějí skutečnému telekomunikačnímu trhu. Ostatně přehmaty ČTÚ se netýkají pouze přidělování telefonních čísel pro nové služby. Dalším důkazem byl a je případ dialerů, tedy jasných podvodů se změnou nastavení telefonního čísla pro připojení do sítě Internet. Tímto zvláštním druhem počítačového viru bylo finančně poškozeno pouze v letech 2001–2005 více než pět tisíc (5000!) spoluobčanů. Škody dosahovaly řádů stovek milionů korun a problém byl vlastně nepřímo vyřešen až přechodem uživatelů sítě Internet od vytáčeného připojení k ADSL nebo WiFi připojení, tedy nikoliv rázným zásahem regulátora telekomunikač­ního trhu.

Problém dialerů pomalu zmizí a za několik let si na tisíce poškozených nikdo ani nevzpomene. Snad si uživatelé dříve nebo později zvyknou také na to, že číslo začínající předčíslím 910 není číslo na erotickou linku, ale jedná se o telefonní číslo uživatele služby VoIP.

V budoucnu bychom mohli pro další telekomunikační služby přidělovat předčíslí losem, problémy spojené s podvody v telekomunikační síti by se i nadále neřešily a telekomunikační úřad bychom nepotřebovali. To jsem situaci trochu zlehčil, ale je pravda – a diskuse s mnoha uživateli, pracovníky telekomunikačních firem a ISP mi to potvrzují -, že mezi názory ČTÚ a skutečným stavem na telekomunikačním trhu je čím dál větší propast.

Našli jste v článku chybu?

12. 12. 2009 8:42

tom8 (neregistrovaný)
... jen drobnost pro upřesnění: VoIP = voice over internet protocol. VoIP je služba navržená a běžící na vrstvách ISO/OSI. Tudíž jde o "volání přes internet"/"intenetové volání". Teoreticky si lze představit VoIP na libovolné datové síti (nejen přes Internet), ale tato implementace mi připadne zbytečná. To Vy tu dáváte ekvivalenci mezi kabrioletem a autem:-) V ostatním s Vámi plně souhlasím.

16. 7. 2006 21:18

taky blbej (neregistrovaný)
Heh, podle pana 123 jsou blbi asi vsichni. Jeste, ze ON je chytry a muze spasit svet :)
Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life