Hlavní navigace

Osobnosti, které se vyplatí přijít si poslechnout III

Petr Koubský 23. 5. 2012

Potřetí a naposledy se vrátíme k představení vystupujících letošní konference Business & Information Forum, která proběhne už 29. května.

Kamil Čermák má za sebou kariéru, v níž byl neustále na očích veřejnosti: jako redaktor Českého rozhlasu a České televize, jako tiskový mluvčí a poradce tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého, jako manažer v Českém Telecomu, v ČSA a posléze v ČEZ, kde dnes řídí dceřinou firmu ČEZ ICT Services. Když jste tolik na očích a ke všemu pořád pracujete v nějaké instituci, jejíž jméno začíná slovem český/česká, budou vás pořád buď chválit, nebo kritizovat, samozřejmě častěji kritizovat; nestane se vám ale, že by si vás nevšímali. Nezávidím.
 
 

Kamil Čermák

Kamil Čermák

Adastra vznikla v roce 2000. Jan Mrázek, Čech žijící v Kanadě, byl jedním ze tří zakladatelů. Dal firmě přesně to, co většině podobně nadějných českých startupů tou dobou chybělo: obchodní uvažování, znalost náročného severoamerického prostředí, osobní kontakty. A také, co si budeme povídat, životní zkušenost zralého člověka. Propojení odlišných generací a životních příběhů se vyplatilo. Adastra Group je dnes špičkou ve svém oboru a ten obor — práce s daty v širokém smyslu slova, správa podnikových dat, čištění dat, data mining — je stále nadějnější a napínavější. Na lepšího koně si před dvanácti lety vsadit nemohli.

Jan Mrázek

Jan Mrázek

Jan Mrázek tou dobou vedl ve velké montrealské bance oddělení business intelligence, věděl tedy přesně, do čeho jde. Do Kanady emigroval v roce 1989, v posledním roce, kdy se tomu ještě říkalo emigrace. A vypracoval se od nuly, od začátku: do top managementu a posléze k vlastní firmě.

Martin Záklasník je Vice President for Sales and Business Operations v T‑Systems Česká republika. To je pozice, ve které si už můžete dovolit nadhled. Příběh, který bude vyprávět, se točí kolem módního cloudu, ale trochu jinak, než bývá zvykem. Upozorní v něm na věc málo zřejmou: že to, co jde dobře škálovat nahoru, jde neméně dobře škálovat i dolů. Že benefit zákazníka je spojen s větším rizikem pro dodavatele a že je zapotřebí umět s tím žít, protože jiné to už nebude.

Pavla Sodomku jsem poznal v době, kdy byl zářivým talentem a zároveň tak trochu zlobivým chlapcem v českém Microsoftu. V jeho kariéře pak následoval Sprinx, Atlas a další cesta k dnešním podnikatelským aktivitám, které už mají k IT poměrně daleko. S ostatními přednášejícími BIF má společné to hlavní: jde svou cestou, celkem často tam, kde zdánlivě žádná není.

Tomáš Čupr

Tomáš Čupr je osoba v internetovém prostředí velmi známá. Kdyby náhodou ne, připomenu: to je ten člověk, který vymyslel a rozjel Slevomat jako první službu svého druhu v ČR. Dnes se všem podobným u nás říká „slevomaty“, stejně jako se vysavačům říká lux a kopírkám xerox. Tomáš se kvůli tomu občas rozčiluje. Rozčílí se, soudíme‑li dle jeho vystupování na webu, vůbec celkem často. Částečně to bude povahou, částečně — myslím — reakcí na prostředí, kterému se jeho jednoznačný tah na branku nelíbí. Učil se podnikat v Británii a s tímhle se očividně nedovede sžít. Má za to u mě bod k dobru, i když jsem rád, že jsem se s ním nikdy nestřetl jako novinář. Nenechá na nich nit suchou. Nečekejte od něj poklidnou idylku.

O politice mluví kdekdo, jak by taky ne. Málokdo rozumně, a už vůbec málokdo moudře. Jan Hartl patří k té poslední skupině. Vystudoval sociologii v onom úzkém časovém okénku kolem osmašedesátého, předtím to u nás nešlo a potom už vůbec ne. Patří mu dvě výzkumné agentury, STEM orientovaný na veřejné mínění a stem/mark zabývající se marketingovým výzkumem. Práce s daty a fakty namísto dojmů by hodně lidí přivedla k cynismu. Jana Hartla, myslím, trochu taky, ale ne moc. Nevím, zda by to přiznal, ale připadá mi pořád ještě jako umírněný optimista, což obdivuji a nechápu.

Pavel Zima

Pavel Zima

Pavel Zima řídí jednu z nejznámějších českých firem — Seznam. Legrační je, že Seznamu se vede stále lépe a lépe; přesto se lidé předhánějí v odhadech, kdy mu to jít přestane — protože přece Google… Slabší povahu by to nejspíš dohnalo k tichému zoufalství, jenže slabší povaha by něco takového jako Seznam jednoduše řídit nemohla. Pavel není žádný manažer odtržený od reality, v Seznamu prošel řadou pozic — ale zase, kdyby byl jiný, tuhle firmu by řídit nemohl. Příběhů má na rozdávání.

MIF16

Erik Best je Američan, který už jednadvacet let žije v Praze, takže — je vůbec ještě Američan? Myslím, že je: dívá se na českou společnost s pochopením i zdravým odstupem. Píše denně skvělé komentáře pod titulkem The Final Word, vydává anglicky psaný souhrn českého tisku The Fleet Sheet (geniální název), pozoruje nás (vystudoval mimo jiné ruštinu, takže asi nejen nás) a ví svoje. Něco z toho nám na BIF řekne.

Václav Marhoul

Václav Marhoul

Václava Marhoula představovat netřeba, patří k populárním osobnostem, které jsou všem na očích. Právě o takových ale často máme zkreslené představy. Já ho znám jako bystrého komentátora společenského dění, jako úporně pracovitého člověka a jako velkého fandu armády — každé, která stojí na té správné straně. Protože bezpečí se samo neudělá ani neudrží.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Měšec.cz: Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Soutěžte o jeden ze tří minidronů

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: Zastavte akutní průjem

Zastavte akutní průjem

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

Podnikatel.cz: Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Zahraniční faktura v hlášení k DPH?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety