Hlavní navigace

Přepísknutá bezpečnost?

Vojtěch Bednář 18. 11. 2004

Žil byl jeden chlapík, malý soukromý podnikatel. Měl svůj počítač s účetnictvím a dokumenty, své ADSL. Používal Internet pro komunikaci se zákazníky, i když hlavní cíl jeho práce automechanika a autoelektrikáře na volné noze to nebyl. Velice se bál o svou bezpečnost, proto (protože) četl odborné IT časopisy. Denně v nich nacházel informace o nových bezpečnostních chybách, o rizicích. Chtěl mít soukromí.

Žil, byl jeden chlapík, malý soukromý podnikatel. Měl svůj počítač s účetnictvím a dokumenty, své ADSL. Používal Internet pro komunikaci se zákazníky, i když hlavní cíl jeho práce automechanika a autoelektrikáře na volné noze to nebyl. Velice se bál o svou bezpečnost, proto (protože) četl odborné IT časopisy. Denně v nich nacházel informace o nových bezpečnostních chybách, o rizicích. Chtěl mít soukromí.

A tak se vybavil jedním z nejdokonalejších antivirových programů, firewallem, pravidelně čistil spyware (žádný na tom počítači stejně neměl). Nastavil si ochranu tak restriktivně, že mu bylo nutné vysvětlit i potřebu některých aktivních komponent pro to, aby mohl online zaplatit fakturu za telefon. Co ale za nezbytné nepovažoval, bylo zálohování.

Onen chlapík měl USB token. Na něm asi tři digitální podpisy, certifikát do banky a centrální šifrovací/přih­lašovací klíč do svého počítače. A protože byl automechanik, často ležel pod auty. Jednoho dne mu přitom z kapsy vypadl svazek klíčů i s tokenem. Virtuální teletubbies v tom okamžiku řekly jeho počítači „pá pá“. V rámci nastavení bezpečnosti měl prakticky všechno na svém NTFS disku zašifrováno. Hodně to sice zpomalovalo, ale bezpečnost především! Datová klíčenka s hlavním klíčem skončila ve stavu naprosté nepoužitelnosti. A stejně tak i celý počítač. Účetnictví, kontakty na zákazníky (naštěstí část z nich měl i na papíře), statistiky provozu a spousta dalších velice důležitých informací. Milý chlapík mohl, tak říkajíc, začít od píky, protože kvůli obavám z útoku, jenž by pocházel z Internetu, a kvůli zpackanému zálohování přišel o opravdu hodně důležitých informací. Teď už zálohuje. A také nešifruje úplně všechno.

widgety

Problém mnoha jednotlivců i malých firem – ostatně setkat se s ním můžeme i v těch větších – je, že současná, již mnoho měsíců trvající vlna bezpečnostních mezer, záplat, červů a dalších rizik může vést k paranoidním reakcím. Výsledkem toho je snaha zabezpečit se před vším tím hrozným na Internetu tak důkladně, až nakonec bouchnou před nosem i vlastní pancéřové dveře. A to pochopitelně účelem bezpečnosti není. Jak ale poznat hranici, kde končí bezpečnost a začíná paranoia? Některé distribuce Linuxu (např. Mandrake) v tom rozlišují již při instalaci a nabízejí jak standardní, tak i „paranoické“ nastavení. Ale obyčejný uživatel nebo „obyčejný“ správce s Windows? Po té, co si přečte pár informací o nejnovějších hrozbách, může člověk, který se stará o pět počítačů, snadno podlehnout dojmu, že na prvním místě je šifrování, a až potom zálohování. Výsledkem jsou teletubbies a jejich „pá pá“. Spousta práce, vyplýtvaného času a ztracených, často velmi cenných dat.

Po té, co jsem slyšel onu příhodu s automechanikem a jeho rozmáčknutou klíčenkou, jsem zazálohoval všechny své dokumenty i s elektronickými podpisy. A co vy, nepřeháníte to občas také?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

DigiZone.cz: Sat novinky: Kabel eins Doku

Sat novinky: Kabel eins Doku

Vitalia.cz: Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

Opuncie je plod kaktusu. Pozor na trny

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Vitalia.cz: Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

Když všichni seli řepku, on vsadil na dýně

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Jaký je rozdíl mezi brambůrky a chipsy?

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup