Hlavní navigace

Přestaňte na nás odkazovat!

Aleš Miklík 27. 4. 2006

Dánský soud v roce 2002 rozhodl, že odkazy do vnitra webu jsou nelegální. Pokud vám to připadá padlé na hlavu, zřejmě nejste sami. Vyšší instance totiž nedávno rozhodla opačně. Soudní přetahovaná o oprávněnost hyperlinků však nutně vzbuzuje pocit absurdity. Na čem jiném stojí WWW, když ne na odkazech?

Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Server Newsbooster.com funguje jako agregátor zpráv (nejznámější taková služba je zřejmě Google News): shromažďuje titulky a odkazy na články internetových médií a dává lidem možnost na jednom místě získat rychle přehled o obsahu hlavních titulů a tím i o aktuálním dění. Z pohledu webových služeb jde o klasický, úspěšný koncept využití odkazů, tedy základních stavebních kamenů world wide webu. Zatímco v úsvitu dějin celosvětové pavučiny však podobným užitečnostem lidé tleskali, dnes je už Internet příliš vrostlý do „reálného“ světa se všemi jeho těžkostmi, včetně těch právních. Navíc tu máme o poznání složitější situaci, kdy tištěným médiím po celém světě ubývají čtenáři, zatímco po webu jich bloumá čím dál víc.

Není proto divu, že i pohled na odkazy doznal mnohých terminologických modernizací. Především se rozšířila klasifikace, kdy se odkaz „směrem ven“ rozdělil ještě na „deep“ a „klasickou“ variantu. Deep link vede dovnitř webu, klasický odkaz na titulní stranu. Pokud vám to připadá jako zbytečná teoretická ekvilibristika, máte pravdu – stále jde o odkaz, ať už mu právníci říkají jakkoliv. Přijde-li ke mně návštěvník, může mi být jedno, jestli vstoupí na titulní stranu, nebo spadne přímo na konkrétní článek. V každém případě je u mne vítán a jistě není problém nabídnout mu další zajímavá lákadla, aby u mne strávil delší čas, na titulce či kdekoliv jinde.

Některým vydavatelům dánských deníků s jejich internetovými verzemi však tento přístup zřejmě nic neříká (a nutno dodat, že tento problém s chápáním nemají jen Dánové – viz např. nedávný spor Googlu s agenturou AFP). Deep odkazy prý umožňovaly příchozím z Newsbooster.com obejít titulní stranu s reklamou a dalšími prvky, které by čtenáři neměli přehlédnout. „Deníkáři“ proto podali na Newsbooster žalobu a v červenci 2002 spor vyhráli – server musel změnit odkazy na „klasické“.

Nyní však došlo k obratu: Námořní a obchodní soud v Kodani (námořní proto, že šlo o spor v oceánu informací?) rozhodl, že dánská realitní stránka bolig.ofir.dk může odkazovat přímo na jednotlivé nabídky realitních agentur.

CIF16

Je třeba označit za běžnou praxi, že vyhledávače dávají k dispozici přímé odkazy, což uživateli umožňuje efektivní přístup k požadované informaci (…) Každý, včetně poskytovatelů internetových služeb, by měl tudíž očekávat, že vyhledávací služby budou generovat odkazy na tyto zveřejněné stránky …, stojí údajně v soudním rozsudku. Bravo, musíme zvolat, konečně i soudy začínají chápat pravidla světa nekonečných virtuálních možností!

Po příjemném konci nám tak zbývá jen rozluštit příčinu podivného chování dánských provozovatelů zpravodajských serverů. Je nepochybné, že je nutné ji hledat u jejich původu – v tištěném a snadno přehlédnutelném světě několika málo vydavatelů a ještě méně papírových deníků. Prodal-li by vám trafikant místo celých novin jen vystřižený článek, šlo by bezpochyby o podvod. Z výstřižku však celé vydání nezískáte, zatímco ze stránky na webu deníku to lze zařídit jediným kliknutím. Problém je však hlubší: vydavatelé celého světa čelí klesajícímu zájmu ze strany čtenářů. Některé internetové verze deníků mají již nyní více čtenářů než jejich papíroví „otcové“. Inzerenti však jako by zaspali v minulém století a neprotestují proti nelogickým cenám reklamy (na papíru dráž než na webu). Co až se probudí a budou následovat své uživatele – čtenáře? Na webu teprve vypukne pořádná tlačenice…

Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Vitalia.cz: Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Fyzioterapeutka: Chůze naboso? Rozhodně ano!

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

Poučný příběh jednoho rozšíření pro Chrome

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Skylink: Cinemax 2 nejspíše až 2017

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Vitalia.cz: Tohle všechno se dá usušit

Tohle všechno se dá usušit

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku

Galerie: Čínští policisté testují českou minerálku