Hlavní navigace

Názory k článku Prezi: Zapomeňte na PowerPoint

 • 6. 5. 2010 12:05

  anonymní 77.104.242.---
  To co píšete není problém PP, ale prezentujících. Mnohdy samouků, jindy absoventů dopoledních rychlokurzů. Nevím kdo přišel na to, že se má při přednášce promítat celý její text, ale je to vcelku rozšířené. Pro mě nepochopitelně. Vždyť to tam přednášející nemusí být. Většina lidí myslí číst umí a tak by stačilo promítat :) . Narážel jsem nedávno na stejný problém, když jsem kol. přesvědčoval, že na slejdy patří jen nadpisy či zásadní texty, ilustrace, fotky, schémata. Text přednášky má číst. Nakonec jsem zvítězil, ale hodněěěěě to bolelo. Vždyť věta "Oni to tam mají všichni je všezaklínající"
 • 6. 5. 2010 14:36

  Pavel (R)
  Já vím, že to není problém PP. Nebudu házet procenta - ale (doplňte hodně velké číslo, z mé zkušenosti jistě nad 85)% přednášejících používá prezentaci jen k tomu, aby nemuseli číst poznámky z bloku, ale čtou to z ntb připojeného k projektoru. Já jedu 100 km tam, 100 km zpátky, 2 hodiny přemáham spánek a kdybych to dostal mailem, vím za 10 minut to samé a levněji. :-[
 • 6. 5. 2010 11:44

  Pavel (R)
  Na PowerPoint bych moc rád zapomněl. Má-li přednášející prezentaci či školení řádně připravenou, může být PP k užitku, pokud jde o pár slidů s užitečným názorným vyjádřením prezentovaného, ať už ve stručných bodech nebo grafech.
  Naprostá většina přednášejících si vytvoří 20 slidovou prezentaci (z toho je první název a poslední "Děkuji za pozornost") a celá přednáška/školení spočívá v tom, že čte to co promítá, občas k tomu dodá pár vět. Něco takového jsme měli už na ZŠ začátekm 80. let, souška učitelka (ještě to byla stará bolševička) měla několik let stejné fólie, které promítala přes Meotar na zeď a výklad spočíval v doslovném čtení.
 • 6. 5. 2010 12:04

  CrayXMP (neregistrovaný) ---.alliante.cz
  Každý dnes jenom donekonečně pořád vychvaluje a doporučuje webové služby: to máte Gmail (pro laiky, co si maily nestáhnou přes POP3 do vlastního pc), nejrůznější CRM systémy založené na cloud computing, teď tahle prezentace.. pochopím, že laik se nestará JAK to funguje a už vůbec CO BUDE DELAT BEZ INTERNETU, ale u IT specialistů bych si tuto otázku kladl vždy na prvním místě:

  a) letíte na důležitou schůzku do zahraničí a spolehnete se na tuhle online prezentaci. jenže z nějakého důvodu v dané lokalitě nebude fungovat internet - a nemáte-li prezentaci na svém disku, jste nahraní

  b) nedávno byl na lupě zveřejněn článek, že pokud eshop nefunguje den, tak má problémy, pokud tři dny, může být na hranici krachu. Myslíte, že firma, která má své CRM systémy kompletně online někde např. v Izraeli (technologická velmoc), tak se vůbec nebude ani trochu vzrušovat, když spadne internet jí - nebo na druhé straně?

  Tím, jak se pořád další a další IT aplikace nabaluji na internet, tak se konektivita k internetu stává naprosto zásadní životní tepnou pro běh oněch společností. Stačí už tak, že dnes každá firma potřebuje funkční emaily. Ale když "spadnou", tak pořád může omezeně pracovat ve svém uzavřeném, lokálním IT prostředí. Mít všechna svá data, zálohy, CRM systémy vč. účetnictví na netu a k tomu používat Gmail (jednou se na nás obrátila společnost, která chtěla všechny své Exchange systémy zahodit a naopak vše naimportovat do Gmailu, kvůli skvělému kalendáři.. nechápu nechápu) - a pak přijdete o internet, třeba kvůli živelné katastrofě, tak jste vlastní blbostí na dně.

  kdysi bylo důležité, aby IT oddělení uvažovala především o redundanci, zálohách.. co by kdyby.. uvažováním zmíněným výše bychom také za chvíli mohli tvrdit, že mít UPS pro zálohování napájení je zbytečné, protože vám přeci energii dotlačí "centrálně" skrze stávající rozvody sítí.

  Považuji to za nesmírně špatný nápad, aby firmy v podstatě zbytečně si vytvářely závislost na dalších a dalších IT záležitostech, které přeci mohou jednodušše řešit lokálně a mít je plně pod kontrolou. Hádejte se posléze s někým v Kanadě, že vám tvrdili, že dělají zálohy dat - a oni je nemají.
 • 6. 5. 2010 12:45

  Michal (neregistrovaný) ---.karneval.cz
  Ukázky, které jsem viděl z Prezi by bylo možné vytvořit i v Inkscape s několika výhodami.

  - výsledkem bude SVG soubor, který zobrazí téměř všechny webové prohlížeče, ne flash, který spotřebovává zbytečně výkon PC
  - pro přenos nepotřebujete internet

  Rozšíření se jmenuje JessyInk a abych tu jen tak neplácal, můžete se podívat na ukázku např. zde: http://launchpadlibrarian.net/36714468/JessyInk_1_4_0_showcase.svg
 • 6. 5. 2010 14:04

  anonymní ---.vse.cz
  Z přednášek či školení jen pod PP (anebo něčím analogickým) má zvláště u IT-témat vždy hrozný pocit.
  Nejen že si člověk nestačí jejich nesmylsné zkratky ani napsat, ale mnohkráte se mi stalo, že přednášející nebyl schopen třeba popisované funkce na WWW-serveru absolutně ilustrovat - i když měl pochopitelně připojení na Internet.
  A nyní si představte, že by takhle někomu (pomocé slide-ů) ukázat, jak se třeba překonfiguruje Apache a spustí. Přesto se většina IT-expertů takto pokouší něco vykládat.
  Já jsem došel k názoru, že PP resp. slidy jsou hlavní pomůckou diletantů, kteří nikdy nic nejsou schopni spustit nebo nainstalovat a pouze pomocí dokonalých obrázků a nesmyslných zkratek zakrývají svoji neschopnost.
  P.S.
  Ale možná při prezentaci filozofických nebo ekonomických dogmat to je jediný účinný prostředek. Naučit se jen opakovat pár nesmyslných zkratek, o které ani přednášející není schopen logicky vysvětlit.
 • 6. 5. 2010 16:54

  tom (neregistrovaný) ---.207.broadband.iol.cz
  Vzdit je to ve flashi a i na 2 jadru se to pri fullscreenu samozrejmne cuka, to aby si prednasejici bral 6ti jadrovej notebook snad mu nedojde baterka v pulce prezenzetace... :(
 • 6. 5. 2010 17:19

  Michal Breškovec
  Prezi je pěkný program, jen škoda, že flash v Linuxu má nepříjemnou chybu, která znemožňuje v Prezi psát písmena s diakritikou. Také nelze vyexportovat offline prezentaci, která by byla v Linuxu rozumě spustitelná. Wine sice umí spustit binárku pro Windows, ale nefunguje to moc dobře, zvlášť fullscreen je nepoužitelný.
 • 6. 5. 2010 22:14

  CrayXMP (neregistrovaný) ---.alliante.cz
  Já jsem bohužel neměl čas se nějak prohánět na daném webu. což je samozřejmě poněkud hloupé, ale četl jsem ten článek několikrát a právě tam o možnosti offline kopie nebylo ani slovo. Tak jsem se "domníval", že to asi ten systém neumí...
 • 6. 5. 2010 23:06

  Liveral (neregistrovaný) ---.comhal.cz
  V tom přídě se omlovám, jesti jste se cítil nějak nařčen. Pro mě, jako dlouhodobějšího uživatele Prezi.com nemělo smysl článek nějak komplexně čísti, takže jsem asi vyvolal nepatřičnou reakci. Moje chyba :/ .. Ale přesto vězte, že se prezentace dá krásně "expedovat" do flashe, což mi přidapá zcela ideální a dostatečné :)
 • 7. 5. 2010 17:30

  honza.skypala (neregistrovaný) 82.119.252.---
  PowerPoint není primárně určen na to, aby se s ním prezentovala instalace a konfigurace Apache. Mnohem širší použití má v tradičním businessu. Samozřejmě i tam záleží na prezentujícím, ale typicky ve firmách je vytvořena šablona měsíční výsledovky jako PP, vedoucí jednotlivých útvarů do ní vyplní čísla a další údaje za svá oddělení, pak si stoupnou před vedení firmy a prezentují takto své výsledky.
 • 6. 5. 2010 22:13

  CrayXMP (neregistrovaný) ---.alliante.cz
  Jenže kvůli důvodům, jež jste zmínil, není nutné se zbavovat věcí "in-house" ve prospěch "3rd party". Protože ani firmu typu Microsoft nebo Shell nebo něco menšího.. např... Papirius? Tohle všechno řeší standardně prostřednictvím uzavřených VLAN, VPN, kryptovaných tunelů zabezpečených pořádnými Cisco routery a gatewayi a při "směšných" cenách konektivity není pro ně problém napojit pobočky na centrální instalaci čehokoliv. Sice také mají úzké hrdlo netu, ale pořád: MAJI TO POD PALCEM! Tedy uplatňují vlastní IT policy a o to mi v příspěvku šlo, abych zdůraznil.

  záložní spojení na internet se moc dobře nedá okamžitě použít, pokud nemáte přeci nakonfigurováno více subnetů atd. A třeba zrovna u MX záznamů to je docela problém, opět byste spíše potřeboval dva poštovní servery, nebo dvě různé domény nebo by možná stačil i MX s nižší prioritou nasměrovaný na stejný (původní první server), který by měl na sobě více IP adres (hubů, konektorů)
 • 6. 5. 2010 23:10

  Liveral (neregistrovaný) ---.comhal.cz
  Při dvoujádru se Vám to seká?? To je docela zvlášní... Mám notebook Lenovo R400. Procesor dvoujádrový, 1.83 GHz ... Grafiku integrovanou, 2GB "ramek" a nemohlo by to snad jet ani plynuleji. V tom případě nějak nevidím, kde je váš problém...
 • 6. 5. 2010 8:04

  Miňo (neregistrovaný) ---.extel.sk
  Teraz som si to opakovane vyskúšal. Je to plne funkčné, zároveň však vtipné, svižné, nápadité - priam geniálne. Vďaka za dobrý tip!
 • 6. 5. 2010 12:43

  Karel B (neregistrovaný) 93.90.162.---
  Co se internetu týká, tak doba již pokročila. I ty největší světové firmy jsou dnes plně závislé na internetu a při pádu sítě přestávají pracovat. Nejde o žádný cloud nebo gmail, ale prostě o fakt, že firma má desítky poboček a nechce v každé z nich udržovat lokální instalaci ERP systému, lokální MS Exchange atd. Takže ERP server je jen jeden, případně jeden pro každý kontinent. Veškerá komunikace se zákazníky i dodavateli běžně funguje po emailech nebo EDI. Bez internetu prostě objednávka nepřijde a je tudíž celkem jedno, že by ji uživatel pak ani nedokázal zpracovat.

  Takže ať už se to někomu líbí nebo ne, internet je pro řadu firem dnes na stejné úrovni jako elektrická energie. A z naší firmy mám zkušenost, že to častěji vypadne v celém CT parku proud, než aby lehly všechny internetové linky. Jiná věc je, že některé firmy dají důležité věci na internet, ale nezajistí si záložní spojení, neinvestují do technologií pro "neviditelný" přechod na záložní systémy atd. A to pak občas bývá problém, když jejich jediný spoj lehne.
 • 6. 5. 2010 13:20

  anonymní ---.imos.cz
  Přesvědčoval jsem kolegy o tomtéž, nicméně obrat "text přednášky má číst" mě děsí. Vy máte nějaký kroužek předčítání?
 • 6. 5. 2010 13:53

  Liveral (neregistrovaný) ---.222.broadband10.iol.cz
  Nejprve bych chtěl říci, že všeobecně s vaší myšlenkou souhlasím. "Čímdáltím" větší závislost na internetu už je do nebe volající. Avšak zrovna o Prezi bych to netvrdil. Není přeci nic jednoduššího, než si tu prezentaci online vytvořit (v případě malého poplatku, si u společnosti lze zakoupit i offline desktop verzi) a potom si jí na stránkách stáhnout ve flashi, což služba umožňuje, a dát si jí v klidu na flashku :)
 • 6. 5. 2010 12:31

  Honza Páv
  Taky už jsem Prezi vyzkoušel. Opravdu mě to příjemně překvapilo a pro určitý typ prezentací budu Prezi používat. Můžete se podívat na můj první výtvor na http://eikasia.cz/index.php/o-blogu/jak-pouzivat-blog/
Měšec.cz: TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

TEST: Vyzkoušeli jsme pražské taxikáře

Měšec.cz: „Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

„Ukradli“ jsme peníze z bezkontaktních karet

Vitalia.cz: Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Antibakteriální mýdla nepomáhají, spíš škodí

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

120na80.cz: Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Rodiče, pozor: jak dodat vitamín D bez rizika

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Lupa.cz: Adblock Plus začal prodávat reklamy

Adblock Plus začal prodávat reklamy

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě