Hlavní navigace

Přežije Internet rok 2000?

Marek Antoš 29. 3. 2000

Matně si vzpomínám na ekologické kampaně z minulých let, které se sugestivně ptaly, zda přežije lidstvo rok 2000. Dnes už to vypadá, že ano, ale nedávný spor mezi Pandorou a Centrem, o kterém se psalo i na Lupě, mne vede k podobnému zamyšlení v případě Internetu: přežije rok 2000? Bez dodržování určitých pravidel jen stěží.

Matně si vzpomínám na ekologické kampaně z minulých let, které se sugestivně ptaly, zda přežije lidstvo rok 2000. Dnes už to vypadá, že ano, ale nedávný spor mezi Pandorou a Centrem, o kterém se psalo i na Lupě, mne vede k podobnému zamyšlení v případě Internetu: přežije rok 2000? Bez dodržování určitých pravidel jen ztěží.

Můj článek Šťoura: Proč zahltilo Centrum konference?" reagoval na problém, který vznikl mezi Pandorou a free-mailovou službou Centra. Nechci jej znovu podrobně popisovat, ale v podstatě šlo o to, že se jednomu z účastníků zaplnil jeho mailbox na Centru, to začalo odpovídat, že má plnou stránku a Pandora tyto zprávy pouštěla do konference, takže se úspěšně zacyklily: výsledkem byla záplava zhruba 2.000 mailů, která přišla každému účastníkovi. Podrobněji jsem se této otázce věnoval v citovaném článku, řada dalších informací vyšla najevo v následní diskusi, kterou doporučuji vaší pozornosti.

Internet působí na první pohled jako takřka náhodný shluk počítačů, sítí, serverů a stránek, který je natolik dezorganizovaný, že by podle nejlepšího vědomí a svědomí vůbec neměl fungovat. Oním lešením, o které se Internet opírá a do značné míry ho i prostupuje, jsou určité standardy, které mají všichni dodržovat: především jsou to obligátní dokumenty RFC. Kdyby se tato pravidla nedodržovala, rozpoltil by se v lepším případě Internet do ostrůvků vzájemně nekompatibilních sítí a technologií.

V případě Pandory a Centra došlo k tomu, že byla RFC porušena a výsledek se ,jak vidno, záhy dostavil. V zájmu spravedlnosti je třeba zdůraznit, že se chyba stala na obou stranách a kdyby alespoň jedna ze stran RFC dodržela, obešlo by se to v tomto případě bez oněch dvou tisíců mailů. Na druhou stranu je zcela jednoznačné – a vyplývá to nakonec nejen z původního článku, ale i z následné diskuse – že podstatně větší díl odpovědnosti leží na tvůrcích Pandory. Je dobře, že ji dokázali přiznat a nyní se snaží problém odstranit: ale o tom všem už psát nechci.

Minulý týden jsme totiž viděli pouhou špičku ledovce. Problém je v tom, že nedodržování RFC je čím dál rozšířenějším jevem. Je logické, že postupuje především s tím, jak se sám Internet zvětšuje a rozšiřuje se nejen okruh jeho uživatelů, ale také řady tvůrců obsahu, kteří si ne vždycky lámou hlavu se standardy; a tak občas soukolí zaskřípá. Čím déle bude tento trend pokračovat, tím častěji budeme narážet na nejrůznější problémy.

Staré Internetové pravidlo říká, že člověk by měl být konzervativní v tom, co vysílá, a liberální v tom, co je schopen přijímat. Dodržování RFC je tomto směru minimálním standardem, provozovatelé natolik citlivých služeb, jako je třeba Pandora nebo Centrum, by měli jít ještě dál: překvapuje mne, že ani jedna z těchto služeb nemá jakousi „záklopku“, která by jim bránila šířit do světa desítky mailů od jednoho uživatele za minutu.

Je to možná volání jak ze starých časů, ale každý, kdo nějakým způsobem přispívá k budování Internetu, by si měl být vědom své odpovědnosti. Jsem naprosto přesvědčen o tom, že tvůrci Pandory i Centra se z tohoto případu poučili a udělají (a částečně už udělali) všechno pro to, aby se neopakoval: budiž za to pochváleni. Svědomí by ale měli zpytovat i další, kteří zatím jen měli to štěstí, že se u nich podobný problém neprojevil.

MIF16

Abych nebyl příliš ponurý: odpověď na otázku z nadpisu samozřejmě zní ano, nakonec kdybych tvrdil opak, jistě byste mne v diskusi umlátili čepicemi. Jde jen o to, dodržovat určitá pravidla.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

Válka s uhry. Můžete ji vyhrát

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Podnikatel.cz: Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Zbrojí proti EET, za účtenku chce 5 Kč

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy