Hlavní navigace

Přijdou po free-webech také free-WAPy?

Zdeněk Polách 9. 6. 2000

WAP je slovo, které v poslední době ve všech pádech skloňuje spousta uživatelů mobilních telefonů, jejich operátorů a hlavně webmasterů, kteří se snaží mít své stránky přístupné nejen na velkém monitoru, ale i na malém displeji. O nové službě Freewap informuje Zdeněk Polách.

S freehostingovými službami se v poslední době roztrhl pytel stejně nečekaně, jako se dostala do módy tvorba webových prezentací ve WAPu. „Kdo nemá stránky ve WAPu, ten jakoby nebyl“ – tak nějak mi celá situace v poslední době připadá. Vzniká spousta WAPových rozcestníků, více či méně navštěvované zpravodajské či specializované servery již mají také podobu svých stránek přístupnou z displejů mobilních telefonů, stejně jako řada firem.

Těchto módních trendů si všimli také Pavel Roreček a Jan Šlauer a rozhodli se obojí spojit dohromady a udělat freehosting pro WAPové stránky. „Vzhledem k tomu, že jsme viděli neobsazený segment nejen na českém, ale i na zahraničním Internetu, rozhodli jsme se jej obsadit, avšak zatím jsme se rozhodli pouze pro český trh. Naším cílem je udělat WAP portál, kde uživatelé WAPu naleznou vše, co potřebují. FreeWap je totiž jen začátkem, spektrum služeb, které chceme poskytovat, se bude postupně rozšiřovat,“ uvedl Pavel Roreček.

Registrace na FreeWapu není nikterak složitá. Ve vkusném, stylovém designu si po načerpání všech potřebných informací, které jsou zpracovány vskutku do nejmenšího detailu, zvolíte v menu nabídku registrace, zvolíte si uživatelské jméno (na němž je následně závislá adresa, která je ve formátu: http://freewap.cz/wap/vase_jmeno) a vyplníte příslušný formulář. Poté vám systém vytvoří účet (potvrzení vám navíc přijde emailem, hlavně proto, abyste nezapomněli své uživatelské jméno a heslo nutné pro další editaci WML stránek) a vy se můžete přihlásit do systému.

Zde pak máte na výběr dvě možnosti – v případě, že již nějaké zkušenosti s tvorbou WML stránek máte, můžete použít správce souborů a tyto nahrát na server, jste-li však v tomto směru začátečníci, jistě oceníte WML generátor, podle nějž si vytvoříte první stránku, abyste tuto mohli následně dle vygenerovaného vzoru upravovat.

V současné době server ještě neumožňuje vkládání obrázků, avšak i toto by mělo být v brzké době minulostí a FreeWap.cz bude nabízet všechny vymoženosti, které WML jazyk umožňuje. „Je jasné, že klasické GIF či JPEG obrázky na displej mobilního telefonu nedostanete, ale spousta našich uživatelů jistě ocení konvertor GIF obrázků do formátu WBMP. Kromě něj pro naši službu připravujeme ještě podporu PHP skriptů pro vytváření dynamicky generovaných prezentací,“ informoval Roreček.

Hlavním cílem serveru FreeWap.cz je podle autorů zasazení základního kamene do plánované rodinky serverů pro milovníky internetového brouzdání pomocí mobilních telefonů. „WAP se dnes skloňuje ve všech pádech a přitom plno lidí stále ani neví, co to je, nebo jestli si pro svou fimu mohou také dovolit WAP prezentaci zřídit. Chceme, aby se tato technologie v České republice rozšířila, neboť světový trend vede k tomu, že většina telefonů na trhu bude mít WAP a nám jde o to, aby lidé měli i v ČR možnost jej aktivně využívat,“ uzavřel Roreček.

WT100

Je jisté, že HTML a Internet na počítači dostává pomalu, ale jistě nového konkurenta. Výrobci mobilní telefonnů totiž brzy hromadně vypustí nejnovější modely svých přístrojů, kde již bude podpora WAPu samozřejmou součástí. I v zájmu webmasterů pak bude naučit se a vytvořit si nejen HTML, ale i svou WAPovou prezentaci. A když už nic, tak je FreeWap.cz díky nabízeným službám dobrým rozcestníkem a školou právě pro WAPmastery.

Zdeněk Polách

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

EET od prosince. Už máte autentizační údaje?

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: dTest vybral nejlepší indukční desku

dTest vybral nejlepší indukční desku

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze