Hlavní navigace

Příliš reálná virtuální realita?

František Fuka 30. 8. 2004

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o existenci Internetu, jsem si představoval, jak skvělé jednou budou internetové hry. Jak budeme všichni spojeni v jedné obrovské "virtual reality", neboli - jak říkali v českém dabingu filmu Trávníkář - "ve skutečné realitě". A i když tenkrát byl překladatel idiot, v současné době to vypadá, že se online hry přibližují realitě skutečně značně. Ale trochu jinak, než jsem tenkrát očekával...

Od okamžiku, kdy jsem se dozvěděl o existenci Internetu, jsem si představoval, jak skvělé jednou budou internetové hry. Jak budeme všichni spojeni v jedné obrovské „virtual reality“, neboli – jak říkali v českém dabingu filmu Trávníkář – „ve skutečné realitě“. A i když tenkrát byl překladatel idiot, v současné době to vypadá, že se online hry přibližují realitě skutečně značně. Ale trochu jinak, než jsem tenkrát očekával…

Online hry pořád nejsou plastické, pořád neposkytují hmatové a čichové zážitky (s výjimkou toho, když příliš dlouho hrajete bez přestávky) a dokonce se pořád ovládají standardním způsobem – myší, klávesnicí, občas joystickem. Zato se online hrám bravurně daří emulovat ekonomické a sociální nešvary skutečného světa.

V asi nejslavnější online hře Everquest byl například kdysi objeven systém, jak vytvářet drobné peníze (virtuální) „z ničeho“. Hráči ho začali používat tak houfně, že došlo k inflaci jak v herním světě, tak v reálném světě (protože dnes již je naprosto běžné, že jsou virtuální peníze směňovány za skutečné a naopak).

Před pár dny se něco podobného stalo ve hře Star Wars Galaxies. Správci hry na to zareagovali tím, že zablokovali herní konta těm hráčům, kteří u sebe měli „falešné“ peníze, i když k nim přišli legálně a nevěděli, že jsou falešné. Proti tomu začali ostatní hráči (stále virtuálně) protestovat ve virtuálním městě Theed na planetě Naboo. Správci serveru je vyzvali, aby se v klidu rozešli, a když hráči neuposlechli, byli teleportováni (naštěstí virtuálně) na různé vzdálené planety nebo dokonce do pustého vesmíru. (Vzpomněl jsem si na nevirtuální listopad 1989 a zasmál jsem se.) Detaily najdete zde.

Tady je dlouhý a dojemný příběh (navíc dobře napsaný) jednoho ubožáka, který investoval spoustu času i peněz do kosmické hry Eve Online, stal se bohatým obchodníkem, načež tvůrci hry upravili herní rovnováhu a pro mírumilovné cestovatele najednou bylo podstatně těžší unikat kosmickým pirátům. Ubožák rozdal všechny své peníze a přestal hrát (je obdivuhodné, že nespáchal sebevraždu).

WT100

A konečně, zpráva z nedávných dnů: Wired píše o tom, že mnozí hráči nemají chuť sedět pořád u počítače a věnovat se např. neustálému osekávání pařezů, aby se naučili (virtuálně) lépe zacházet se sekerou. Proto začali tyto nudné činnosti (které mnohdy tvoří většinu herního času) outsourcovat do chudších zemí! Takže nějaký chudý chlapec v Číně dostane pár skutečných dolarů a věnuje se okopávání pařezů nebo sbírání virtuálních drobných, pokud bohatý Američan zrovna nehraje. Vzhledem k tomu, že takovéto chování se těžko prokazuje, provozovatel proti tomu většinou nic nedělá. Ostatní hráči tudíž berou virtuální spravedlnost do svých rukou, sdružují se do „milic“ a chodí postavy těchto „multihráčů“ zabíjet. Takže ve virtuálním světě už máme inflaci, svévolné změny zákonů, potlačování svobody projevu, vykořisťování a soukromé gangy. Prostě virtuální realita…

Většina toho, o čem jsem mluvil, se naplno projevuje hlavně v profesionálních placených online hrách. Pokud ale o těchto věcech „nemáte šajn“ a chcete si něco podobného nezávazně zkusit zadarmo, máte možnost například (podtrhuji například) tady.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

DigiZone.cz: Banaxi: videa kdekoli na světě

Banaxi: videa kdekoli na světě

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Lupa.cz: Jak levné procesory změnily svět?

Jak levné procesory změnily svět?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Lupa.cz: Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

Blíží se konec Wi-Fi sítí bez hesla?

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Vitalia.cz: Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Muž, který miluje příliš. Ženám neimponuje

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

Lupa.cz: Bude Google platit médiím za použití článků?

Bude Google platit médiím za použití článků?

Podnikatel.cz: ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

ČSSZ posílá přehled o důchodovém kontě

Vitalia.cz: 5 chyb, které děláme při skladování potravin

5 chyb, které děláme při skladování potravin

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových