Hlavní navigace

Připojen přes kabelovou televizi výhoda, nebo prohra?

Štěpán Binko 17. 2. 1999

V poslední době se vesele rozmáhají alternativní cesty připojení do Internetu. Osobně se mi nyní jako nejzajímavější jeví dvě - bezdrátová cesta (ale pozor na sněhové vánice, jako je ta dnešní) a kabelová televize. O zkušenostech s připojením po kabelu v Kralupech nad Vltavou píše Štěpán Binko.

V květnu loňského roku jsem se z centra Prahy přestěhoval do Kralup nad Vltavou. Kromě jiných nezvyklostí, na které jsem si už zvykl, bylo třeba vyřešit zásadní problém jak se zde rozumně připojit k Internetu. Vzhledem k tomu, že disponuji pevnou linkou v pražském sídle naší firmy, tak domů potřebuji co nejlevnější připojení – vhodné tak akorát k vyřízení mailové korespondence a nějaký ten chat, neboť své Internetové orgie provádím tam.

Zatímco v hlavním městě řešíte směšné problémy typu kdo má kolik megabitíků tam či onam, zda nabízí ISDN, Wireless, V.90, tak v Kralupech nejdřív zuřivě hledáte, zda tu vůbec nějaký ISP funguje. Nakonec zjistíte, že (podobně jako na mnoha jiných místech) na výběr moc nemáte. Situace se trochu změnila v okamžiku, kdy mi byl do domu zaveden rozvod kabelové televize. Jak možná většina z Vás ví, tak poskytovatel kabelové televize v Kralupech TELCOM Kralupy s.r.o. je jednou z nejprogresiv­nějších firem v této oblasti a jako jeden z prvních umožnil přístup svým uživatelům do sítě Internet.

Jeho cenová politika je tak fascinující, že mne v první chvíli naprosto ohromila. Za 32K pevného, stálého připojení zaplatíte coby domácí uživatel 1100 Kč a podnikatel dvakrát více. Podobně výhodné ceny jsou i na jiné rychlosti.

Kdo se chce připojit, musí si nejprve zajistit kabelový modem. Kabelový modem se samozřejmě liší od klasického analogového modemu a navíc musíte dodržet normu (v tomto případě musíte mít modem od Bay Networks). Od analogového modemu se neliší jen použitím a vlastnostmi, ale zejména cenou. Zatímco s rozumným externím modemem V.90 se musíte vejít do pěti tisíc, tak za model LCP (určený pro jednotlivce) zaplatíte 19 900,–-. Samozřejmě, že si modem můžete vzít také do pronájmu za lidských devět stovek. Celkem Vás tedy připojení 32K + modem vyjde na rovné dva tisíce.

Celý provoz je založen na systému LanCity od firmy Bay Networks. Celé to funguje jako Ethernet a v případě přetížení systému dojde k přepnutí do režimu Token Ring. Papírová rychlost onoho sdíleného média je 10Mbit, což, jak se zdá, je zatím bohatě dostačující. Pro úspěšné připojení potřebujete kromě modemu ještě síťovou kartu do Vašeho PC a kvalitní přívod kabelového signálu. Všechny pasivní prvky na cestě k Vám musí propouštět nejen dopředný, ale i zpětný směr takže se připravte na nějaké výměny zásuvek.

Konektivita samotného Telcomu je zajištěna pevnou linkou ke kralupskému uzlu sítě CESNET a zde bych viděl nejslabší místo celého systému – 64K mi přijde přinejmenším jako silně nedostačující a to zejména s přihlédnutím, že připojení přes kabelovou televizi má charakter pevného připojení a ještě je zákazníkovi nabízeno až 64 kb/s pásmo. V praxi to znamená, že v nočních hodinách, kdy jsem byl pravděpodobně připojen pouze já, bylo spojení velmi slušné, ale zato přes den a v odpoledních hodinách nebylo k hnutí. V době tvorby tohoto článku byla vedena jednání o posílení upstreamové linky k CESNETu na 128K. Je otázkou, nakolik je tento upgrade dostačující.

MIF16

Co říci závěrem? Nejste-li hodně nároční uživatelé a potřebujete ušetřit, tak neváhejte a běžte do Telcomu. Poplatky za telefonní hovory uvedete do normálu a zas tak moc se nezmění. Jste-li hodně nároční, pořiďte si klasickou pevnou linku pro Vaše Real Audio/Video přenosy, náročný surfing většího množství uživatelů atd. to bude přece jen lepší volba.

Štěpán Binko

Našli jste v článku chybu?
Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Umí delikátní operace a má katalog: Pipinotéku

Vitalia.cz: Víc než polovina lidí je moc silná v pase

Víc než polovina lidí je moc silná v pase