Hlavní navigace

Připojení zdarma každému nevoní

Eduard Hlava 11. 2. 2005

Ve středu se rozneslo, že na Praze 5 budou mít obyvatelé zdarma bezdrátové WiFi připojení k Internetu (vydala ČTK a po ní další média, mezi nimi například Zprávičky na Lupě či DigiWeb). Mnozí tuto zprávu považují, když ne za převrat, tak alespoň za velký krok vpřed. Objevily se ale také hlasy naprosto opačné.

Ve středu se rozneslo, že na Praze 5 budou mít obyvatelé zdarma bezdrátové Wi-Fi připojení k Internetu (vydala ČTK a po ní další média, mezi nimi například Zprávičky na Lupě či DigiWeb). Mnozí tuto zprávu považují, když ne za převrat, tak alespoň za velký krok vpřed. Objevily se ale také hlasy naprosto opačné.

Na úvod malá rekapitulace. Radnice Prahy 5 se rozhodla posílit bezdrátovou síť, kterou již využívají školy v tomto obvodu, a tím umožnit přístup k Internetu „najednou až 2000 uživatelům, a to minimální přenosovou rychlostí 64 kilobytů za sekundu“. Najednou tak bude moci být na Internetu něco přes 2,5 procenta obyvatel Prahy 5 (celkový počet obyvatel). Není to moc, ale vezmeme-li v úvahu, že si každý zájemce bude muset pořídit kartu do počítače (což neudělá hned tak každý), plus případně dobrou (drahou) anténu, zřejmě to bude nějaký čas stačit.

Vzhledem k tomu, že také momentálně bydlím v Praze 5, mě ta zpráva docela zaujala. Ač doma Internet nutně zatím nepotřebuji (sedím u něj přece celý den), Internet zadarmo (i se zablokovaným přístupem na P2P sítě) by se asi občas hodil. Pak bych si i někde sehnal WiFi kartu do notebooku a jen bych doufal, že totéž napadne co nejméně sousedů.

Co tedy na tomto počinu některým lidem vadí? Když pominu čirou závist, asi nejvtipnější argument, kterým bych začal, je ten, že je to pouhý populistický návrat do komunistických dob, kdy bylo všechno všech a něco dokonce zadarmo. Protiargument je však takový, že tato legrace opravdu není zadarmo, ale bude stát daňové poplatníky nějaký ten milion korun. Přesněji řečeno miliony dva, a to zřejmě není započítán provoz a údržba.

A to je vlastně další problém. Zcela jistě se ozvou ti, kteří budou křičet, že Internet nechtějí a proč by to ostatním měli spolufinancovat ze svých daní. Maminky mohou za tu cenu požadovat třeba opravu dětského hřiště a podobně. Ale to už je ohraná písnička a objevuje se vždy, když se něco podobného má realizovat.

CIF16

Nakonec se ozvou společnosti, které v této oblasti Internet už nabízejí (zejména po kabelu) a bude jim vadit, že jim radnice přetahuje zákazníky a snižuje zisky. Ale to jen za předpokladu, že celý tento projekt bude opravdu fungovat. Nepříliš pozitivní názor na to má odborník na WiFi sítě, Vnislav Chatrný: „Ve větších městech bývá WiFi pásmo tak zarušené, že tam nejde v podstatě vybudovat další AP (access point, pozn. aut.), takže z tohoto pohledu nevěřím, že to bude spolehlivě fungovat.“ Také se říká, že co je zadarmo, nemá cenu. Ale nepředbíhejme, třeba to opravdu bude fungovat.

Já tedy doufám, že to radnice myslí opravdu upřímně a nedělá to jen proto, že jeden z členů zastupitelstva potřebuje domů levný Internet. Jak možná sami tušíte, nebudu požadovat (zatím) dětské hřiště na úkor levného Internetu a budu doufat, že se praxe zřizování WiFi sítí městem rozšíří jako vir a časem bude k dispozici všude. Velmi, ale opravdu velmi levné připojení k Internetu je totiž to, co by mělo být naprostou samozřejmostí. Nikoliv jen předmětem pilotních projektů či tématem vášnivých debat ve sci-fi kroužcích.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

EET pro e-shopy? Postavené na hlavu

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

DigiZone.cz: Digi2GO: výborný základ, ale...

Digi2GO: výborný základ, ale...

120na80.cz: Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

Běžci, co jíst poslední dny před závodem?

DigiZone.cz: Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

Samsung EVO-S: novinka pro Skylink

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

DigiZone.cz: Pure má tři nové přijímače DAB

Pure má tři nové přijímače DAB

Lupa.cz: Další Češi si nechali vložit do těla čip

Další Češi si nechali vložit do těla čip

DigiZone.cz: Nejnovější špičkové TV ve videu

Nejnovější špičkové TV ve videu

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Podnikatel.cz: Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu

Byla finanční manažerka, teď cvičí jógu