Hlavní navigace

Připojení zdarma každému nevoní

Eduard Hlava 11. 2. 2005

Ve středu se rozneslo, že na Praze 5 budou mít obyvatelé zdarma bezdrátové WiFi připojení k Internetu (vydala ČTK a po ní další média, mezi nimi například Zprávičky na Lupě či DigiWeb). Mnozí tuto zprávu považují, když ne za převrat, tak alespoň za velký krok vpřed. Objevily se ale také hlasy naprosto opačné.

Ve středu se rozneslo, že na Praze 5 budou mít obyvatelé zdarma bezdrátové Wi-Fi připojení k Internetu (vydala ČTK a po ní další média, mezi nimi například Zprávičky na Lupě či DigiWeb). Mnozí tuto zprávu považují, když ne za převrat, tak alespoň za velký krok vpřed. Objevily se ale také hlasy naprosto opačné.

Na úvod malá rekapitulace. Radnice Prahy 5 se rozhodla posílit bezdrátovou síť, kterou již využívají školy v tomto obvodu, a tím umožnit přístup k Internetu „najednou až 2000 uživatelům, a to minimální přenosovou rychlostí 64 kilobytů za sekundu“. Najednou tak bude moci být na Internetu něco přes 2,5 procenta obyvatel Prahy 5 (celkový počet obyvatel). Není to moc, ale vezmeme-li v úvahu, že si každý zájemce bude muset pořídit kartu do počítače (což neudělá hned tak každý), plus případně dobrou (drahou) anténu, zřejmě to bude nějaký čas stačit.

Vzhledem k tomu, že také momentálně bydlím v Praze 5, mě ta zpráva docela zaujala. Ač doma Internet nutně zatím nepotřebuji (sedím u něj přece celý den), Internet zadarmo (i se zablokovaným přístupem na P2P sítě) by se asi občas hodil. Pak bych si i někde sehnal WiFi kartu do notebooku a jen bych doufal, že totéž napadne co nejméně sousedů.

Co tedy na tomto počinu některým lidem vadí? Když pominu čirou závist, asi nejvtipnější argument, kterým bych začal, je ten, že je to pouhý populistický návrat do komunistických dob, kdy bylo všechno všech a něco dokonce zadarmo. Protiargument je však takový, že tato legrace opravdu není zadarmo, ale bude stát daňové poplatníky nějaký ten milion korun. Přesněji řečeno miliony dva, a to zřejmě není započítán provoz a údržba.

A to je vlastně další problém. Zcela jistě se ozvou ti, kteří budou křičet, že Internet nechtějí a proč by to ostatním měli spolufinancovat ze svých daní. Maminky mohou za tu cenu požadovat třeba opravu dětského hřiště a podobně. Ale to už je ohraná písnička a objevuje se vždy, když se něco podobného má realizovat.

WT100

Nakonec se ozvou společnosti, které v této oblasti Internet už nabízejí (zejména po kabelu) a bude jim vadit, že jim radnice přetahuje zákazníky a snižuje zisky. Ale to jen za předpokladu, že celý tento projekt bude opravdu fungovat. Nepříliš pozitivní názor na to má odborník na WiFi sítě, Vnislav Chatrný: „Ve větších městech bývá WiFi pásmo tak zarušené, že tam nejde v podstatě vybudovat další AP (access point, pozn. aut.), takže z tohoto pohledu nevěřím, že to bude spolehlivě fungovat.“ Také se říká, že co je zadarmo, nemá cenu. Ale nepředbíhejme, třeba to opravdu bude fungovat.

Já tedy doufám, že to radnice myslí opravdu upřímně a nedělá to jen proto, že jeden z členů zastupitelstva potřebuje domů levný Internet. Jak možná sami tušíte, nebudu požadovat (zatím) dětské hřiště na úkor levného Internetu a budu doufat, že se praxe zřizování WiFi sítí městem rozšíří jako vir a časem bude k dispozici všude. Velmi, ale opravdu velmi levné připojení k Internetu je totiž to, co by mělo být naprostou samozřejmostí. Nikoliv jen předmětem pilotních projektů či tématem vášnivých debat ve sci-fi kroužcích.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

DigiZone.cz: DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

DVB-T2: ČRa a přechodová síť 12

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka