Hlavní navigace

PRISM: Microsoft popírá odposlechy Skypu, dozvíme se někdy pravdu?

 Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Microsoft odmítá, že by jeho spolupráce s NSA byla tak široká, jak na základě informací od Edwarda Snowdena tvrdí novináři. Dozvíme se někdy, jak to skutečně bylo?

Informace pocházející od Edwarda Snowdena by asi novináři měli začít brát s rezervou. A hlavně by si měli uvědomit, že se v kauze týkající se systému PRISM zřejmě nikdy nedozvíme, jak přesně to opravdu je, bylo či bude. 

Už u prvního prozrazení existence PRISMu to neskončilo moc slavně. Z původního plošného neomezeného odposlouchávání se  nakonec vyklubalo něco poněkud jiného. Navíc šlo zřejmě o aktivity sloužící pouze coby vhodný doplněk již roky probíhajících odposlechů na hraničních routerech či telefonních sítích.

Koncem týdne kauza opět ožila údajným zjištěním, NSA prý odposlouchávala i videohovory na Skypu a získala přístup k mailům v Hotmailu i souborům na SkyDrive. Tedy alespoň tohle „vynesl“ Snowden protřednictvím deníku Guardian. Jenže podle Microsoftu to je všechno trochu jinak. 

Žádný paušální přístup

Firma opět upozornila, že její spolupráce s NSA je dána tím, že NSA na ni vznáší požadavky v souladu se zákony. A opět opakuje, že nejde o plošný a neomezený přístup, ale o poskytování informací na základě zákonných požadavků, tak jak je tomu ve všech dalších případech. Ty, říká Microsoft, samozřejmě jejich právní oddělení prověřuje a odmítá, pokud dojdou k závěru, že nejsou v pořádku.

Aby bylo jasno, Microsoft neposkytuje žádné vládě paušální či přímý přístup ke SkyDrive, Outlook.com, Skype či jinému produktu Microsoftu,“ uvádí se v prohlášení.

V prohlášení ale také najdete zajímavou informaci o tom, že „když upgradujeme či aktualizujeme produkty, právní povinnosti mohou v některých případech vyžadovat, abychom byli schopni poskytovat informace na základě požadavků orgánů policie či ochrany národní bezpečnosti“. 

A také se zde opět opakuje „stížnost“ na to, že Microsoft nemůže o dané problematice poskytnout více informací. A že stále žádá o to, aby mohl být otevřenější.

Bez šifrování není soukromí

Bylo by naivní se domnívat, že snad Skype poskytuje zabezpečenou komunikaci. Obzvlášť poté, co bylo ukončeno používání P2P technologií, která hovory směrovala přímo mezi počítači a nezahrnovala centrální servery.  A připomeňme i to, že Microsoft měsíc po koupi Skype získal patent, který se týká odposlouchání hovorů vedených právě – ale nejenom – přes Skype.

Co se dalších služeb týče, neexistuje žádný důvod se domnívat, že snad data v SkyDrive, Hotmailu či Outlook.com jsou nějak bezpečná – tento účel a smysl podobné služby nemají. Aby ho měly, musely by ještě před odesíláním dat používat privátní šifrovací klíče a veškerá data by tak musela do úložišť proudit už šifrovaná („bezpečné“ https už dávno není neprůstřelné).

A nutností by byl odpovídající silný privátní klíč, bez kterého by je pak nebylo možné dešifrovat. Případné použití šifrování na straně úložiště se bez privátního klíče samozřejmě stává snadno překonatelnou překážkou. Typickým příkladem může být Dropbox, který data (teoreticky) ukládá šifrované, ale klíč je ve vlastnictví Dropboxu a uživatel na to nemá nejmenší vliv.

Našli jste v článku chybu?

15. 7. 2013 12:28

Po 9/11 plati tzv. Patriot Act, ktery se postupne vylepsoval o pluginy nesouci nazvy CALEA, FISA, CIPAV, ... cili jedinym spravnym prohlasenim je, ze dodrzuji naprosto presne zakony, ktere na omezenem jihu plati.

Popirat muze co chce, kazda komunikacni sluzba musi mit backdoor v souladu s narizenim Gestapa FCC-06-56A1.

15. 7. 2013 11:28

JJ (neregistrovaný)

Pokud si NSA/FBI/CIA atd. řekne o přístup k datům konkrétního občana (nebo i konkrétní vymezené skupiny), je to naprosto dle US práva a MS to poskytne pokud má žádost příslušné náležitosti. Pokud jde o cizí státní příslušníky, nepotřebuje dotazující se organizace žádné speciální povolení, protože už ho má dle zákonů přijatých po 9/11 (v podstatě stačí "důvodné podezření" ať už to znamená cokoliv, a nikdo to nezkoumá), takže už samotná žádost o data je v podstatě dostačující. Navíc mají společnos…

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Změny v daních z příjmů pro podnikatele

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Když přijdete o oko, přijdete na rok o řidičák

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla