Hlavní navigace

PrivacyChoice: Až 20 % webů prodává informace o uživatelích

Daniel Dočekal

Podle PrivacyChoice je běžné, že weby prodávají informace o svých uživatelích a děje se to až v 20 % případů. V 60 % případů weby informace o uživatelích nemažou. PrivacyChoice uživatelům doporučuje bedlivě sledovat to, jaká pravidla mají jimi používané weby ohledně soukromí a práce s osobními údaji či informacemi. Upozorňuje také, že ze zhruba 2 500 analyzovaných webů jich 63 % slibuje, že nebude sdílet data, 10 % říká, že je nebude sdílet pro marketingové účely a 8 % žádné osobní informace…

Podle PrivacyChoice je běžné, že weby prodávají informace o svých uživatelích a děje se to až v 20 % případů. V 60 % případů weby informace o uživatelích nemažou. PrivacyChoice uživatelům doporučuje bedlivě sledovat to, jaká pravidla mají jimi používané weby ohledně soukromí a práce s osobními údaji či informacemi. Upozorňuje také, že ze zhruba 2 500 analyzovaných webů jich 63 % slibuje, že nebude sdílet data, 10 % říká, že je nebude sdílet pro marketingové účely a 8 % žádné osobní informace nezbývá. Zbývá již zmíněných zhruba 20 procent těch, kteří si mohou se shromážděnými daty dělat co chtějí.

UX17_snitker

Co se mazání dat týče, 60 % uživatelům nezaručuje, že po žádosti o smazání dat dojde k jejich smazání. Pouze 3 % mají v pravidlech možnost smazání dat, ale k tomu ještě zpravidla informace o výjimkách s ohledem na „transakční audity či zálohy“. Zbývajících 38 % buď data neuchovává, nebo má proces pro jejich odstranění.

Poznámka: PrivacyChoice vychází z předpokladu, že případná pravidla na ochranu soukromí musí firmy dodržovat, protože jde o jediný materiál,  na základě kterého je může někdo stíhat, pokud by došlo k jeho porušení. Předpoklad sice realistický, ale také mírně problematický. 

Našli jste v článku chybu?
3. 12. 2012 10:52
Rdm (neregistrovaný)

ano, zákon vám to nařizuje, ale ne na pořád, takže 5 let stará data smazat klidně můžete.

On problém není ani tak v tom, že ty data jsou ukládány a archivovány, ale s tím, jak jsou zabezpečeny a jak je s nimi dále nakládáno. Pokud je provozovatel začne prodávat nějaké pochybné společnosti, která pak telefonuje a obtěžuje s nabídkami, tak to je na zabití.

2. 12. 2012 23:56
Ten z… (neregistrovaný)

Podle mě jediný skutečně vážný problém je, že by se provozovatel inzertního serveru vůbec mohl do takové situace dostat. Tedy že je takhle blbě nastavená legislativa.