Hlavní navigace

Přivedli obor na mizinu

Vojtěch Bednář 28. 12. 2009

Blíží se konec roku, a jak už to tak v tomto čase bývá, odevšad zaznívají pokusy o bilancování. V oblasti informatiky je to obzvláště zajímavé a třeba dodat, že ne moc optimistické. Nebo vlastně ano?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Patří k tradicím, a já si myslím, že i k nátuře lidské, provádět čas od času akci zvanou „ohlédnutí se zpět“. Obvykle tak činíme při nejrůznějších rádoby významných příležitostech, přičemž konec kalendářního roku je příležitostí přímo fantastickou. Letošní ohlédnutí bude ve světě informatiky, informací a najmě informačních technologií ohlédnutím poněkud zvláštním. A to i v měřítku dalších oborů, jež by na první pohled mohly mít podobná témata.

Na první pohled jsou strašáci předcházejícího roku zcela zřejmí: zleva se řítí ekonomická krize přejmenovaná z důvodu občerstvení mediální agendy na recesi. Zprava útočí vepřová chřipka, již se ani přes největší úsilí nepovedlo přejmenovat na Mexickou. Někde mezi tím doznívá hrozba terorismu. Svět informačních technologií se v této situaci pokouší zezelenat, aby zjistil, že ti, jež byli ještě včera největšími konzumenty všech trendů a novinek, nyní odmítají investovat dokonce i do údržby stávající techniky. Hrozí nebezpečí zastavení kola inovací, toho, co roky táhlo všechny k virtuálnímu „kupředu“. Někteří již vidí na obzoru kopí v rukou prvního jezdce apokalypsy: Bože, je konec! Nová Windows 7 žerou méně, než žraly Visty! Mohlo by se zdát, že svět je v rozkladu, jen najít viníka.

Ostatní obory lidské činnosti, i té technické, se mohou holedbat tím, že chřipku překýcháme, krize přejde a teroristi si budou hrát s něčím jiným než s letadýlky. IT je ale výjimka. Někteří už tuto výjimku tuší, někteří ji pochopili a jsou i tací, kteří se o ní nestydí mluvit. IT, stejně jako předtím telefon, televize, telegraf a tisk zcivilnělo. Došlo by k tomu tak či tak, ale krize (chřipka+terror) proces urychlily. Dnes již nikdo netouží po adolescentech hovořících nesrozumitelným jazykem. Nikdo nechce bodré prodejce vnucující mu představu, že bez technologie XYZ je vyřízen, a že nemá-li zmáknutý ABC-Sourcing, je v oboru lůzr. Nikdo nevěří řečem o efektivitě práce, jež by se měla ukrývat v nových aplikacích, ani o přidané hodnotě těžce (a draze) vydolovaných dat.

MIF16

Události posledního roku a říkejte tomu krize nebo vystřízlivění, zařadily informatiku tam, kam patří. Po bok ostatních oborů lidské činnosti a dál od černé magie. Sebraly jí její exkluzivitu, výjimečnost a do jisté míry i vnější znaky. Někteří informatici mají i nadále rádi, když udržují ony dva atributy, jež je spojovaly s lékaři (specifický oděv a jazyk), avšak na rozdíl od lékařů je již nikdo nenechá rozhodovat o životě a smrti. A je to tak správně.

Někteří říkají, že krize (a další faktory) přivedla na mizinu celý jeden obor – Informačních technologií. Nevěřme tomu. A i kdyby, konce roku se vyznačují i tím, že si v nich dáváme předsevzetí do budoucna. Tak co třeba tohle: „přizpůsobit se okolnostem?“ Možná se budeme divit, jak dobře se doopravdy snese se dvěma, jinak tradičními: totiž „nekouřit“ a „zhubnout“.

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Podnikatel.cz: První česká finta, jak lze obejít #EET

První česká finta, jak lze obejít #EET

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Test set-top boxu s „DVB-T2ověřeno“

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Měšec.cz: Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P
MarketVoice

Investujte do dluhů. Půjčte peníze přes P2P

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Root.cz: OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita

OnlyOffice: hezké rozhraní, horší kompatibilita