Hlavní navigace

Přivedli obor na mizinu

Vojtěch Bednář 28. 12. 2009

Blíží se konec roku, a jak už to tak v tomto čase bývá, odevšad zaznívají pokusy o bilancování. V oblasti informatiky je to obzvláště zajímavé a třeba dodat, že ne moc optimistické. Nebo vlastně ano?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Patří k tradicím, a já si myslím, že i k nátuře lidské, provádět čas od času akci zvanou „ohlédnutí se zpět“. Obvykle tak činíme při nejrůznějších rádoby významných příležitostech, přičemž konec kalendářního roku je příležitostí přímo fantastickou. Letošní ohlédnutí bude ve světě informatiky, informací a najmě informačních technologií ohlédnutím poněkud zvláštním. A to i v měřítku dalších oborů, jež by na první pohled mohly mít podobná témata.

Na první pohled jsou strašáci předcházejícího roku zcela zřejmí: zleva se řítí ekonomická krize přejmenovaná z důvodu občerstvení mediální agendy na recesi. Zprava útočí vepřová chřipka, již se ani přes největší úsilí nepovedlo přejmenovat na Mexickou. Někde mezi tím doznívá hrozba terorismu. Svět informačních technologií se v této situaci pokouší zezelenat, aby zjistil, že ti, jež byli ještě včera největšími konzumenty všech trendů a novinek, nyní odmítají investovat dokonce i do údržby stávající techniky. Hrozí nebezpečí zastavení kola inovací, toho, co roky táhlo všechny k virtuálnímu „kupředu“. Někteří již vidí na obzoru kopí v rukou prvního jezdce apokalypsy: Bože, je konec! Nová Windows 7 žerou méně, než žraly Visty! Mohlo by se zdát, že svět je v rozkladu, jen najít viníka.

Ostatní obory lidské činnosti, i té technické, se mohou holedbat tím, že chřipku překýcháme, krize přejde a teroristi si budou hrát s něčím jiným než s letadýlky. IT je ale výjimka. Někteří už tuto výjimku tuší, někteří ji pochopili a jsou i tací, kteří se o ní nestydí mluvit. IT, stejně jako předtím telefon, televize, telegraf a tisk zcivilnělo. Došlo by k tomu tak či tak, ale krize (chřipka+terror) proces urychlily. Dnes již nikdo netouží po adolescentech hovořících nesrozumitelným jazykem. Nikdo nechce bodré prodejce vnucující mu představu, že bez technologie XYZ je vyřízen, a že nemá-li zmáknutý ABC-Sourcing, je v oboru lůzr. Nikdo nevěří řečem o efektivitě práce, jež by se měla ukrývat v nových aplikacích, ani o přidané hodnotě těžce (a draze) vydolovaných dat.

WT100

Události posledního roku a říkejte tomu krize nebo vystřízlivění, zařadily informatiku tam, kam patří. Po bok ostatních oborů lidské činnosti a dál od černé magie. Sebraly jí její exkluzivitu, výjimečnost a do jisté míry i vnější znaky. Někteří informatici mají i nadále rádi, když udržují ony dva atributy, jež je spojovaly s lékaři (specifický oděv a jazyk), avšak na rozdíl od lékařů je již nikdo nenechá rozhodovat o životě a smrti. A je to tak správně.

Někteří říkají, že krize (a další faktory) přivedla na mizinu celý jeden obor – Informačních technologií. Nevěřme tomu. A i kdyby, konce roku se vyznačují i tím, že si v nich dáváme předsevzetí do budoucna. Tak co třeba tohle: „přizpůsobit se okolnostem?“ Možná se budeme divit, jak dobře se doopravdy snese se dvěma, jinak tradičními: totiž „nekouřit“ a „zhubnout“.

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Když bílkoviny, tak jíme ty nekvalitní

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Podnikatel.cz: ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

ČOI zamířila na e-shopy. Zaplatí 1,5 milionu

Root.cz: Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Prvních 700 routerů Omnia je hotových

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Vitalia.cz: Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

Tesco nabízí desítky tun jídla zdarma

DigiZone.cz: DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DVB-T2 ověřeno: seznam TV zveřejněn

DigiZone.cz: Nova opět stahuje „milionáře“

Nova opět stahuje „milionáře“

Vitalia.cz: dTest odhalil ten nejlepší kečup

dTest odhalil ten nejlepší kečup

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: LG OLED65E6: první pohled

LG OLED65E6: první pohled

Podnikatel.cz: „Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

„Lex Babiš“ Babišovi paradoxně pomůže

Vitalia.cz: Tradiční čínská medicína a rakovina

Tradiční čínská medicína a rakovina

Podnikatel.cz: Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Babišovy firmy a registr smluv. Co odhalil?

Podnikatel.cz: Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Letáky? Lidi zuří, ale ony stále fungují

Vitalia.cz: Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

Voda z Vltavy před a po úpravě na pitnou

DigiZone.cz: Na jaká videa se vlastně díváme

Na jaká videa se vlastně díváme

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Podnikatel.cz: Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Udělali jsme velkou chybu, napsal Čupr

Lupa.cz: Proč jsou firemní počítače pomalé?

Proč jsou firemní počítače pomalé?