Hlavní navigace

Pro letošek kouzlo plastiku

Nikola Rafaj

Spousta lidí tvrdí, že si Američané bez platební karty nekoupí ani zápalky. Spousta lidí si naopak myslí, že není nad šustění bankovek vyplacených přímo "na dřevo". Spousta lidí si také myslí, že fyzická podoba peněz je jim již k ničemu a nejraději by vše dělali on-line přes Internet. Tak čím budeme tedy platit za pět let?

Hráči číslo 1: Karetní společnosti

Mnozí by je rádi vyšoupli z kola ven a ačkoli karetní společnosti v mnohém hodně zaspaly – VISA například ještě před dvěma lety na svém webu doporučovala NEpoužívat své karty na Internetu – není dosud důležitějších hráčů na trhu než Visy či MasterCardu. Včetně České republiky, kde zpracovávají přes 3 miliony svých karet.

Obě společnosti dnes ze všech dostupných řešení prosazují jako nejlepší stále kus plastu. Sice kus plastu, který se proti standardnímu magnetickému proužku, reliéfnímu písmu a vytištěným údajům liší především v zabudovaném čipu, stále se však jedná o placení, které je omezené nutností mít čtecí zařízení – naštěstí již ne pouze speciální čtečky.

Už v roce 1997 se předpokládalo, že do jednoho roku budou všichni světoví výrobci počítačů standardně montovat vedle disketových a CD-ROM mechanik čtečky čipových karet. Ačkoli na světě je těchto karet už přes 100 milionů, zatím to alespoň pro nás zní cizokrajně – na čtečky v počítačích je i po čtyřech letech ještě brzy, přesto například českého Ministerstvo financí tvrdí, že je letos začnou standardně používat i naši úředníci.

Pro používání čipových karet mluví vedle větší bezpečnosti především jejich výborná rozšiřitelnost – dnes se pro ně píšou stovky javovských aplikací, které se na ně jednoduše nahrají, takže karty můžou vedle placení sloužit také pro věrnostní programy (supermarkety), předplacené služby (mobily) nebo ukládání údajů (řidičský průkaz). VISA i MasterCard dobře vědí, že místo desítek dokladů může jejich karta znamenat pro lidi jediný předmět, který budou s sebou nosit v kapse.

Hráči číslo 2: Mobilní operátoři

Když se začalo před Vánocemi halasně hovořit, kdy překoná Česká republika v mobilních telefonech čtyři miliony, bylo zajímavé sledovat, že se už vůbec nikdo nad takovým číslem nepozastavuje. O to je jasnější, že se všichni pokoušejí co nejdříve dostat do mobilů své produkty – kolem roku 2005 bude na světě kolem jedné milardy mobilních zařízení a na každém průměrně otočíme 200 dolarů.

K prvním konkrétním návrhům na placení přes mobily patřilo předloňské výběrové řízení na třetího operátora – jeden ze zájemců Vlna +, za kterým stáli France Telecom a Bonton, chtěl rychle zavádět duální přístroje, které umožňují vedle telefonní vložit i platební kartu (tím se opět dostáváme ke karetním společnostem…). Před pár lety se objevovaly zprávy, že by Nokia či Motorola mohly vyvíjet vlastní řešení, dnes se již nikdo bez platebních karet neobejde.

Hráči číslo 3: Internetové placení

Dosud opomíjenou a možná právě proto nejvýbušnější oblastí jsou nejrůznější formy placení přes Internet – ať již realizovaných bankami nebo samostatně technologickými společnostmi. Oproti předpokladům se mnohem dříve objevila velká skupina uživatelů, kteří chtějí platit pohodlněji než „vyplněním čísla své kreditky“ a stačí jim jen Internet. První velkou šanci měl Microsoft, když do Internet Exploreru 4 zabudoval svou „e-wallet“ – moc se o ní však nevědělo a využití zůstalo minimální. Dnes se již většina aplikací snaží přesunout na serverovou stranu – aneb mít možnost platit odkudkoliv a kdykoliv. Velkým omezením je však dnešní roztříštěnost desítek řešení, což je především pro obchodníky značně nákladné (jen v České republice jich napočítáme kolem 15) .

Přestože jsem zde uvedl tři různé skupiny hráčů, je mezi nimi více společného než rozdílů. To možná nejlépe vystihují vyvíjená řešení pojmenovaná jako „virtuální kreditní karta“ – platby zprostředkovává karetní společnost, přístup k penězům mobilní operátor nebo Internet. Bude trvat ještě nejméně 10 let než se bouře kolem nových způsobů placení, které přinesly mobily a Internet, uklidní. Vloni se objevily nové internetové služby, letošní rok by to měly být čipové karty, příští rok duální mobily, napřesrok.

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

DigiZone.cz: Kanál TA3 HD zahájil vysílání

Kanál TA3 HD zahájil vysílání

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech