Hlavní navigace

Problém s volbou operátora?

Jiří Peterka 11. 2. 2002

Už i Česká televize si povšimla, že na 300.000 zákazníků Českého Telecomu, kteří zvolili program HOME MINI, nebude mít přístup k výhodám konkurence skrze tzv. volbu operátora. Pozastavuje se nad tím ale i Český telekomunikační úřad, který právě toto omezení Českému Telecomu schválil.

V sobotu večer, v rámci své hlavní večerní zpravodajské relace, odvysílala Česká televize reportáž o tom, jak 300.000 zákazníků Českého Telecomu, kteří sáhli po cenovém programu HOME MINI, nebude moci využít tzv. volby operátora, která by u nás měla být k dispozici nejpozději k 1.7.2002 (ve své nejjednodušší podobě). Komentátor k tomu doslova řekl:

Další vlna liberalizace českých telekomunikací se tak některých zákazníků vůbec nebude týkat.

Celá reportáž se pak nesla v duchu toho, že Český Telecom má ze zákona povinnost zavést tyto volbu ve své síti. Na to se ČT1 zeptala předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka, který k tomu řekl:

Český Telecom ze zákona má povinnost tuto službu zavést ve své síti, to znamená že každý uživatel který bude mít o tuto službu zájem bude moci o ní Český Telecom požádat (…).

Slovo dostala i kritizovaná strana, mluvčí Telecomu k tomu řekl:

Ten cenový program HOME MINI je svým způsobem ze sociálních důvodů dotovaný, tak předpokládáme, že součástí tohoto programu volba operátora nebude (…).

Reportáž dále pokračovala tím, že zákazníci Českého Telecomu nebyli o této skutečnosti informováni, když moderátor řekl že:

Omezení se týká asi 300.000 zákazníků, ti se o něm zatím nedozvěděli, Český Telecom má přitom povinnost o svých službách a jejich změnách informovat.

Redaktoři ČT1 zřejmě zapátrali na WWW stránkách Českého Telecomu, dokonce si zavolali i na jejich infolinku, ale nikde se o tomto omezení nic konkrétního nedozvěděli:

Na internetových stránkách Českého Telecomu ani v oficiálním ceníku ale upozornění na toto omezení není, žádné informace nemají k dispozici ani operátoři infolinky.

Už se o tom psalo

Trochu neskromně si dovolím připomenout, že na „zaraženou volbu operátora“ v rámci tarifu HOME MINI jsem upozorňoval zde na Lupě již dříve, konkrétně v článcích:

Efekt volby operátora, resp. jejího zákazu, jsem podrobněji rozebíral v článku Nové tarify a volba operátora.

Dovolím si proto jen stručně připomenout, oč tady jde (alespoň z mého pohledu): Český Telecom se snaží vyhnat co možná nejvýše fixní měsíční složku svých výnosů z pevných linek, která není závislá na způsobu využití. Vlastně tím „rebalancuje“ pevnou a proměnnou složku svých výnosů, jak jsem se snažil ukázat v článku Kolik si Telecom vybalancoval. Jedním z důvodů, proč tak dělá, je to, aby co nejvíce zúžil prostor pro působení své konkurence, právě v souvislosti s nadcházející volbou operátora.

Tarif HOME MINI je z tohoto pohledu skutečně určitou výjimkou. Jeho měsíční paušál je jen o 15 korun vyšší než byl standardní paušál pro domácí linky ještě v loňském roce 2001 (kdy měl Český Telecom čistý zisk ve výši několik miliard a dostal se do doslova „excelentní finanční situace“, jak s oblibou říká jeho generální ředitel). Navíc je HOME MINI deklarován jako cenový program pro ty, kteří sami téměř nevolají (což jsou z pohledu Českého Telecomu zřejmě sociální případy, když jejich tiskový mluvčí hovoří o „dotování ze sociálních důvodů“). Všechny ostatní cenové programy mají měsíční paušál vyšší minimálně o 100 korun.

Jak jsem se snažil popsat v článku Nové tarify a volba operátora, zavedení volby operátora umožní majiteli pevné linky od Českého Telecomu platit tomuto operátorovi pouze měsíční paušál, ale veškeré hovory realizovat skrze jiného operátora a jemu také platit veškeré hovorné (ovšem již za konkurenční ceny, a ne za ceny stanovené dominantním operátorem, u HOME MINI, navíc vyhnané do výše dvojnásobku).

Takže: kdyby byla možná volba operátora u tarifu HOME MINI, platil by volající měsíčně paušál 190 korun Českému Telecomu, ale veškeré hovorné by již mohl platit jinému operátorovi. Jelikož bude volba operátora u tarifu HOME MINI zakázána, je „nejbližší“ další možností tarif HOME STANDARD – což znamená, že volající zaplatí Českému Telecomu 299 korun měsíčně a pak hovorné tomu operátorovi, pro kterého se rozhodne. Už tušíte proč Český Telecom nechce, aby mu zákazníci mohli „utéci“ jen při stálé měsíční platbě 190 korun měsíčně?

Svou roli samozřejmě sehrává i volný kredit, zahrnutý v měsíčním paušálu. Ten má dále tlumit zájem volajících přecházet k jiným operátorům prostřednictvím volby operátora. Když už jste jednou zaplatili Českému Telecomu určitou částku navíc, kterou můžete provolat (ne proto, že jste si tuto formu předplatného sami zvolili, ale proto, že jste neměli jinou možnost), proč ji nechat a platit místo toho někomu jinému?

Co mne zaráží?

Rád bych se ještě vrátil k sobotní reportáži České televize, konkrétně k tomu jak se ptala předsedy Českého telekomunikačního úřadu Davida Stádníka. Připomínám, že on na kameru řekl:

Český Telecom ze zákona má povinnost tuto službu zavést ve své síti, to znamená že každý uživatel který bude mít o tuto službu zájem bude moci o ní Český Telecom požádat (…).

K tomu považuji za potřebné dodat, že cenový program HOME MINI patří mezi regulované tarify (v rámci tzv. univerzální služby), a Český Telecom si jej neurčuje tak, jak by sám chtěl. Konkrétní podobu takto regulovaných tarifů (mj. HOME MINI a HOME STANDARD) stanovuje svým cenovým rozhodnutí právě Český telekomunikační úřad, jako nezávislý regulátor telekomunikačního trhu – byť zřejmě na návrh samotného Českého Telecomu.

KL_HLASOVANI

No a právě Český telekomunikační úřad ve svém cenovém rozhodnutí č. 01/2002 (s přílohou), rozhodl takto (v části IV, bod 13):

U cenového plánu HOME MINI nelze poskytnout služby volba, resp. předvolba operátora (Carrier Selection, Carrier Preselection).

Jak to tedy je? Má Český Telecom povinnost zavést tuto službu ve své síti všude (resp. tak aby každý zájemce o ní mohl požádat, jak říká předseda Českého telekomunikačního úřadu), nebo Český Telecom nemusí poskytovat tuto službu u tarifu HOME MINI, jak říká verdikt Českého telekomunikač­níh úřadu?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Root.cz: Chrome už nebude žroutem paměti

Chrome už nebude žroutem paměti

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Lupa.cz: Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

Maturitní práce na 3D tiskárně? Není problém

120na80.cz: 10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

10 tipů, jak šetřit oči při práci s počítačem

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?