Hlavní navigace

Proč je důležitá diskuse o bezpečném Internetu

 Autor: 74287
Jan Rylich

Bezpečnost na Internetu patří mezi otázky, které se řeší v podstatě neustále. A zatímco zabezpečení dat či firemních sítí lze řešit čistě technicky, s bezpečností samotných uživatelů je to trochu složitější. Tomuto tématu se věnovala i tisková konference, která proběhla v rámci mezinárodní akce CEE SIC.

Jen pro pořádek: CEE SIC je zkratka pro „Central and Eastern European Safer Internet Conference“, která se (pod záštitou ministra Ivana Langera) konala ve dnech 5. až 6. listopadu 2007 v budově Českého svazu vědecko-technických společností. Druhý den dopoledne byla také naplánována tisková konference, kde jednak zazněly informace o samotném sympóziu, a zároveň byly prezentovány některé zajímavé projekty týkající se bezpečnosti v oblasti nových médiích. Nešlo ale výhradně jen o Internet, mezi diskutovaná témata patřily například i mobilní telefony nebo počítačové hry.

Konference proběhla v rámci projektu CZESICON, který na úvod představil jeho koordinátor Pavel Vichtera. Jedná se o Český kombinovaný uzel pro bezpečnější Internet (Czech Safer Internet Awareness Node), který působí od 1. září 2005 a zaměřuje se na informační a osvětové aktivity. Mezi partnery projektu patří mimo jiné společnost CZI, Linka bezpečí a Nadace Naše dítě. Protože o aktivitách těchto organizací se v médiích tu a tam píše, tiskovka se zaměřila zejména na to, co by v této oblasti mohly udělat i další zainteresované skupiny, jako jsou softwarové společnosti, mobilní operátoři a další subjekty.

foto konference

Bezpečnost zajímá Evropská unii i korporace

Celý projekt bezpečnějšího Internetu je pochopitelně podporován i Evropskou unií. Zástupce Evropské komise, Richard SwetenhamGenerálního ředitelství pro informační společnost a média (ředitel sekce „eContent and Safer Internet“), na tiskové konferenci zdůraznil zejména význam vzájemné spolupráce – a to mezi průmyslem, nevládními organizacemi, i vládními rezorty. Potřeba kooperace se objevovala prakticky ve všech příspěvcích, protože je jasné, že informační společnost bez sdílení informací nemůže fungovat. Zatímco vládní organizace do projektů přispívají zejména podporou (ať už finanční či jinou), v této tiskovce byly prezentovány zejména aktivity velkých společností.

Šéf Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit zdůraznil, že dnešní svět médií je jednou obrovskou válkou o pozornost. Zmínil, že náš mozek musí každý den zpracovat více informací, než kolik jich přijali lidé dejme tomu v 15. století třeba i za celý život. Proto je nesmírně důležité tyto informace třídit a filtrovat. Nové technologie nám nabízejí celou řadu příležitostí, ale také hrozeb. U dětí je tato situace obzvlášť nebezpečná, protože mladá generace často rozumí „technice“ lépe než jejich rodiče, ale zároveň se v množství informací neumí tolik orientovat, natož se vyhýbat informacím nepravdivým nebo škodlivým. Jan Mühlfeit také zopakoval čtyři základní pilíře možného řešení situace, které zmínil už na mimořádné konferenci v únoru, tj. nové technologie (např. filtry obsahu), spolupráci (např. s policií v případě vyšetřování), legislativu (která zatím příliš neodráží nové prostředí) a vzdělání (tj. informace v různých formách – viz například komixová brožurka „Bezpečný Internet“).

Roy Sharone z nadnárodní korporace Liberty Global Europe (jejíž součástí je například poskytovatel UPC) zdůraznil zejména spolupráci LGE se sítí Insafe (jejíž součástí je náš zmiňovaný projekt CZESICON). Kooperace je o to významnější, že LGE působí na území 11 států, a mají tedy možnosti, jak efektivně komunikovat s konkrétními organizacemi v řadě států Evropy (ostatně o spolupráci UPC a Insafe jsme už před časem psali). Konkrétním výstupem této spolupráce je například sada nástrojů pro rodiče a děti (zejména mezi 6 a 10 lety), přičemž snahy o informování mladých uživatelů probíhají zábavnou formou (například ve formě samolepek či omalovánek).

Protože dalším velkým tématem byla i mobilní komunikace, konference se zúčastnil také Jaroslav Kubišta, výkonný ředitel pro veřejné záležitosti společnosti Teléfonica O2 Czech Republic. Pozornost si zaslouží zejména zmínka o dohodě velkých operátorů s Evropskou unií, týkající se užívání mobilních telefonů mladistvými. V České republice existuje Asociace provozovatelů mobilních sítí, která sdružuje všechny tři operátory. V rámci této asociace byla vytvořena speciální pracovní skupina, která se zaměří právě na vytvoření určitého samoregulačního rámce o využívání mobilních telefonů mladistvými (ten by měl být připraven do února 2008).

Velké množství mobilních operátů z celé Evropy je sdruženo do asociace GSM Europe, kterou na konferenci zastupoval Lars Kindervater. Vzhledem k tomu, že mobilní připojení k Internetu využívá veliké množství lidí, je logické, že i jednotliví operátoři musejí přijmout zodpovědnost a věnovat se otázkám bezpečnosti. Výsledkem celé řady jednání jsou čtyři hlavní doporučení v rámci projektu bezpečnějšího využívání mobilních technologií dětmi a dospívajícími: podpora systémů rodičovské kontroly, klasifikace vhodnosti komerčního obsahu pro děti určitého věku, osvěta a zvyšování informovanosti a v neposlední řadě boj proti nelegálnímu obsahu.

Kdo si hraje, nezlobí, ale…

Zajímavým tématem z hlediska bezpečnosti jsou také počítačové hry. Zatímco „klasické“ hry už v současnosti bývají zřetelné označené podle obsahu a věkové přístupnosti, čímž se například v USA zabývá organizace ESRB a v Evropě PEGI, ale v posledních letech se také objevují MMO hry a virtuální herní prostředí, kde je možné dynamicky měnit samotný herní obsah, a klasifikace je mnohem složitější. Vzhledem k tomu, že takové hry umožňují interakci mezi hráči, existuje i riziko například sdílení citlivých údajů.

Federaci producentů videoher (ISFE – International Software Federation of Europe) zastupoval na konferenci Jürgen Bänsch a hovořil právě o systému PEGI (Pan-European Game Information), který hry dělí do osmi věkových skupin, a navíc používá i další ikony (např. „násilí“). Systém je dobrovolný, ale velmi vyhledávaný (označeno je už přes 7.500 her). Na hry, které probíhají primárně na Internetu, se zaměřuje související iniciativa PEGI Online. Ve spolupráci s Evropskou komisí byla vytvořena brožurka, která sice není klasifikační, ale nabízí označení her na základě „etického kodexu“, ke kterému se producenti přihlásili.

Nejsou jen oběťmi

Byť je bezpečnost dětí na Internetu obvykle chápána ve smyslu potřeby jejich ochrany, je dobré mít na paměti také fakt, který zmínila Lenka Ptáčková-Melicharová, náměstkyně ministra vnitra pro evropské záležitosti – totiž nepříliš příjemnou skutečnost, že děti nebývají na Internetu jen oběťmi, ale v některých případech také i pachateli. Budeme umět pomáhat také jim?

Anketa

Dívali byste se při výběru hry vašemu dítěti na označení obsahu?

Našli jste v článku chybu?

12. 11. 2007 22:38

Mno, třeba dnes odpoledne jsem si otevřel Seznam a pro zajímavost jsem si kliknul na odkaz na vtípky (konkrétně na obrázek zebry a žirafy - http://www.super.cz/vtipky/9298-co-udela-zebra-kdyz-se-boji.html - vcelku nevinná záležitost). Inu, a hned vedle obrázku byla reklama na porno server freevideo. Dohromady to jsou dvě kliknutí z homepage (přesněji tři, počítáme-li i odkliknutí "je vám víc než 18", které stejně nikdo nečte).

Tedy jinými slovy, když už ten uživatel bude mít o "p…

12. 11. 2007 13:13

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Na te prevenci a komunikaci se samozrejme shodnem. Zbytek ale asi jen stezi. Obavam se, ze puvodne "ochranna" opatreni se svezou, jak je dobrym zvykem, uplne jinam.
A jak jsem jiz psal. Kdyz ja surfuju a hledam auticka, tak "spatneho" obsahu vidim minimum, resp. zadny. Pokud neco stahuju z ruske uschovny, tak je to samozrejme jinak.
DigiZone.cz: Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

Zdeněk Gerlický: nový ředitel nangu.tv

DigiZone.cz: Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Sat novinky: Je tu Sky Sport News HD

Podnikatel.cz: Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Zařízení pro EET zbytečně, vrátí vám peníze

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Root.cz: Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Firefox hodí za rok přes palubu stará rozšíření

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Vitalia.cz: Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Nejlepší obranou při nachlazení je útok

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují