Hlavní navigace

Proč je Google pirátskou super zátokou, a přesto ho soud nečeká

Karel Wolf 27. 4. 2009

Uplynulých (skoro) čtrnáct dní bylo pro piráty více méně tragických. A to ať už jde o ty, kteří operují podél somálského pobřeží, nebo pro ty, co obývají elektronické pohraničí. Oba druhy spojuje navíc ještě jedna věc, doplatili na chamtivost a veliké oči. Zatímco ti první na chamtivost vlastní, digitální Jánošíci z The Pirate Bay na chamtivost někoho jiného. V obou případech jde také o exemplární tresty, nikoli o pokus systematického řešení dalekosáhlého problému, a to je to, oč tu běží především.

I kdyby se nakrásně díky rozhodnutí stockholmského soudu ve finále nad nejpopulárnějším torrent trackerem zavřela voda, troufám si tvrdit, že počet downloadů přes torrenty ve finále neklesne ani o pověstnou píď. Na zklamané stahovače již dnes čeká řada méně populárních, ale rozhodně ne méně efektivních trackerů a indexovacích stránek (Mininova, isoHunt, Demonoid, Torrentz.com, BTjunkie, Torrenthound a Seedpeer). Jeden rozdíl tady ovšem bude, než se vody ustálí a uživatelé zorientují, převezme úlohu The Pirate Bay hráč, na kterého si švédská jurisdikce nejspíše nepřijde.

Nevěříte? Zkuste si do vyhledávacího políčka Google zadat (stahování nalezeného ISO souboru vám pochopitelně doporučit nemohu) například řetězec „The reader torrent“ nebo třeba „X-Men Origins: Wolverine torrent“ a ujišťuji vás, že v rámci prvních třech odkazů rozhodně nebudete zklamáni. Naopak, Google naprosto spolehlivě správně vyhodnotil váš požadavek a uspokojí vás pravděpodobně již prvním odkazem. Ten by měl vést na adresu stránky s nejčerstvějším trackerovým souborem. O tom, že by o této možnosti stahovači nevěděli, lze velice úspěšně pochybovat, stačí si lehce proletět statistiku vyhledávání těchto hesel podle Google Trends. V momentě, kdy se do P2P sítí nové filmy dostanou, hledání podobných hesel Googlem začíná narůstat geometricky.

Samotný Google se sice naoko tváří jako poslední spravedlivý a tvrdí, že linky na pirátský obsah pečlivě odstraňuje a respektuje jak copyright, tak DMCA, ale buď toto tvrzení v PR hantýrce znamená něco jiného, než co si pod ním představuji já, coby běžný uživatel, nebo má Google na mysli nějaký jiný druh pirátských linků, které mi zatím ještě unikají.

A jaké překvapení, studie společnosti Big Champagne před časem odhalila, že uživatelé využívají při počáteční fázi hledání pirátského obsahu zpravidla nějaký pokročilý fulltextový vyhledávač, uživatelů, kteří jdou přímo na weby typu The Pirate Bay, je v celkovém součtu méně. Soud s provozovateli PB se tak okamžitě jeví v jiném světle. Co myslíte, troufne si někdo zažalovat třeba takové Yahoo, Seznam (ano, i zde se dají hledat torrenty) nebo již zmíněného dominantního hráče?

KL_HLASOVANI

Mezi The Pirate Bay, dominantními vyhledávači a minoritními trackery je však ještě jeden drobný, sotva postřehnutelný rozdíl. Jeho tvůrci a provozovatelé si v dobré víře v evropské právo dovolovali poměrně hodně. Název webu zcela explicitně vyjadřoval primární smysl serveru a provozovatelé ukazovali na reptající moralisty a hlavně na hudební a filmový průmysl pěkně dlouhý nos. Ostatně na stránkách Wiredu, Vanity Fair či Forbesu se můžeme opakovaně dočíst, jak Sunde a ostatní vybízejí „poškozené korporace“, aby jim to „líní korporátní právníci“ natřeli, jestli se na to cítí.

Nic takového Google ani jeho menší spoluhráči na trhu nedělá. Naopak, dává si moc pěkný pozor, aby nepovzbuzoval ani náznak podezření, že uživatele svádí k nějaké nelegální aktivitě. To mu ve spojení s vlastní popularitou umožňuje těžit ze stále vzrůstající popularity vyhledávání torrentů přes fulltext, a neexistuje síla, která by byla schopná nebo alespoň ochotná tomu zabránit. Naopak, pokud začnou mít problémy také další jednotlivé torrentové vyhledávače, stane se Google jednou velkou pirátskou baštou. Pořád vám ještě nepřijde proces s The Pirate Bay, ať již ve finále dopadne jakkoliv, jako zcela samoúčelný a absurdní boj?

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: I stařec může mít spermie jako zamlada

I stařec může mít spermie jako zamlada

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

120na80.cz: Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

Každou operaci očí pojišťovny neuhradí

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

DigiZone.cz: DVTV: exkluzivní smlouva s Economií

DVTV: exkluzivní smlouva s Economií

120na80.cz: Nová pomoc pro rodiče s autisty

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

Děti, to je kazeta. Sraz starých počítačů

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Podnikatel.cz: Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

Restauracím klesne DPH z 21 na 15 %. Kdy?

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní