Hlavní navigace

Proč mají některé stránky problémy s natahováním?

Marek Antoš 11. 2. 2000

Některé stránky v českém Internetu se v poslední době natahují pomaleji, než bývalo zvykem. Důvodů může být samozřejmě celá řada, ale svou troškou do mlýna podle našeho zjištění přispívá také DCCI se svým on-line měřením návštěvnosti. Není to ovšem vina DCCI, jako spíše nepozornost správců těchto stránek.

Existují dvě základní cesty, po kterých může ubírat služba, která chce monitorovat návštěvnost cizích WWW stránek. Jednou z možností, kterou u nás razí služby jako Toplist či Na vrcholu (ale nakonec i všelijaká veřejná počítadla), je umístění ikonky (může být viditelná i neviditelná) na danou stránku. Tato ikonka je pak volána při každém natažení cílové stránky, takže je možné i na dálku měřit její návštěvnost. Samozřejmě však nemůže zachytit uživatele, kteří mají při surfování vypnuté obrázky, nebo kteří stránkou jen prolétli, takže se jim ani obrázky nestačily natáhnout.

Druhou možností je práce s logy daného serveru, která je náročnější na administrativu, ale může dát přesnější výsledky – zároveň však otevírá větší prostor pro švindlování. Tuto metodu u nás od počátku své existence používá DCCI audit: zúčastněné servery posílají po skončení každého měsíce svůj log, tedy záznam přístupů na své stránky, DCCI jej zpracuje jednotnou metodikou a výsledky zveřejní. Jak už jsem řekl, výhodou je přesnost, protože auditor pracuje přímo s daty od provozovatele bez nějakého zkreslení. Nevýhodou je vedle možnosti umělého nafukování návštěvnosti upravováním logu také určitá těžkopádnost celého procesu: údaje o návštěvnosti jsou dostupné vždy až s poměrně velkým zpožděním (15. následujícího měsíce).

O těchto slabinách jsme na Lupě už několikrát psali a DCCI si je samozřejmě uvědomuje. Z tohoto důvodu během minulého roku zahájilo zkušební provoz on-line služby, která je v podstatě obdobou Toplistu či Na vrcholu. Vybrané servery na své stránky umístili neviditelný obrázek, stahovaný ze serveru dot.dcci.cz. Získané údaje o návštěvnosti se porovnávaly s těmi z logů a do budoucna měly sloužit zejména k ověřování jejich pravosti. Podobnou podmínku ostatně obsahovaly i propozice tendru na auditora ABC ČR, který však mezitím poněkud vyšuměl do ztracena.

Těžko říci proč, ale DCCI po určité době provoz této služby zastavilo. Neznamená to však, že by se s touto metodou chtělo rozloučit na věčné časy: podle Davida Čížka z DCCI se nyní pouze jedná o tom, jak bude v budoucnu tato služba fungovat. DCCI se navíc mezitím spojilo s Taylor Nielsen Sofres Media, takže v úvahu by mohly přicházet i nějaké technologie této společnosti.

Podstatné však je, že skript na zmíněném serveru dot.dcci.cz podle záznamů z několika proxy cache serverů již od 6. prosince loňského roku neběží. Podle Davida Čížka na to byli všichni provozovatelé zúčastněných serverů upozorněni, přesto se však volání tohoto obrázku stále vyskytuje na řadě stránek. To samozřejmě zpomaluje jejich natahování, protože prohlížeč pokaždé čeká, až se načte i tento obrázek – a skončí až timeoutem. Příkladem jsou například Novinky, ale stejný problém mají i další servery. Důvodem je zřejmě zapomnětlivost jejich správců, kteří neodstranili příslušný tag ze svých stránek.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

15. 2. 2000 10:05

Petr Vejsada (neregistrovaný)
no ja jsem to vyresil uz pred delsi dobou - vsechny ty dcci.cz, navrcholu a podobne merice, ktere zdrzuji jsem nacpal do denylistu smartcache (pochopitelne vcetne bloku IP adres), misto nich zobrazuji empty.gif a je klid. A je to rychle :)

11. 2. 2000 12:36

Daniel Docekal (neregistrovaný)
DCCI ani novy majitel nikoho nevyrozumel o zastaveni zkusebniho provozu.

Na Namodro jsem ten zpropadeny DCCIdot vyhazoval sam pote co jsem zjistil ze se chova opravdu zajimave, zdrzuje stranky.

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

Pozor, pojišťovny mění čísla účtů

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Přivýdělek u Airbnb nebo Uberu? Čekejte kontrolu

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

Prodává přes internet. Kdy platí zdravotko?

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Změny v daních z příjmů u zaměstnávání

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo