Hlavní navigace

Proč mají některé stránky problémy s natahováním?

Marek Antoš 11. 2. 2000

Některé stránky v českém Internetu se v poslední době natahují pomaleji, než bývalo zvykem. Důvodů může být samozřejmě celá řada, ale svou troškou do mlýna podle našeho zjištění přispívá také DCCI se svým on-line měřením návštěvnosti. Není to ovšem vina DCCI, jako spíše nepozornost správců těchto stránek.

Existují dvě základní cesty, po kterých může ubírat služba, která chce monitorovat návštěvnost cizích WWW stránek. Jednou z možností, kterou u nás razí služby jako Toplist či Na vrcholu (ale nakonec i všelijaká veřejná počítadla), je umístění ikonky (může být viditelná i neviditelná) na danou stránku. Tato ikonka je pak volána při každém natažení cílové stránky, takže je možné i na dálku měřit její návštěvnost. Samozřejmě však nemůže zachytit uživatele, kteří mají při surfování vypnuté obrázky, nebo kteří stránkou jen prolétli, takže se jim ani obrázky nestačily natáhnout.

Druhou možností je práce s logy daného serveru, která je náročnější na administrativu, ale může dát přesnější výsledky – zároveň však otevírá větší prostor pro švindlování. Tuto metodu u nás od počátku své existence používá DCCI audit: zúčastněné servery posílají po skončení každého měsíce svůj log, tedy záznam přístupů na své stránky, DCCI jej zpracuje jednotnou metodikou a výsledky zveřejní. Jak už jsem řekl, výhodou je přesnost, protože auditor pracuje přímo s daty od provozovatele bez nějakého zkreslení. Nevýhodou je vedle možnosti umělého nafukování návštěvnosti upravováním logu také určitá těžkopádnost celého procesu: údaje o návštěvnosti jsou dostupné vždy až s poměrně velkým zpožděním (15. následujícího měsíce).

O těchto slabinách jsme na Lupě už několikrát psali a DCCI si je samozřejmě uvědomuje. Z tohoto důvodu během minulého roku zahájilo zkušební provoz on-line služby, která je v podstatě obdobou Toplistu či Na vrcholu. Vybrané servery na své stránky umístili neviditelný obrázek, stahovaný ze serveru dot.dcci.cz. Získané údaje o návštěvnosti se porovnávaly s těmi z logů a do budoucna měly sloužit zejména k ověřování jejich pravosti. Podobnou podmínku ostatně obsahovaly i propozice tendru na auditora ABC ČR, který však mezitím poněkud vyšuměl do ztracena.

Těžko říci proč, ale DCCI po určité době provoz této služby zastavilo. Neznamená to však, že by se s touto metodou chtělo rozloučit na věčné časy: podle Davida Čížka z DCCI se nyní pouze jedná o tom, jak bude v budoucnu tato služba fungovat. DCCI se navíc mezitím spojilo s Taylor Nielsen Sofres Media, takže v úvahu by mohly přicházet i nějaké technologie této společnosti.

MIF16

Podstatné však je, že skript na zmíněném serveru dot.dcci.cz podle záznamů z několika proxy cache serverů již od 6. prosince loňského roku neběží. Podle Davida Čížka na to byli všichni provozovatelé zúčastněných serverů upozorněni, přesto se však volání tohoto obrázku stále vyskytuje na řadě stránek. To samozřejmě zpomaluje jejich natahování, protože prohlížeč pokaždé čeká, až se načte i tento obrázek – a skončí až timeoutem. Příkladem jsou například Novinky, ale stejný problém mají i další servery. Důvodem je zřejmě zapomnětlivost jejich správců, kteří neodstranili příslušný tag ze svých stránek.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?
Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

Měšec.cz: Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Úrazové pojištění jen tahá z lidí peníze

Lupa.cz: Z pražského sídla CETINu budou byty

Z pražského sídla CETINu budou byty

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

Za nás žádná hyperaktivita nebyla…

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Hygiena je věda, tohle ale přehnali

Hygiena je věda, tohle ale přehnali

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

DigiZone.cz: Je tu nový formát programatické reklamy

Je tu nový formát programatické reklamy

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Povinné ručení podle najetých kilometrů

Povinné ručení podle najetých kilometrů

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu