Hlavní navigace

Proč nebudu mít rád MSIE 7

František Fuka 25. 7. 2005

Už letos v létě se má objevit první betaverze nového prohlížeče Microsoft Internet Explorer 7 (MSIE 7). Nebudu ho používat ze zcela prozaických důvodů (mám pouze Windows 98 a Linux, ani na jednom z nich MSIE 7 fugovat nebude). Ale kdybych ho teoreticky provozovat mohl, vidím jasné signály, že bych do toho stejně nešel.

Souvisí to s drobností jménem User Agent (UA). To je krátký text, který internetový prohlížeč posílá při každém dotazu na webserver a identifikuje svůj typ. Webserver tak má možnost poznat, jestli po něm danou stránku chce MSIE, Mozilla nebo třeba WAP telefon. Na základě toho může server poskytovat různým browserům různý obsah.

Microsoft před pár dny vyzval provozovatele serverů, aby aktualizovali své webstránky, a v případě, že se prohlížeč hlásí jako MSIE 7, s ním zacházeli, jako kdyby to byl MSIE 6. Z toho mi vyplývá, že MSIE 7 bude zpětně kompatibilní s MSIE 6. To ale není to hlavní, co mě irituje.

Štve mě to, že Microsoft opět hodlá jít svou cestou, odlišnou od všech ostatních. Pokud vytvořím stránku, používající základní kaskádové styly (CSS), zobrazí se mi dnes přibližně stejně ve všech nových prohlížečích (naivně se domnívám, že i v aktuálním MSIE 6). CSS je jasně definováno a všechny prohlížeče mají ještě co dohánět, aby ho implementovaly zcela správně. Navrhovat dnes stránky, které vyžadují zjišťování UA řetězce a podle něj mění svůj zdrojový kód, to je v lepším případě návrat o několik let zpět, v horším případě „svinstvo“. Především v případě, kdy jde o betatesting nového prohlížeče, bych očekával, že se UA bude ignorovat a prohlížeč se bude muset vyrovnat se „standardní“ stránkou.

Webdesignéři (aspoň ti, které považuji za „slušně vychované“) dnes navrhují své stránky s použitím standardů (přičemž skutečně myslím „standardy“, nikoliv „de facto standardy“) a pak je „dozáplatují“ speciálně kvůli starším prohlížečům. Kdybych byl škodolibý, tak bych se mohl radovat z toho, že právě tady se Microsoftu jeho arogance vymstila a webdesignéři budou muset své stránky upravovat pouze kvůli tomu, aby se správně zobrazovaly v novém „major“ browseru, který se má stát dominantním.

Žádný Microsoft Internet Explorer jsem nikdy v životě nepoužíval (pokud mě k tomu nedonutil bezohledný webdesigner), přešel jsem z Netscape přímo na Mozillu. Dnes už díky Firefoxu a GreaseMonkey skriptům zvítězím i nad oním bezohledným webdesignérem. A Microsoft dělá všechno pro to, abych MSIE ani nikdy v budoucnosti používat nezačal.

P.S: Když jsem psal tuto víceméně sci-fi glosu o tom, jak GreaseMonkey může jednou ohrozit bezpečnost vašeho počítače, netušil jsem, jak aktuální to bude. Pokud máte GreaseMonkey starší než verze 0.3.5, okamžitě upgradujte, protože jakákoliv stránka, kterou navštívíte, může obsahovat skript, který odešle libovolný soubor (nebo seznam souborů) z vašeho disku na libovolný server. Stačí pouze, aby této stránce příslušel libovolný GM skript ve vašem prohlížeči. Což je u většiny uživatelů splněno, protože základní instalace GM obsahuje několik obecných skriptů, které se provádějí na všech navštívených stránkách.

Hlasujte o novém designu Lupy
Nová Lupa bude v novém kabátě. I vy můžete svým hlasem rozhodnout, jak bude vypadat. Pomožte nám vybrat ten nejlepší design! Hlasovat můžete až do 27. července 2005 na adrese /design.php3
Našli jste v článku chybu?

18. 10. 2006 0:19

Martin Zvarík (neregistrovaný)
LOL naprostý souhlas

12. 9. 2005 15:58

Vault (neregistrovaný)

mno, prokousal sem se tu celou diskuzi, bludu se tu naslo vic nez dost, glosa sama o sobe me prilis nenadchla, ale to je celkem vedlejsi, opravdu me nadchla tahle perla...

von Banhoff napsal:největší průser s MSIE 7 je, že to bude pro velkou část webdesignerů prohlížeč pro který nepůjdou ošetřit chyby a weby se pro něho budou dělat naslepo, důvod je ten, že bude dostupný jen pro XP, což je systém pro hraní her a ne pro práci a přebootovávat (pokud by někdo projevil tolik vstřícnosti a ty XP si …

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Vitalia.cz: Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Potvrzeno: Pobyt v lese je skvělý na imunitu

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Vitalia.cz: Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Naučí vás péct kváskový chléb bez lepku i s lepkem

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií