Hlavní navigace

Proč nebudu mít rád MSIE 7

František Fuka 25. 7. 2005

Už letos v létě se má objevit první betaverze nového prohlížeče Microsoft Internet Explorer 7 (MSIE 7). Nebudu ho používat ze zcela prozaických důvodů (mám pouze Windows 98 a Linux, ani na jednom z nich MSIE 7 fugovat nebude). Ale kdybych ho teoreticky provozovat mohl, vidím jasné signály, že bych do toho stejně nešel.

Souvisí to s drobností jménem User Agent (UA). To je krátký text, který internetový prohlížeč posílá při každém dotazu na webserver a identifikuje svůj typ. Webserver tak má možnost poznat, jestli po něm danou stránku chce MSIE, Mozilla nebo třeba WAP telefon. Na základě toho může server poskytovat různým browserům různý obsah.

Microsoft před pár dny vyzval provozovatele serverů, aby aktualizovali své webstránky, a v případě, že se prohlížeč hlásí jako MSIE 7, s ním zacházeli, jako kdyby to byl MSIE 6. Z toho mi vyplývá, že MSIE 7 bude zpětně kompatibilní s MSIE 6. To ale není to hlavní, co mě irituje.

Štve mě to, že Microsoft opět hodlá jít svou cestou, odlišnou od všech ostatních. Pokud vytvořím stránku, používající základní kaskádové styly (CSS), zobrazí se mi dnes přibližně stejně ve všech nových prohlížečích (naivně se domnívám, že i v aktuálním MSIE 6). CSS je jasně definováno a všechny prohlížeče mají ještě co dohánět, aby ho implementovaly zcela správně. Navrhovat dnes stránky, které vyžadují zjišťování UA řetězce a podle něj mění svůj zdrojový kód, to je v lepším případě návrat o několik let zpět, v horším případě „svinstvo“. Především v případě, kdy jde o betatesting nového prohlížeče, bych očekával, že se UA bude ignorovat a prohlížeč se bude muset vyrovnat se „standardní“ stránkou.

Webdesignéři (aspoň ti, které považuji za „slušně vychované“) dnes navrhují své stránky s použitím standardů (přičemž skutečně myslím „standardy“, nikoliv „de facto standardy“) a pak je „dozáplatují“ speciálně kvůli starším prohlížečům. Kdybych byl škodolibý, tak bych se mohl radovat z toho, že právě tady se Microsoftu jeho arogance vymstila a webdesignéři budou muset své stránky upravovat pouze kvůli tomu, aby se správně zobrazovaly v novém „major“ browseru, který se má stát dominantním.

KL_HLASOVANI

Žádný Microsoft Internet Explorer jsem nikdy v životě nepoužíval (pokud mě k tomu nedonutil bezohledný webdesigner), přešel jsem z Netscape přímo na Mozillu. Dnes už díky Firefoxu a GreaseMonkey skriptům zvítězím i nad oním bezohledným webdesignérem. A Microsoft dělá všechno pro to, abych MSIE ani nikdy v budoucnosti používat nezačal.

P.S: Když jsem psal tuto víceméně sci-fi glosu o tom, jak GreaseMonkey může jednou ohrozit bezpečnost vašeho počítače, netušil jsem, jak aktuální to bude. Pokud máte GreaseMonkey starší než verze 0.3.5, okamžitě upgradujte, protože jakákoliv stránka, kterou navštívíte, může obsahovat skript, který odešle libovolný soubor (nebo seznam souborů) z vašeho disku na libovolný server. Stačí pouze, aby této stránce příslušel libovolný GM skript ve vašem prohlížeči. Což je u většiny uživatelů splněno, protože základní instalace GM obsahuje několik obecných skriptů, které se provádějí na všech navštívených stránkách.

Hlasujte o novém designu Lupy
Nová Lupa bude v novém kabátě. I vy můžete svým hlasem rozhodnout, jak bude vypadat. Pomožte nám vybrat ten nejlepší design! Hlasovat můžete až do 27. července 2005 na adrese /design.php3
Našli jste v článku chybu?
Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Root.cz: Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Firefox požírá SSD, zapisuje gigabajty denně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně