Hlavní navigace

Proč nejsou (někteří) internetoví novináři nezávislí

Mirek Zeman

Minulý čtvrtek vyšel v Reflexu sloupek Miloše Čermáka zaobírající se mj. závislostí či nezávislostí internetových novinářů, jmenovitě Marka Antoše a Jiřího Hlavenky. Již dlouho se nikomu nepodařilo tak krátce a trefně vystihnout jeden z nešvarů české internetové žurnalistiky. Totiž fenomén novinář-podnikatel.

V časopise Reflex číslo 24 mě zaujal článek Dáda se zlobí Miloše Čermáka. Zejména pro mimořádně zdařilou pointu: „Antoš a Hlavenka patří bezpochyby k předním publicistům, kteří o Internetu čtivě a srozumitelně píší. (…) Ale oba jsou zároveň lidé reprezentující specifické zájmy: Hlavenka je šéf velké firmy (provozující, světe div se!, mimo jiné i systém výměnné reklamy). Antoš je majitelem jiné firmy (a výrazně se angažuje například ve zmíněné internetové sekci UVDT). Pro snazší pochopení: je to asi stejné, jako kdyby o automobilovém trhu psal články do nejčtenějších novin ředitel Škodovky a šéf asociace dovozců. Nenapadlo by vás, že je to nějaký bordel?“

Nemám v úmyslu tuto bordelózní situaci obhajovat, protože s autorem souhlasím. Dalo by se namítnout, že na komentářům věnované dvojstraně nejčtenějších novin se denně objevují články nejrůznějších ředitelů Škodovek a šéfů asociací dovozců. A že Lupa je od svého vzniku oddána pouze a právě komentářům, neb jsme se vždy ztotožňovali s heslem Ivana Straky, že: „Aktuálnost je pozlátko, objektivní informace jsou iluze, poctivá subjektivita je k nezaplacení.“ Ovšem žádný ředitel či šéf se nikdy nesnažil čtenářům namluvit, že je nezávislý žurnalista. A tak se budu snažit na tento vpravdě unikátní model novinář-podnikatel nabídnout pohled z trochu jiného úhlu.

Začněme ale z opačného konce: Správný novinář má mít, vyjma jiných vlastností, znalosti problému minimálně dvojnásob tak hluboké, než jaké předkládá čtenářům. Je to prostě z toho důvodu, aby „neplácal nesmysly“ (lidově řečeno). Nechci zobecňovat, ale pokud člověk znalý problematiky – nejen internetové – nahlédne do denního tisku, je často upřímně zděšen. V místech, kde jdou články hlouběji pod povrch věci, vyčnívá jako sláma z bot autorova nedostatečnost. Jména jako Marek Bičík, Jiří X. Doležal či Jan Novák vstoupila v oboru IT do dějin. Člověk si klade otázku, jak ho asi šálí média v oblastech, kterým nerozumí a je tudíž odkázán na novináře.

Teorie masové komunikace tomu říká „moc bez odpovědnosti“. Noviny tisknou beztrestně takřka cokoli, aniž by musely skládat účty (jako třeba politici voličům), a může to v podstatě dělat každý šmudla; schopnost psát není podmínkou. Když jsem s Milošem Čermákem seděl před dvěma lety v Amsterodamu na letišti, kde jsme se mj. seznámili, říkal, že netíhne k dennímu tisku (čímž v daný okamžik mínil Mladou frontu Dnes), protože i kdyby člověk psal jako William Shakespeare, výsledkem řetězce autor-editor-korektor-editor-lektor-editor-grafik je stejně uniformní produkt, napasovaný do předem připravené šablony, který se vyznačuje naprostou průměrností.

Takže na Lupě chceme jít proti proudu. Důsledně se řídíme úslovím: „Kdo tomu rozumí, ten se tím živí. Kdo tomu rozumí méně, ten to učí. Kdo tomu nerozumí, ten o tom píše.“ A vždy jsme se snažili, aby odborná témata zpracovávali odborníci, jejichž znalosti daného problému sahají hlouběji než úroveň článku. (Samozřejmě, ne vždy se to daří, ale snažíme se.) Za takovou věc je ovšem většinou nutno zaplatit určitou daň, kterou je v tomto případě nezávislost psavce. Ke komentáři Jiřího Pallase přistupuji prostě s tím, že se v něm bude psát o Seznamce, protože ji zná a bude ji používat jako příklad.

To samé se týká Marka Antoše a Jiřího Hlavenky, jejichž mediální přestřelka (viz Vysoudí Dáda Patrasová miliony a protiúder Konec výměnné reklamy je stejně daleko jako konec světa), týkající se mj. výměnné reklamy, upoutala pozornost Miloše Čermáka. Jak se píše v úvodu, první se výrazně angažuje například v internetové sekci UVDT a druhý provozuje mimo jiné i systém výměnné reklamy. Vždyť kdo už by měl na toto téma formulovat zajímavější a věcnější argumenty? A domnívám se, že odborná veřejnost o jejich aktivitách ví a dokáže obsah článku kriticky interpretovat, na rozdíl od běžného čtenáře novin.

Pozn.: Musím uznat, že by bylo vhodné, aby v informacích o autorovi byla všechna jeho relevantní angažmá uvedena. Začneme na tom pracovat.

Anketa

Preferujete odbornou úroveň více než nezávislost?

Našli jste v článku chybu?

16. 6. 2002 20:08

Patrick Zandl (neregistrovaný)
Dobrý den,
mohl byste mi poslat odkaz na vámi zmíněný "skvely PR clanek " v MfD? Stačí mi den vydání a nadpis článku, já si to tu dohledám.

Nevím, jestli o tom víte, ale MfD má velmi dobrou kontrolu na to, aby PR do novin neprošlo, takže pokud se tak stalo, máte jedinečnou možnost autorovi zavařit.

Jinak mi to přijde jako neopodstatněný kec...
15. 6. 2002 19:21

nemec (neregistrovaný)
Krasa pohledet. http://robertnemec.com/denik/index.html
Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?