Hlavní navigace

Proč nemám tablet

Vojtěch Bednář 14. 5. 2012

Žijeme v době vysoce trendujících inteligentních placek s dotykovou zobrazovací plochou a mnoha aplikacemi. Fanoušci alternativních platforem vyvyšují volnost svých výrobků nad design mainstreamu, fanoušci mainstreamové platformy opovrhují z jejich pohledu padělky. Mně je to jedno. A pokud mohu posoudit, už to nejsem jen já.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Díky zčásti příznivé shodě pracovních okolností, jednak své slabosti pro technologické vylomeniny (kdo z nás ji nemá), jsem měl tu možnost krátko či dlouhodobě používat přes dvacet různých inteligentních zařízení PDA a ve své době „komunikátory“ počínaje, přes konvertibilní notebooky a tablety dnešního střihu konče. Chytré telefony v dnešní podobě do této statistiky nezahrnuji. Přesto, přesněji řečeno právě proto jsem dnes skončil u netbooku, jednoúčelového MP3 přehrávače, prastaré PSP a hromady poznámkových bloků. Máte pravdu, to vše by se dalo spojit do iPadu, nebo kdyby mi nevoněl, nebo kdybych na něj neměl, tabletu jiné platformy a výrobce. Nemusel bych sebou tahat mnoho vybavení, měl bych všechno v jednom, mohl využívat synergií různých zařízení v jednom balení. Děkuji, nechci. Ne, že bych tablet nedokázal využít, naplnit jej aplikacemi, efektivně je využívat. Ale zjistil jsem, a to po zkušenosti s jedním iOS a dvěma androidovými kousky, že mi nevyhovuje. Přesněji, že mi překáží v práci.

Tablet je dokonalý nástroj pro konzumaci obsahu. Je vždy po ruce, řada aplikací v něm umožňuje dělat takřka cokoli. Zjistil jsem ale, že jeho unifikované rozhraní mne v mnoha ohledech brzdí. Nedává dostatečnou volnost při vytváření obsahu, při jeho zpracovávání a vkládání do kontextů. Neposkytuje dostatečnou referenci, abyste tomu dobře rozuměli, neumožňuje mi propojovat informace tak, jak to potřebuji a jak jsem toho schopen s tradičním papírovým diářem a poznámkami. Jako cestovní multimediální přehrávač je mi k ničemu, protože video prakticky nesleduji, a na muziku je až příliš neohrabaný. Hry v tabletu jsou díky dotykovému panelu a snímačům polohy spolu s vysokým výkonem úžasné, ale zdaleka ne tak pohodlné na použití, jako v prastaré PSP. A hlavně, dostanu-li nápad, nemohu jen tak jednoduše zastavit, otevřít sešitek a dopsat do něj dvě věty, jako v kombinaci výše jmenované s kartonovým deníčkem.

Pro psaní delších strukturovaných i nestrukturovaných textů je tablet, ať už iOS nebo Android, nepoužitelný. Virtuální klávesnicí dovedu napsat nejvýše krátkou poznámku či e-mail a to ještě s překlepy. Pro prohlížení a drobné úpravy tabulek (což je taky můj chleba) je sice tablet fantasticky intuitivním nástrojem, a ani při prohlížení webu ho žádný z mých pomocníků nenahradí, ale jen kvůli těmto dvěma vlastnostem nevidím důvod ho sebou vozit, a tedy se i o něj strachovat. A konečně, ať už tablet má nebo nemá multitasking, pracovat s jednou jeho funkcí, snad kromě poslechu hudby, efektivně brání práci se všemi dalšími. Nejde o přitom o výkon tabletu, jako spíše mého mozku.

Když jsem se s výhradami, které vůči tabletům mám, svěřil jednomu klientovi, díval se na mne, a na mém oblečení hledal zbytky rudého marťanského prachu, který na mne při pádu případně mohl ulpět. Zajímavé bylo, že když jsem jej potkal asi o měsíc později, byl rovněž vybaven fortelným diářem a nemohl si vynachválit jeho skvěle intuitivní vlastnosti. Od té doby pozoruji, jak uživatelé tabletů kolem mne své přístroje doopravdy používají a s úsměvem se dívám na některé kreativní kombinace iPadu, vytištěného kalendáře a dalších veskrze jednoúčelových pomocníků. Několik dotazů na reálné použití tabletů pak již vedlo ke zjištění, že zdaleka nejpoužívanější aplikací je ta od společnosti Rovio (není míněno jako reklama finského výrobce her).

Zjistil jsem, že tablet není pro mne. Čím dál tím více si kladu otázku, nakolik je pro řadu těch, kteří jej dnes používají, a kteří (oprávněně) tvrdí, že si bez něj svůj život nedovedou představit. A přemýšlím, co přijde po něm.

Našli jste v článku chybu?

14. 5. 2012 7:37

Zdeněk (neregistrovaný)

Dělám v IT, a dodnes jsem nepochopil, jak může někdo říct, že nahradil "veliký" notebook "úžasným" tabletem. Být jeho nadřízeným, tak si dám sakra pozor na jeho výkonnost, protože udělat něco na tabletu, je opravdu fuška.
Tablety jsou hračky pro děti, na sledování filmů a hraní her...


14. 5. 2012 20:04

Jean Laroux (neregistrovaný)

Člověče a Vy jste tím kdo definuje k čemu tablet je a není a co od něj nyní a na časy věčné máme očekávat :) Prosím Vás já jen píši svůj osobní postoj a nikomu nic nevnucuji. Co s tím máte za problém ? Že bych mohl v tabletovém konceptu s jiným OS v budoucnu najít to co mi nyní chybí ? No a ? Proč bych nemohl ? Věřte mi, že jsem různé tablety testoval dost dlouho a prostě vidím ty nedostatky u současných systémů a HW podpory. Vy je vidět buď nechcete nebo Vám stačí stávající funkčnost a se zbytk…

DigiZone.cz: Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Mňam TV splnila slib a odešla z DVB-T

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Vitalia.cz: Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Vláknina: Rozpustná, nebo nerozpustná?

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Lupa.cz: Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

Avast po spojení s AVG propustí 700 lidí

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

Na poslední chvíli šokuje vyjímkami v EET

DigiZone.cz: Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO

Digi CZ výrazně zlevnila balíček HBO