Hlavní navigace

Proč není Opera nejlepší?

František Fuka

Pod pátečním článkem Martina Kopty o prohlížeči Mozilla Firefox se jako už tradičně rozpoutala diskuse na téma "můj prohlížeč je nejlepší". Neodvážím se naplno napsat, který prohlížeč je opravdu nejlepší. Chci pouze upozornit na jeden aspekt, který bývá často přehlížen. Na aspekt Open Source.

Pod pátečním článkem Martina Kopty o prohlížeči Mozilla Firefox se jako už tradičně rozpoutala diskuse na téma „můj prohlížeč je nejlepší“. Neodvážím se naplno napsat, který prohlížeč je opravdu nejlepší. Chci pouze upozornit na jeden aspekt, který bývá často přehlížen. Na aspekt Open Source.

Mnohým není zcela jasný rozdíl mezi Open Source a freeware. Možná je to tím, že zastánci Open Source jakoukoliv debatu o něm nakonec stočí k Che Guevarovi, marihuaně a tomu, že Bill Gates je gay.

Ale teď vážně: Mnozí se rozhodují mezi Operou a Mozillou s tím, že „obojí je zadarmo“. To je pravda. Rozdíl je ale v tom, že u Opery tomu tak nemusí být vždycky.

Opera je komerčním produktem společnosti Opera Software. Její šéfové jsou mladí a sympatičtí a jejich produkt je (za jistých podmínek) pro uživatele zdarma. To ovšem neznamená, že tomu tak bude napořád. Pokud se například Microsoft rozhodne, že je pro něj Opera nebezpečná a pokud selžou jiné taktiky, celou firmu prostě koupí a Operu zruší, integruje nebo zmrzačí.

Můžete si říkat „to se nikdy nestane“, ale ono se to stává. Například populární hudební server cddb.com (který dnes využívá většina softwarových CD přehrávačů k identifikaci vloženého audio CD) byl zpočátku „otevřený všem“ a „kamarádský na všechny strany“, ale když byla dostatečně naplněna jeho databáze (kterou naplňovali zdarma především jeho řadoví uživatelé), přetransformoval se v „profesionální firmu“ a pokud dnes chcete používat jeho data ve svém softwaru, obnáší to překvapivé množství restrikcí a povinností (například nesmíte stahovat hudební data odjinud). Když k tomu došlo, nejeden uživatel byl nakrknutý, že najednou někdo omezuje, jakým způsobem může používat data, která on sám někam zadal. A pokud se CDDB (Gracenote) zachce, od zítřka budou její data za peníze. Nebo jenom za použití jejich softwaru s jejich adware. A tak podobně…

Proto pokud si mám vybírat mezi dvěma přibližně stejně kvalitními aplikacemi, do kterých mám investovat svůj čas, případně námahu, obě jsou zdarma a jedna je Open Source, volba je pro mě jasná. Ať se s Mozilla Foundation nebo s kterýmkoliv z jejich programátorů stane cokoliv, Open Source licence zaručuje, že vždy může někdo v projektu pokračovat a bude mít k dispozici jeho zdrojové kódy. A pokud jde o dostatečně dobrý projekt, někdo, kdo v něm bude pokračovat, se vždy najde. Bez ohledu na to, jestli je Bill Gates gay.

Našli jste v článku chybu?

23. 11. 2006 13:12

JendaPerl (neregistrovaný)
Tedy nevim, ale v open source komunite se pohybuji cca od roku 97 a nevim o jedinem pripadu kdy by nekdo byt jen zminil Guevaru. A tvrzeni, ze je Gates gay vidim taky prvne. A jediny odkaz na marjanku ktery si vybavuji je obcasne prohlaseni, ze autor nejakeho clanku, protokolu ci programu musel byt fest zhuleny.
Ovsem asi se nebavim s temi opravdovymi zastanci opensource jak je poznal Literak.

27. 7. 2005 23:46

n3tman (neregistrovaný)
Řeknu to krátce. Už dlouho jsem se tak nezasmál, no škoda že stránky http://lamer.cz/ z (pro mě) neznámého důvodu nefungují. Určitě bys tam zabodoval, odborníku :D
Měšec.cz: Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

Za palivo zaplatíte mobilem (TEST)

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Vitalia.cz: Pravda o přibírání na zimu

Pravda o přibírání na zimu

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy