Hlavní navigace

Proč Opera nedohání Firefox a Internet Explorer?

Jiří Macich ml. 2. 5. 2007

Opera je věčný černý kůň, kterému se ale zatím příliš nedaří dohnat Firefox, natož Internet Explorer. Čím to může být? Že by moře funkcí nebylo vším? Co tedy uživatelé chtějí od prohlížeče? Jednoduchost?

Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Koncový uživatel je prazvláštní tvor, který dokáže zamotat hlavy nejedné softwarové firmě. Zvláštní situace nastala třeba u webových prohlížečů. Co uživatel vlastně od svého prohlížeče očekává? Dnes nejrozšířenější prohlížeče Internet Explorer a Mozilla Firefox určitě nejsou nejlépe vybavenými programy ve své kategorii, byť s posledními major verzemi oba udělaly krok kupředu.

Naproti tomu taková Opera se krčí ve většině lokálních i globálních statistik až někde na konci žebříčku, a i když se o ní relativně dost mluví a píše, pořád ji můžeme chápat jako exotický prohlížeč.

Samozřejmě se můžete pokusit tyto statistiky zpochybnit, což jistě nejeden čtenář právě spěchá udělat v diskusi pod touto glosou. Častým argumentem v minulosti bylo, že se Opera maskuje za jiný prohlížeč, čímž jsou statistiky zkresleny. Obejít toto maskování je však otázka jen pár řádků měřícího skriptu navíc, a ke všemu si už Opera ve výchozím nastavení hezkých pár měsíců nehraje na svou konkurenci.

Ani zadarmo Operu skoro nikdo nechce

Nevelký úspěch Opery se často přisuzoval tomu, že až do verze 8.5 šlo o placený produkt. Kdo se chtěl zbavit dosti rušivého reklamního proužku, musel zaplatit registrační poplatek. Osobně ale nevím, proč by v tomto měl být problém. Milionům uživatelů ICQ po celém světě poblikávající reklama nevadí, resp. nevadí natolik, aby ICQ nepoužívali.

Navíc na odstranění banneru stačilo trochu šikovnosti, nebo alespoň základní počítačové dovednosti pro stažení a spuštění utilitky, která z vás udělala platícího klienta, aniž by vaše peněženka trpěla. Ne že bych takové chování podporoval, ale krade se jiný, podstatně dražší a i horší software, tak proč by nějaké používání Opery v rozporu s licencí mělo najednou být hamletovskou otázkou?

Autoři Opery se před dvěma roky rozhodli, že jejich výtvor bude dostupný zdarma a bez reklamy. Na chleba si začali nadále vydělávat jen prodejem prohlížečů pro mobilní zařízení a spoluprací s předními vyhledávači. Čekal se nárůst podílu Opery a minimálně konec růstu Firefoxu. Firefox však stále mírně roste, maximálně občas v některých statistikách zakolísá, ale Opera je pořád tam, kde byla dříve. Možná si někde polepšila o pár desetinek procenta, ale v globálu je výsledek plus mínus nula.

Hrátky s widgets také příliš netáhnou

Opera je velmi dobře nastavitelný program, za tím si stojím. Chováni i podobu můžete změnit k nepoznání. Horší už to bývávalo s doplňováním nových funkcí, tedy pokud by snad někomu nějaká v takto dobře vybaveném prohlížeči chyběla. Spousta lidí vychvaluje Firefox právě kvůli možnosti snadno doplnit prakticky jakoukoliv funkci. Hodně se tedy čekalo od podpory widgets v Opeře 9.

Jenže Opera 9 je tu už nějakých deset měsíců a raketový start směrem na čelní pozice ve statistikách jaksi pořád nikde. Tomu bych se ale nedivil. Technicky nemohou widgets přinést do Opery to samé co rozšíření pro Firefox. Navíc ono opravdu už není mnoho funkcí, které by se měly přidat, spíš naopak.

Dobrý prohlížeč se špatnou koncepcí?

Nemyslím si, že Opera je špatným programem. Ba naopak! Tolik funkcí pod jednou střechou snad žádný jiný prohlížeč ve výchozí instalaci dnes nenabízí. Jejím vývojářům nové a neotřelé nápady rozhodně nechybí, a tak není divu, že se konkurence čas od času inspiruje. Inspirace ostatně probíhá v obou směrech, i když si to militantní zastánci jednotlivých prohlížečů nechtějí přiznat.

CIF16

Osobně se domnívám, že Opera je při prvním kontaktu na řadové uživatele příliš velkým mamutem. Samé toolbary, sidebary, přetékající nabídky… Srdce náročného a zkušenějšího uživatele sice zaplesá, ale řadový uživatel naopak uvítá nekomplikované prostředí Internet Exploreru nebo Firefoxu. Ze stejného důvodu se podle mě nikdy příliš nerozšířila Mozilla a dnes zrovna dvakrát neboduje ani SeaMonkey.

Co uživatelé chtějí, zřejmě už pochopili vývojáři Maxthonu, relativně populární nadstavby pro MSIE. Nový Maxthon 2 si zachovává funkčnost předešlých verzí a navíc nové funkce přidává, ovšem na první pohled působí jednoduše, přehledně a svěže. Můžeme totéž říci o Opeře?

Anketa

Jaká definice Operu podle vás nejlépe vystihuje?

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Zorientujte se. Odkdy se vás týká EET?

Zorientujte se. Odkdy se vás týká EET?

Lupa.cz: Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

Patička e-mailu závazná jako vlastnoruční podpis?

DigiZone.cz: Parlamentní listy: kde končí PR...

Parlamentní listy: kde končí PR...

Vitalia.cz: Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Tohle jsou nejlepší česká piva podle odborníků

Podnikatel.cz: Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

Poslanci chtějí sebrat majetek Bakalovi

120na80.cz: Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

Hrbatá prsa aneb mýty o implantátech

DigiZone.cz: O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

O2 TV doplnilo kanály HBO v HD

120na80.cz: Co je padesátkrát sladší než cukr?

Co je padesátkrát sladší než cukr?

Podnikatel.cz: Takhle se prodávají mražené potraviny

Takhle se prodávají mražené potraviny

120na80.cz: Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Zázrak ze smetiště: co léčí lopuch?

Podnikatel.cz: Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Kalousek chce odklad EET. Předvolební tah?

Podnikatel.cz: Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

Babišovi se nedá věřit, stěžovali si hospodští

DigiZone.cz: Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Funbox 4K v DVB-T2 má ostrý provoz

Vitalia.cz: Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Test dětských svačinek: Tyhle ne!

Vitalia.cz: Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

Tahák, jak vyzrát nad zápachem z úst

DigiZone.cz: Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

Mordparta: trochu podchlazený 87. revír

DigiZone.cz: Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Rapl: seriál, který vás smíří s ČT

Lupa.cz: Jak se prodává firma za miliardu?

Jak se prodává firma za miliardu?

DigiZone.cz: Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Test: brýle pro virtuální realitu Exos Urban

Root.cz: Bezpečný router Omnia právě dorazil

Bezpečný router Omnia právě dorazil