Hlavní navigace

Proč potřebujeme výzkum Internetu?

Marek Antoš

Jedním z hlavních úkolů, který si vytklo Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), je zadání výzkumu návštěvnosti Internetu. Jedním z cílů je přitom získání informací o tom, jak vypadá struktura návštěvníků jednotlivých serverů. Je možná dobré se zamyslet nad tím, proč je vlastně takový výzkum potřeba a co může Internetu přinést.

O SPIRu se na Lupě příliš nepíše, což je způsobeno zejména určitým konfliktem zájmů mne samotného, čas od času je však na místě tento nedostatek napravit. Tento článek je méně o SPIRu a více o výzkumu jako takovém, přesto prosím chápejte všechno, co v něm zazní, jako můj osobní názor. Skutečnost, že nejde o vyjádření SPIRu, ostatně poznáte i z toho, že zde ohebně skloňuji jeho zkratku (SPIRu, SPIRem), zatímco oficiální doktrína velí nechávat ve všech pádech tvar SPIR; když nic jiného, tohle by vás přesvědčit mohlo.

Internetová reklama je v poslední době – nejen na Lupě – velmi oblíbené téma. Pravdou zůstává, že vývoj v poslední době dává v podstatě všem, kteří z ní mají nějaké příjmy, důvodu k optimistickým úsměvům. Odhad celkových reklamních výdajů na Internetu se letos ustálil zhruba na 100 milionech korun, což už není malá částka, především však jde o 100procentní nárůst oproti minulému roku. Také pro příští rok zatím odborníci Internetu věští růžovou budoucnost a pokud všechno půjde dobře, mohli bychom se dotknout až hranice 200 milionů.

Na druhé straně je třeba si uvědomit, jaké jsou celkové výdaje do reklamy a kde je místo Internetu ve srovnání s ostatními médii – ze 14 miliard, které jdou letos do reklamy, si Internet neuždíbne ani jedno celé procento, zatímco televize a tisk mají svorně zhruba 40 procent. Rozhodně přitom neplatí, že by měl Internet čtyřicetkrát méně návštěvníků, z čehož plyne jednoznačný závěr. Přestože je Internet stále větší, jde – i přes zdánlivě optimistická čísla o růstu – o podceňované médium, které nemá u zadavatelů silnou pozici. Je tedy třeba se zamyslet nad tím, jak tuto situaci změnit.

Přestože bych v žádném případě nechtěl tvrdit, že právě výzkum je tím, co nás všechny spasí, hraje nepochybně velmi důležitou úlohu. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že jde o sice nikoliv postačující, leč zcela nezbytnou podmínku k tomu, aby si Internet do budoucna vydobyl lepší postavení. To, co dnes agenturám a zadavatelům reklamy citelně chybí, jsou přesná čísla o návštěvnících Internetu a zejména charakteristiky cílových skupin jednotlivých serverů. Přestože se to nám, obyčejným smrtelníkům, může zdát zvláštní, plánování reklamy je dnes málem věda a pracuje se při něm s velmi přesnými údaji, podle nichž se zadává reklama. Na Internetu podobná čísla chybí, což je pro zadavatele značný problém. Výsledkem je buď úplné ignorování Internetu u některých z nich, anebo plánování stylem „dáme čtyřicet spotů do televize za deset milionů, hmm, tady nám zbylo patnáct tisíc z rozpočtu, tak to dáme někam do Internetu, sice se to nedá měřit, ale stejně to nejsou žádné peníze“. Internet se tak paradoxně zbavuje jedné ze svých největších výhod – možnosti přesného měření a vyhodnocování.

Výzkum, který dává všechny tyto potřebné údaje, pochopitelně není zadarmo – je ale důležité si uvědomit, že se nám všem vyplatí v podobě zvýšených reklamních obratů. Hezkým příkladem je peoplemetrový výzkum sledovanosti televizí. Ten byl zaveden v roce 1997 a ve stejném roce se poprvé utratilo víc peněz za reklamu v televizi než za reklamu v tisku. Vliv výzkumu je v tomto případě zcela evidentní: stojí sice nemalou částku, ale jednoznačně se vyplatí. Zadarmo ostatně není ani iAudit, přesto se jej účastní více než 100 serverů, které si dobře uvědomují, že pokud chtějí prodávat reklamu, nemohou si dovolit neúčast: rázem by zmizely z dohledu zadavatelů a příjem z reklamy by se snížil. V případě výzkumu SPIRu je navíc výhoda v tom, že se počítá i s účastí agentur, které by se měly na jeho financování podílet. To znamená, že i když je výzkum finančně náročnější, servery by měl stát zhruba stejně jako iAudit. Je také důležité připomenout, že účast ve výzkumu není žádným způsobem podmíněna členstvím ve SPIRu či spoluprací s některou z agentur (narážím teď na nedávnou diskusi v názorech u jednoho článku minulý týden) – členové sice zřejmě dostanou určitou slevu, ale zúčastit se bude moci kdokoliv.

Soutěž SPIRu na realizátora výzkumu v současné době vrcholí, pokud vše půjde podle současných předpokladů, jméno vítěze by mohlo být známo už příští týden. Jistě pak bude jasnější i to, jak bude výzkum konkrétně vypadat. Přesto bych rád vybídl všechny, kteří se o něj zajímají: pojďme o něm diskutovat už teď! Názory pod tímto článkem jsou pro to ideálním místem.

Anketa

Myslíte si, že výzkum SPIRu zvýší objem reklamních výdajů do Internetu?

Našli jste v článku chybu?

20. 11. 2000 9:00

Marek Antoš (neregistrovaný)
Váš příspěvek je zajímavý, ale pokud jej mám shrnout do jediné věty, jde Vám v podstatě o to, že kamenné agentury a servery dostavají moc peněz, zatímco "internetové agentury" málo. Nechci se v pouštět do polemiky v téhle oblasti (a to se týká i toho dělení 10:30:60) - jednak proto, že nejsem internetová agentura a do účetnictví jim nevidím, jednak proto, že to přímo nesouvisí s tématem původního článku.

Nicméně zatímco z Vašich předchozích příspěvků v této diskusi mi bylo jasné, ja…

20. 11. 2000 0:04

Tomas Urbanek (neregistrovaný)
nejdrive musime pominout "vlastni zajmy" a posleze se jiz muzeme pustit do diskuze... ze? :o)
je jasne, ze medialni pruzkum je samozrejme treba pro kazde medium, ale... napriklad vyzkum tisku se diametralne lisi od pruzkumu televizniho a televizni pruzkum denickovy se zase diametralne lisi od pruzkumu peoplemetroveho... pokud si za priklad vezmem denickovy a peoplemetrovy tv pruzkum, zjistime, ze nam dava vzdy odlisne vysledky, ktere nelze v zadnem pripade prohlesit za statistickou ch…
Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Alza.cz má StreetShop. Mall.cz více výdejních míst

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Vitalia.cz: Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

Analýza letáků: Na co lákají do prodejen?

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Jak levně odeslat balík přímo z domu?

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku