Hlavní navigace

Proč se amatéři bojí tvořit vlastní internetový obsah?

Jan Handl 10. 5. 2008

Jeden z nejdůležitějších faktorů je strach z konfrontace s internetovými uživateli, kteří to často autorovi dají „sežrat“. Obvykle kritizují hlavně ti, kteří nikdy nevyprodukovali ani odstavec textu nebo fotku. Tedy kromě urážlivých komentářů…

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

V poslední době jsem se s tím setkal na vlastní kůži. V reakcích na moje video na Internetu se objevily reakce uživatelů videoserveru, kteří zpochybnili samotný význam pořízení videosekvence. Když jsem se podrobněji podíval do jejich profilů, zjistil jsem, že oni sami nikdy žádné video nevložili a že pouze kritizují ostatní. Ano, takových uživatelů internetu je většina, umějí jenom nadávat a kritizovat. Ale aby ukázali ostatním, jak vlastně jít na ten „user generated content“ (více ve Wikipedii), to ne. Do tohoto diskutovaného pojmu spadají blogy, diskuze, fotogalerie, činnosti v sociálních sítích a mnoho dalšího „amatérského“ obsahu.

Právě obavy z konfrontací s kritiky a diskutéry jsou možná jednou z hlavních brzd rozvoje Internetu tvořeného amatéry. Komu by se chtělo číst nadávky a urážky v diskuzích? Málokdo se nad to dokáže povznést a urážky ignorovat. Právě ti, co nejvíc útočí na blogery a třeba na amatérské fotografy a videoautory, vyprodukují většinu reakcí. V diskuzích se neprojevují ti, kterým se obsah líbí, obecně se mnohem více nadává než chválí.

MIF16

Možná jsou moje předpoklady chybné, ale stejně věřím tomu, že strach z negativních reakcí může odradit dost potenciální amatérských autorů internetového obsahu. Jak si jinak vysvětlit, že jenom procenta, nebo spíše promile uživatelů internetových fotogalerií obrázky nejen prohlížejí, ale i vkládají? Tento problém mají například Flickr nebo YouTube, u nás to je podobné. Kolik lidí začalo blogovat a skončilo kvůli tomu, že jim někdo v dikuzích systematicky nadával? Smutné je, že ti, co nadávají, sami nedělají vůbec nic. Jsou pasivními konzumenty internetového obsahu (i toho tvořeného amatéry) a zanechávají po sobě stopy jedině v diskuzích, kde napadají autory, často dost nevybíravě. Ukázat nám, jak se to tedy má správně dělat ale nechtějí. Proč? Můžeme si myslet že na to prostě nemají.

Na druhou stranu není nad kvalitní diskuzi pod článkem, tedy pokud jsou příspěvky k věci, zajímavé, podnětné a přínosné. Takových případů je ale pomálu, jelikož se do debaty obvykle zamíchají ti, které diskutované téma vlastně vůbec nazajímá, jenom si potřebují zanadávat. Pokud jde autor článku, fotografie nebo videa s kůží na trh, musí se obrnit proti reakcím, které nejsou často zrovna pochvalné. Když jde o věcnou kritiku, ta je vítaným přínosem. Mnohdy ale slabší povahy utečou před návalem nekonstruktivních útoků. Ti, kteří se na Internetu projevují již dlouhé roky, jsou ostřílenými mazáky a jen tak něco je nerozhodí. Nováčci se ale mohou velmi lehce vyplašit díky jedinému záznamu v diskuzi. Z něj se autor dozví, že je k ničemu, neschopný, pitomý a tak vůbec. Pokud si neuvědomí, že diskutér se svými útoky baví a že mu na Internetu ani o nic vážnějšího nejde, může si pomyslet, že na produkování internetového obsahu opravdu nemá…

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

Inspekce úřadovala na Damejidlo.cz

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

DigiZone.cz: Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Nova dostala skoro půlmilionovou­ pokutu

Měšec.cz: Co způsobuje důchodcovský paradox?

Co způsobuje důchodcovský paradox?

120na80.cz: Jak se pozná autista?

Jak se pozná autista?

Vitalia.cz: Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Víte, že banány se pěstují v pytlíku?

Měšec.cz: Když krachuje banka

Když krachuje banka

DigiZone.cz: Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Jak se natáčí dabing seriálu South Park?

Měšec.cz: ČNB: ERB bank není solventní

ČNB: ERB bank není solventní

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

120na80.cz: Sem vás dají, když budete v karanténě

Sem vás dají, když budete v karanténě

Root.cz: Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Turris Omnia: nerozbitný router pro kutily

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Vitalia.cz: Co dělat s nedozrálým pomelem?

Co dělat s nedozrálým pomelem?

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DigiZone.cz: DVB-T2: problémy českých TV stanic

DVB-T2: problémy českých TV stanic

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní