Hlavní navigace

Proč tu ještě máme Netscape?

Martin Kopta 20. 2. 2002

V souvislosti s žalobou (kolikátou už?) společnosti America Online proti firmě Microsoft pro zneužití monopolu k nastolení Internet Exploreru jako jediného internetového prohlížeče se opět rozhořely ohně nekonečných debat o vztahu bývalé a nynější jedničky. Můžeme vůbec po šesti letech sledovat nějaký posun?!

America Online (AOL) opět oživila soud s Microsoftem kvůli začlenění Internet Exploreru do operačního systému Windows 95 a následujících. Co touhle žalobou může sledovat firma, která právě do náruče Exploreru vehnala svých více než 22 milionů klientů, když také začala na dodávané počítače předinstalovávat Explorer namísto Netscape? Vždyť právě Netscape pomalu dožívá jako vedlejší podnikání pod křídly AOL.

AOL přibližně v době rozpoutání nového sporu s Microsoftem nechala „uniknout“ zprávu, že vyjednává o spolupráci se společností Red Hat na tvorbě počítačové platformy konkurující Windows. Neznamená tedy poprask kolem Linuxu a Netscape jen vyostření vztahů tohoto podnikatelského giganta s Microsoftem? Jaký vlastně dnes je Netscape?

Netscape jsou dva. Respektive existují tu vedle sebe dvě vývojové větve: Netscape Communicator 4.79 a Netscape 6.2.1. Zatímco Communicator oslavil v lednu pět let od okamžiku, kdy byla představena jeho betaverze, tak Netscape 6 to teprve čeká. Jeho jádro začla open-source komunita vyvíjet v roce 1998 a o dva roky později se představil první Netscape šestkové řady, založený na jádru Gecko, Mozille. Jak je z dat vidět, Netscape už velmi dlouho nepředstavil novou vývojovou řadu, podpora „nových technologií“ (léta 1996 až 1999), jako jsou kaskádové styly, XML atd., je v těchto produktech nedokonalá, u Communicatoru dokonce slabá.

Pokud pomineme historickou větev Communicator (verze 4.79 byla uvedena loni v listopadu, ale jádro zůstává stále z roku 1996), pak Netscape 6 stále závisí na dokončení Mozilly, které bylo naposledy odsunuto před půl rokem na první polovinu letošního roku. Netscape 6.2.1 byl publikován před více než půl rokem, a to na velmi nevhodném základu. Nejnovější Netscape tak při spuštění zabírá až pětkrát více systémových prostředků než Explorer od Microsoftu, vyžaduje lépe vybavený počítač (256 MB RAM je základem), a přesto je málo stabilní a každou chvíli padá.

Od vzniku nynějších verzí Netscape se toho mnoho událo. Podle služby The Counter v současnosti Microsoft ovládá přes 91 procent trhu internetových prohlížečů, na Netscape zbývá procent pět. Podle článku Podíl jednotlivých browserů na trhu: Jak si který vede? zveřejněného nedávno na Technetu drží Explorery 87 procent a Netscape 11. Právě dokončovaná studie společnosti Internet Info, pro kterou byla data sbírána v České republice, dopadla ještě výrazněji v neprospěch Netscape. Má tedy smysl ještě požadovat po Microsoftu, aby Explorer zase z operačního systému vyjmul? Vždyť jde v současnosti o jediný opravdu funkční prohlížeč, který je navíc doprovázen kvalitním balíkem dalšího software pro Internet a objekty Exploreru jsou využívány desetitisíci aplikací od nezávislých programátorů.

Netscape Communicator dnes dožívá na platformách, jako jsou Apple MacOS, různé druhy Unixů, BSD a Linuxu, a těch (cca šesti procent operačních systémů) se spor netýká, týká se majoritních 94 procent operačních systémů, které pocházejí z Microsoftu. V poslední době dokonce probleskly zprávy, že žaloba Microsoft žádá o zveřejnění zdrojových kódů původního operačního systému Windows 95, aby mohla prokázat, že Explorer s ním nebylo třeba tak pevně provázat.

WT100

Ať si právníci tvrdí cokoli, spor dnes už nestojí mezi Netscape a Explorerem. Při už dávno rozhodli sami uživatelé, a dobře je to vidět především na těch, kteří nikdy možnost volby prohlížeče neztratili – na uživatelích operačního systému Apple MacOS, kteří v současnosti mohou využívat většinu prohlížečů – ti naprosto jistě sáhnou po Exploreru od Microsoftu. Pouze vlastníci starých počítačů a platforem, pro něž není dostupný Explorer, volí Netscape, a to většinou Communicator (lze to dobře vysledovat na závislosti volby browseru a rozlišení a barevné hloubky obrazovky). Operu, Mozillu a další prohlížeče si obvykle instalují jen vývojáři aplikací pro web, uživatelé Linuxu a zarputilí odpůrci Microsoftu.

Celý průběh procesu pro mě vypadá, jako by AOL hrála s Microsoftem nějakou mocenskou hru. Možná hodlá prohrát tuhle předem ztracenou bitvu o prohlížeč Windows, ale na Internetu obsazená pole nevyklidí. Teď je otázkou, jakou válku to vlastně AOL s Microsoftem vede.

Anketa

Jaký používáte prohlížeč?

Našli jste v článku chybu?
Vitalia.cz: Pane doktore, je to akutní!

Pane doktore, je to akutní!

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

DigiZone.cz: DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

DVB-T2: V lednu třetí přechodová síť

Vitalia.cz: Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

Bubble tea: Tři a půl tuny nebezpečných kuliček

120na80.cz: Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Test: hrozí vám zlomenina při osteoporóze?

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Tipy, jak poznat dobré víno podle etikety

Lupa.cz: Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Proč nevěřít Muskovi a jeho cestám na Mars

Podnikatel.cz: Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Výše záloh na sociální a zdravotní OSVČ 2017

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Vitalia.cz: Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Banány z Ameriky levnější než česká jablka

Podnikatel.cz: Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Koupit večer pečivo na maloměstě. Utopie?

Podnikatel.cz: Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

Nenašel, co hledal. Tak si to založil sám

DigiZone.cz: Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

Vybíráte internetovou TV? Tady je srovnání

DigiZone.cz: Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

Labelling je uzákoněn, i když nikdo neví...

120na80.cz: 6 opatření proti chřipce

6 opatření proti chřipce

Root.cz: Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Bezúdržbový počítač s Ubuntu pro babičku

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?