Hlavní navigace

Proč tu ještě máme Netscape?

Martin Kopta

V souvislosti s žalobou (kolikátou už?) společnosti America Online proti firmě Microsoft pro zneužití monopolu k nastolení Internet Exploreru jako jediného internetového prohlížeče se opět rozhořely ohně nekonečných debat o vztahu bývalé a nynější jedničky. Můžeme vůbec po šesti letech sledovat nějaký posun?!

America Online (AOL) opět oživila soud s Microsoftem kvůli začlenění Internet Exploreru do operačního systému Windows 95 a následujících. Co touhle žalobou může sledovat firma, která právě do náruče Exploreru vehnala svých více než 22 milionů klientů, když také začala na dodávané počítače předinstalovávat Explorer namísto Netscape? Vždyť právě Netscape pomalu dožívá jako vedlejší podnikání pod křídly AOL.

AOL přibližně v době rozpoutání nového sporu s Microsoftem nechala „uniknout“ zprávu, že vyjednává o spolupráci se společností Red Hat na tvorbě počítačové platformy konkurující Windows. Neznamená tedy poprask kolem Linuxu a Netscape jen vyostření vztahů tohoto podnikatelského giganta s Microsoftem? Jaký vlastně dnes je Netscape?

Netscape jsou dva. Respektive existují tu vedle sebe dvě vývojové větve: Netscape Communicator 4.79 a Netscape 6.2.1. Zatímco Communicator oslavil v lednu pět let od okamžiku, kdy byla představena jeho betaverze, tak Netscape 6 to teprve čeká. Jeho jádro začla open-source komunita vyvíjet v roce 1998 a o dva roky později se představil první Netscape šestkové řady, založený na jádru Gecko, Mozille. Jak je z dat vidět, Netscape už velmi dlouho nepředstavil novou vývojovou řadu, podpora „nových technologií“ (léta 1996 až 1999), jako jsou kaskádové styly, XML atd., je v těchto produktech nedokonalá, u Communicatoru dokonce slabá.

Pokud pomineme historickou větev Communicator (verze 4.79 byla uvedena loni v listopadu, ale jádro zůstává stále z roku 1996), pak Netscape 6 stále závisí na dokončení Mozilly, které bylo naposledy odsunuto před půl rokem na první polovinu letošního roku. Netscape 6.2.1 byl publikován před více než půl rokem, a to na velmi nevhodném základu. Nejnovější Netscape tak při spuštění zabírá až pětkrát více systémových prostředků než Explorer od Microsoftu, vyžaduje lépe vybavený počítač (256 MB RAM je základem), a přesto je málo stabilní a každou chvíli padá.

Od vzniku nynějších verzí Netscape se toho mnoho událo. Podle služby The Counter v současnosti Microsoft ovládá přes 91 procent trhu internetových prohlížečů, na Netscape zbývá procent pět. Podle článku Podíl jednotlivých browserů na trhu: Jak si který vede? zveřejněného nedávno na Technetu drží Explorery 87 procent a Netscape 11. Právě dokončovaná studie společnosti Internet Info, pro kterou byla data sbírána v České republice, dopadla ještě výrazněji v neprospěch Netscape. Má tedy smysl ještě požadovat po Microsoftu, aby Explorer zase z operačního systému vyjmul? Vždyť jde v současnosti o jediný opravdu funkční prohlížeč, který je navíc doprovázen kvalitním balíkem dalšího software pro Internet a objekty Exploreru jsou využívány desetitisíci aplikací od nezávislých programátorů.

Netscape Communicator dnes dožívá na platformách, jako jsou Apple MacOS, různé druhy Unixů, BSD a Linuxu, a těch (cca šesti procent operačních systémů) se spor netýká, týká se majoritních 94 procent operačních systémů, které pocházejí z Microsoftu. V poslední době dokonce probleskly zprávy, že žaloba Microsoft žádá o zveřejnění zdrojových kódů původního operačního systému Windows 95, aby mohla prokázat, že Explorer s ním nebylo třeba tak pevně provázat.

Ať si právníci tvrdí cokoli, spor dnes už nestojí mezi Netscape a Explorerem. Při už dávno rozhodli sami uživatelé, a dobře je to vidět především na těch, kteří nikdy možnost volby prohlížeče neztratili – na uživatelích operačního systému Apple MacOS, kteří v současnosti mohou využívat většinu prohlížečů – ti naprosto jistě sáhnou po Exploreru od Microsoftu. Pouze vlastníci starých počítačů a platforem, pro něž není dostupný Explorer, volí Netscape, a to většinou Communicator (lze to dobře vysledovat na závislosti volby browseru a rozlišení a barevné hloubky obrazovky). Operu, Mozillu a další prohlížeče si obvykle instalují jen vývojáři aplikací pro web, uživatelé Linuxu a zarputilí odpůrci Microsoftu.

Celý průběh procesu pro mě vypadá, jako by AOL hrála s Microsoftem nějakou mocenskou hru. Možná hodlá prohrát tuhle předem ztracenou bitvu o prohlížeč Windows, ale na Internetu obsazená pole nevyklidí. Teď je otázkou, jakou válku to vlastně AOL s Microsoftem vede.

Anketa

Jaký používáte prohlížeč?

Našli jste v článku chybu?

25. 2. 2002 12:02

Toom (neregistrovaný)
Diky moc za tuto reakci na FUD (ac mozna nechteny) pana Kopty.

25. 2. 2002 11:59

Toom (neregistrovaný)
Jen tak pro zajimavost viz odkaz.

Podnikatel.cz: Změny v cestovních náhradách 2017

Změny v cestovních náhradách 2017

Vitalia.cz: Test na HIV je zdarma i za pět set

Test na HIV je zdarma i za pět set

DigiZone.cz: Placené VoD a obsah zdarma

Placené VoD a obsah zdarma

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

120na80.cz: Rovnátka, která nejsou vidět

Rovnátka, která nejsou vidět

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

K EET. Štamgast už peníze na stole nenechá

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Pamlsková vyhláška bude platit jen na základkách

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?