Hlavní navigace

Proč žárovka svítí?

Vojtěch Bednář

Jsem řečník zvyklý hovořit spatra a s minimální přípravou. Proto se mi sem tam stává, že vyblinknu perlu, které později lituji. Jednou takovou bylo mé doporučení posluchačům rozhlasu z minulého týdne. Řídil jsem se jím sám.

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Kam směřují trendy v internetovém vyhledávání? Inu, ke konvergenci obsahu a k tomu, aby vyhledávače dokázaly odpovídat na běžně položené otázky. Zkuste si to sami – zeptejte se Google a pak Bingu na to, proč žárovka svítí – a porovnejte si výsledky. Moderátorku to evidentně pobavilo, někteří posluchači to bohužel nepochopili. Nevadí, život jde dál.

Když jsem se později ze záznamu poslouchal, pocítil jsem silné vrtání v hlavě. Dovedou vyhledávače, alespoň ty hlavní, odpovědět na takto formulovaný dotaz? Vrtání bylo následováno nepříjemnou obavou a bohužel, experiment provedený ihned následně mé obavy potvrdil. Přistupmež k provedení důkazů.

Veleslavný a prakticky všemocný Google k minulému čtvrtku na česky položenou, zdánlivě velmi lapidární otázku, odpovědět neumí. Když otázku položíme anglicky (omlouvám se za případný nepřesný překlad), nebude odpověď o nic lepší. Nejnovější (ale, jak jsme si řekli, ne zas tak úplně nejnovější) vyhledávač z dílny Microsoftu není ve svém projevu o moc kvalitnější (česky, anglicky). Vyhledávač, který se kdysi na otázkách pokládaných „běžným jazykem“ udělal, nám neporadí také. A tak možná nečekaně nejbližší odpověď k tomu, co jsme chtěli, umí díky přednostnímu vytahování výsledků ze své vlastní služby vrátit Yahoo (bohužel, podrobnější inspekce odkazu ukáže na smutný fakt, že to, že je otázka položena, neznamená, že na ni někdo odpoví).

Vraťme se ale domů. Seznam nám na naši otázku odpoví relevantně již čtvrtým výsledkem, ovšem jeho transkripce do jazyka běžného člověka není, jak račte posoudit, úplně jednoduchá. Cesta ke žhavému vláknu vede totiž přes tajemství vesmíru. Vyhledávač Centra nám (k datu psaní této glosy) neodpoví vůbec, podobně jako Jyxo, od kterého jsem si osobně sliboval nejvíce.

Nuže, zastavme tyto pokusy konstatováním, že z oslovených odborníků se pravdě nejblíže dostal Seznam (byť s výhradou problematické čitelnosti onoho textu). A tak, chceme-li se snadno a rychle dopracovat poznání, musíme se zeptat nikoli vyhledávače, leč encyklopedie, a to prosím pěkně ne na naši otázku, ale pouze na její předmět (tedy na žárovku).

Mene Tekel (tedy, sečteno a podtrženo). Omlouvám se všem posluchačům Radiožurnálu, kteří jsou nyní frustrováni skutečností, že ač třeli ebonitovou tyč liščím ohonem jako diví, žárovka se nerozsvítila. Vyhledávače ve svém vývoji zjevně nedospěly do stavu, kdy by dovedly opravdu poctivě porozumět řeči lidského kmene. Ale to nevadí. Pokud se dostatečně naučíme řeč vyhledávačů, přesněji pokud dovedeme klarifikovat svůj dotaz tak, aby byl technickou mluvou srozumitelný, dospějeme rychle a bezpečně k tomu, co jsme chtěli vědět. V našem případě ke žhnutí vlákna ve skleněné obálce.

Našli jste v článku chybu?

8. 6. 2009 8:23

Mám takový pocit, že autor si je těchto základů vědom a snažil se ověřit, zda-li nějakým způsobem pokročilo v tomto směru polidšťování vyhledávačů tak, aby byly schopné odpovědět na takto položené dotazy.
Příště bude možná lepší přečíst si celý článek (glosu) a pokusit se pochopit její smysl.

8. 6. 2009 8:08

uživatel si přál zůstat v anonymitě
Myslim ze v dnesni dobe by se melo zacit i vyucovat "jak hledat informace". A vubec nejake to zakladni chapani konstrukce dotazu. Pokud chceme zjistit princip sviceni zarovky, urcite nezadam vetu Proc zarovka sviti. Spravne sestavovani dotazu, pokud nemame zkusenosti (jako autor clanku)bych volil cestou od zakladu ke strese, a ne opacne, kdyz nemame zaklady. Co takto napsat do googlu kouzelne slovo zarovka? Prvni odkaz vede na Wiki kde se doctete i jak sviti.
Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

To nejhorší při horečce u dětí: Febrilní křeče

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Root.cz: Telegram spustil anonymní blog Telegraph

Telegram spustil anonymní blog Telegraph

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Root.cz: Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Nová třída SD karet A1 s vysokým výkonem

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

120na80.cz: 5 nejčastějších mýtů o kondomech

5 nejčastějších mýtů o kondomech

Měšec.cz: Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

Sleva na dítě a manželku pro OSVČ je zpět. Ale..

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují