Hlavní navigace

Prodej PVT oficiálně oznámen

Marek Antoš 5. 5. 2000

Jak jsme již informovali zhruba před měsícem, produkt pvt.net, tedy poskytovatele připojení k Internetu pod hlavičkou PVT, odkoupila Nextra. Včera byla celá transakce oficiálně oznámena na tiskové konferenci. Zajímavé je, že PVT v rámci tohoto obchodu získá podíl přímo v české Nextře.

Když se před dvěma lety na našem trhu akvizicí pražského Terminal Baru objevil norský Telenor, jeho představitelé si veřejně dali cíl stát se do dvou let jedním ze tří největších poskytovatelů připojení u nás. Při pohledu na skromné poměry tehdejšího Terminal Baru se tato meta zdála být velmi odvážná a přestože Telenor pokračoval v akvizicích i nadále (např. Oasa), vždy se jednalo o malé poskytovatele. Jeho samotná obchodní aktivita byla sice poměrně úspěšná, takže si dokázal vydobýt určitý podíl na trhu, byla však omezena především na Prahu, zatímco v ostatních částech republiky byl Telenor poměrně slabý. Mezi desítku největších se nepochybně dokázal protlačit, cesta k vyšším metám však vedla pouze přes koupi jiného velkého poskytovatele.

Většina poskytovatelů však rychle změnila majitele a Telenor stále vyčkával. Cesta k vítězství se otevřela v případě CESNETu, o který měl Telenor, přejmenovaný mezitím na Nextra Czech republic, výrazný zájem a patřil k nejvážnějším kandidátům. Nakonec ho však přeplatil Contactel, přestože je stále otázkou, zda jím zaplacených 775 milionů skutečně odpovídá hodnotě CESNETu. Současně s tímto tendrem však probíhala jednání s PVT, která nakonec skončila úspěšně. Konečná smlouva o prodeji byla podepsána 27. dubna, ale rozhodnutí padlo už mnohem dříve. Někteří dřívější zaměstnanci PVT, kteří se věnovali Internetu, už dokonce pracují přímo v Nextře.

Akvizicí PVT získává Nextra především řadu zákazníků z podnikové sféry, která je pro ni doposud klíčová; pozice PVT v této oblasti je poměrně silná. Kromě toho by jí mělo PVT přinést také rozsáhlou síť s množstvím přístupových bodů, které má po celé republice. Spíše prestižní záležitostí je také národní verze tarifu Internet 2000, kterou PVT disponuje, přestože ani pro jednu ze společností není dial-up klíčovou službou. V každém případě se však zřejmě splní to, co si na začátku Telenor slíbil: stane se jedním ze tří největších poskytovatelů u nás.

PVT se naopak i do budoucna hodla věnovat spíše tradičním oblastem své činnosti, zejména systémové integraci. Přestože s poskytováním připojení začalo poměrně brzy, již v roce 1996, vždy šlo spíše o okrajovou záležitost. Jak včera prozradil generální ředitel PVT Jiří Fabián, v celkovém obratu PVT tvořil Internet pouhých 6–7 procent. Z Internetu by však PVT tak docela zmizet nemělo. Zůstanou mu některé dnešní aktivity PVT v oblasti obsahu, například projekt Katedrála, jejíž perspektiva je však poněkud sporná. Působit by chtělo také v oblasti služeb s tím, že velký důraz je kladen na strategické partnerství právě s Nextrou. To je posíleno i tím, že v rámci tohoto obchodu získá PVT 9,99% podíl v české Nextře, což je poměrně zajímavý aspekt celé věci, který doposud nebyla znám.

Dosavadní působení Telenoru na našem trhu bylo jednoznačně úspěšné, akvizice PVT ho však může katapultovat o třídu výše. Vše nyní bude záležet především na tom, jak hladce se Nextře podaří integrovat původní síť a především zaměstnance pvt.netu do své struktury.

Marek Antoš

Našli jste v článku chybu?

5. 5. 2000 15:16

Petrb Souček (neregistrovaný)
Upgrade - je to možné, proč ne.
Tím čistým jsem měl na mysli bez režie ATM protokolu.
Linka PVT ke G1 vedla do stejného routeru v Praze, jako ostatních zákazníků využívajících službu ISP. Takže samozřejmě tu kapacitu sdíleli s GO-CZ.
A jen ať se všichni chlubí, a ještě lepší by bylo, aby přitom všichni poskytovali co nejvíc věcných informací, ne jen mlhu.
5. 5. 2000 14:59

MK (neregistrovaný)
Ahoj,

Protoze kapku vim, jak se upgraduje (myslim evolucne ne revolucne), myslim, ze upgrade z 20 na 25 Mbps mohl byt velmi snadny. Mas kontrakt na rok. Tyhle kontrakty se obvykle prekryvaji. Kdyz jeden dobehne, upstream ISP Ti nabidne vice konektivity za stejne penez nebo stejne konektivity za mene penez :-)

Nevim, co myslis tim 'cistych'. I ATM ma 'cistou' sluzbu - naopak, ve sve podobe je na linkove urovni zcela ciste :-) Ze si muzes nasmlouvat VBR sluzbu, je jen 'option'. Koneckoncu finty…

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Lupa.cz: Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Babiš: E-shopů se EET možná nebude týkat

Měšec.cz: Přejete si číslo účtu na přání?

Přejete si číslo účtu na přání?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Vitalia.cz: Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Spor o mortadelu: podle Lidlu falšovaná nebyla

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

DigiZone.cz: Milan Kruml: procházka TV historií

Milan Kruml: procházka TV historií

DigiZone.cz: Další dva kanály nabídnou HbbTV

Další dva kanály nabídnou HbbTV

Podnikatel.cz: Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Zavře krám u #EET Malá pokladna a Teeta?

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Dárky v podnikání. Jak je uplatnit v daních?

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí