Hlavní navigace

Prodejte doménu a nebudete muset pracovat

Martin Kopta

Že se vám zdá výzva z titulku utopická? Podívejme se na takové Kokosové ostrovy z Indického oceánu: Podle CIA tamní populace čítá 633 obyvatel, na každého z nich tedy připadá přibližně 790 registrovaných domén .cc -- pořád si ještě myslíte, že se prodej domény nevyplatí?

Co mají společného země jako Kokosové ostrovy, Niue, Tuvalu nebo Belize? Jejich břehy omývají vody některého z oceánů. V případě Niue a Tuvalu je to oceán Tichý, Kokosové ostrovy leží v Indickém oceánu a Belize byste našli na břehu Karibského moře (tedy Atlantiku). Mají tyhle země ještě něco společného? Určitě mnohé, ale mně v tuhle chvíli jde především o to, že jejich internetové domény byly uvolněny k registraci bez nutnosti splnit jakékoli jiné podmínky, nežli jsou ty platební.

Co vede státy jako Americká a Západní Samoa, Tonga, Vánoční ostrovy nebo Jersey, aby se vzdaly vlastních ccTLD? Pokud se podíváme do Fact Book CIA, pak možná můžeme několik důvodů odhalit. Většinou jde o země, které teprve v druhé polovině 20. století získaly nezávislost na koloniálních mocnostech. Z koloniální doby jim zůstala původní měna, které se postupně snaží konkurovat buď dolar nebo nová měna místní, postkoloniální země zdědily špatnou komunikační infrastrukturu, nevzdělané obyvatelstvo a mizerné hospodářství založené především na vývozu zemědělských produktů a případně těžbě surovin.

Každé pravidlo je potvrzeno výjimkou, která nemůže chybět ani zde. Tou výjimkou je britský ostrov Jersey ( .je), který na mapě najdete v Kanále La Manche (English Channel). Zdejších 90.000 obyvatel totiž ročně vydělá 25.000 dolarů HDP na hlavu, což je pro srovnání asi desetkrát více než u obyvatel Niue. Samospráva Jersey se rozhodla uvolnit registrační pravidla a využít doménu v obchodě. Přesná čísla o počtu SLD (domén druhé úrovně) nejsou v .je  dostupná.

O něco výřečnější jsou statistiky u domény Tuvalu ( .tv). Určitě máte ještě v živé paměti zprávu o akvizici správce domény .tv Corporation International společností VeriSign. VeriSign utratila za možnost registrovat domény v .tv  loni 31. prosince přesně 45.000.000 dolarů a očekává, že se jí první milion vrátí ještě během posledního účetního čtvrtletí roku 2001 (to je vzhledem k americkým odlišnostem právě nyní) a dále pak očekává mezi sedmi a deseti miliony v následujícím roce (VeriSign krátce předtím odkoupila společnost eNIC, která registruje domény .cc, o nichž jsem se zmínil již v upoutávce). Tuvalu svou doménu poskytlo světu v roce 2000 na dobu 12 let. V této zemi na každého z 11.000 obyvatel připadne v současnosti 37 domén (cca 400.000 celkem). Díky výnosům z pronájmu doménového prostoru může zdejší vláda stavět pobřežní hráze – vědci totiž tomuto ostrovu předpovídají, že jej do padesáti až sta let zatopí okolní moře – ze svého ročního rozpočtu 6.100.000 dolarů by si to jistě dovolit nemohla.

Tuvalu mělo velké štěstí, protože jeho dvoupísmenný kód se náhodou shoduje se zkratkou televize, podobné štěstí na název měla i Tonga ( .to  – anglická předložka) a Belize ( .bz  – registrovaná jako náhrada za .biz). Belize je mezi zeměmi, které své domény pronajaly, co do počtu obyvatel největší – zisk se tu „dělí“ mezi 250.000 obyvatel (Západní Samoa: 180.000; Americká Samoa: 67.000; Tonga 104.000). V přepočtu výnosů na hlavu musí zaostávat nejen za Kokosovými ostrovy (633 obyvatel), ale i za Vánočními ostrovy (2.700) a Niue (2.100).

A právě Niue se z obchodu s doménami může radovat nejvíce. Doménu .nu totiž spravuje přímo místní nezisková organizace (ve spolupráci s americkou společností .NU DOmain Ltd.). Díky nadaci Internet Users Society – Niue mají všichni obyvatelé zdarma přístup na Internet a jsou přímo propojeni satelitem s Novým Zélandem. Pro vládní a turistické záležitosti nadace sponzoruje vývoj internetových aplikací, vyučuje nové uživatele práci s Internetem, vybavila počítači knihovnu, a zaplavila školy výukovými CD-ROMy. Aktivit, které nadace na Niue hradí, je bezpočet, mezi nejvýznamnější ovšem patří digitalizace telefonní sítě. Doména .nu je často zmiňována (i v mých článcích na Lupě) v souvislosti s experimentem, kterým je umožněno registrovat domény se západoevropskými znaky s diakritikami – díky tomu slaví doména úspěchy mezi Skandinávci – Švédům se navíc shoduje se slovem „nyní“.

Jak se dělí domény nejvyšší úrovně

Domény nejvyšší úrovně se dělí do dvou skupin, tou starší jsou generické domény (gTLD) – mezi ně patří .com, .net, .org, .name, .biz a dalších osm. Jejich režim je více méně omezený (výjimkou jsou .com, .net a .org) a musíte tedy splnit určité podmínky, abyste mohli doménu užívat. V případě gTLD .int tyto podmínky splňuje méně než dvacet institucí na celém světě – je totiž vyhražena mezinárodním organizacím registrovaných při OSN.

Druhou skupinou jsou pak teritoriální domény označované jako country code domains (ccTLD) – tyto domény jsou úzce svázány s jasně vymezeným územím a vycházejí z dvouznakových označení zemí podle ISO 3166 (které vycházejí ze seznamu zemí uznaných OSN). Historickou výjimkou v tomto principu je ccTLD Velké Británie ( .uk, nikoli .gb). Těchto domén je něco kolem dvou set a jejich počet se mění s tím, jak země vznikají a zanikají. Loni například zanikla doména .zr (Zair), aby uvolnila místo doméně .cd (Kongo).

Posledním typem domén nejvyšší úrovně je doména .arpa, která není určena pro veřejné užití.

Anketa

Jak pohlížíte na ccTLD?

Našli jste v článku chybu?

17. 2. 2002 22:58

Dan Lukes (neregistrovaný)
Osobne se domnivam, ze volani po konkurentovi CZ-NICu je nesmysl - dva spravci narodni domeny???

Osobne s vami nesouhlasim. Dva spravci domeny jsou sice nesmysl - ale to take nikdo nenavrhuje. Ovsem, vice prodejcu sluzeb - registraci domen, to jako nesmysl nevidim. Problem CZ.NIC je v tom, ze sluzby lze nabizet bud' komfortni - ale pak zrejme nebudou tak lacine jak by mohly byt, nebo se lze omezit na nejztrozsi (nekomfortni) zaklad. Domnivam se, ze spravna je ta druha cesta - protoze zatimco da…

17. 2. 2002 16:27

MK (neregistrovaný)
Vazeny pane,
pokud hodlate kohokoliv kritizovat, doporucuji Vam byt velmi presny. CZ.NIC ma ze stanov jakesi organy, ktere se daji shrnout pod pojem vedeni. Pokud poslete e-mail na info@nic.cz, nemohu to pri vsi ucte povazovat za osloveni vedeni.

Pokud se tyce zverejneni e-mailove adresy, staci si precist skoro libovolnou diskusi k clanku prave zde na LUPE, abyste mou adresu nasel zaroven s pripomenutim, ze ma-li kdokoliv stiznost na predstavenstvo, muze psat na muj e-mail (staci odstranit nospa…


Vitalia.cz: Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

Vychytané vály a válečky na vánoční cukroví

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

120na80.cz: Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

DigiZone.cz: Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Co chtějí operátoři při přechodu na DVB-T2?

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

DigiZone.cz: Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Perspektivy TV v roce 1939 podle časopisu Life

Měšec.cz: Stavební spoření: alternativa i pro seniory

Stavební spoření: alternativa i pro seniory

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Root.cz: Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

Kamery Sony se dají ovládnout na dálku

DigiZone.cz: Česká televize mění schéma ČT :D

Česká televize mění schéma ČT :D

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

DigiZone.cz: Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vedení ČRo: personální změny od ledna

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Podnikatel.cz: Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Daňové úlevy s EET nestačí. Budou zdražovat

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují