Hlavní navigace

Profily tranzitních operátorů -- GlobalTel

Michal Krsek 30. 5. 2002

GlobalTel patří k nejmladším operátorům na českém trhu -- svoji tranzitní síť provozuje v České republice od 1.1.2001. Vyjma toho nabízí rovněž prodej vlnové délky nebo terminaci hlasových služeb. Charakteristikou se však od předchozích společností v seriálu liší -- i proto je zajímavé se na jeho aktivity podívat podrobněji.

GlobalTel je ze dvou třetin česká společnost (podle jejich vlastního tvrzení jsou majiteli tohoto podílu fyzické osoby a zbytek patří právnické osobě ze zahraničí). Protože není pobočkou žádného tranzitního operátora, využívá pro tyto účely svého partnera v SRN, firmu Level3. Vyjma toho má aktivity v oblasti prodeje hlasovych služeb koncovým zákazníkům prostřednictvím společnosti Kiwwi, jejíž akvizici provedl v lednu tohoto roku.

Autonomním systémem (AS) je AS15935, v SRN napojen na AS9057.

Kapacita trasy do SRN je 1 Gbit/s (Ethernet), propojení k páteřnímu směrovači Level3 činí 100 Mbit/s. Jako záložní okruh slouží lokální provázání s EBONE/KPNQwest. Druhým hlavním směrem je potom linka o kapacitě 1 Gbit/s na Slovensko, ukončená 100 Mbit/s roz­hraním v SIX.

Infrastruktura v České republice je založena taktéž na gigabitovém Ethernetu, který je na vybraných místech „podložen“ WDM technologií.

Jelikož GlobalTel připojuje všechny zákazníky do jednoho AS, může nabídnout jeho dostupnost ve slušném počtu lokalit. Portovou cenu tedy dostanete: Zikova (sál CESNET), Na Viničních horách, Vinohradská (sál GTS), Lužná (sál Aritma), Na Bohdalci (sál Sitel) a Nákladové nádraží Žižkov (sál Nagano) v Praze. Také v Brně na Pálavském náměstí, v Plzni ve Škodě, v Pardubicích na Univerzitě a v Paramu, v Hradci Králové ve VČE a v Litvínově v Chemopetrolu.

Přístupové technologie nejsou, obdobně jako u ostatních operátorů, problémem. Připojení je možné všemi „pozemními“ variantami Ethernetu (10Base-T, 100Base-TX, 1000Base) – tyto technologie ostatně GlobalTel prosazuje, takže se dá očekávat, že je bude preferovat. Klasikou jsou služby založené na SDH, počínaje E1, E3 a STM-1 (v přípravě je STM-4), ať již nativně (například skrze POS) nebo ATM. Nicméně je potřeba počítat s tím, že divoké kombinace (okruh 512 Kbit/s ukončený v STM-1 portu) se projeví na výši zřizovacího poplatku.

K tranzitní konektivitě je možné samozřejmě čerpat newsfeed nebo připojení k multicastové síti mbone. GlobalTel v tuto chvíli neposkytuje služby IPv6.

Kromě toho je schopen dodat vlnovou délku (tam, kde má nasazenu WDM), managed bandwidth na Ethernetu (do 1 Gbit/s) nebo terminaci hlasových služeb pomocí VoIP.

Technologie, na nichž je postavena síť GlobalTel, pochází od Intelu (Ethernet) a CISCO Systems (IP prvky).

Jako největší výhody poskytovaných služeb prezentuje přímé připojení do SIX a tamní peering, který u tranzitních operátorů skutečně není obvyklý, primární připojení ethernetovým portem, jenž je cenově příznivé a flexibilitu smluvního vztahu. Díky tomu, že je GlobalTel česká společnost, uzavírá smlouvy dle českého práva a je schopna zákazníkům vyhovět v takových parametrech a konfiguraci, jaké globální firmy nejsou díky korporátní politice schopny dodat.

K metodice popisu je třeba říct, že posíláme seznam otázek vybraným operátorům a následně jejich odpovědi konfrontujeme na schůzce s realitou. Tento způsob fungování jednak zaručuje stejnou tématickou bázi a jednak nám umožňuje prohlédnout jednoduché PR triky a případně zamezit vzájemnému nepochopení otázek.

Našli jste v článku chybu?

31. 5. 2002 14:35

MK (neregistrovaný)
Pokud by bylo potreba ty clanky jeste vic naredit, musel by to udelat nekdo jiny nez ja. Uvedomte si, ze cely 4 KB clanek obsahuje informace, ktere na smiraku znamenaji odpovedi na danact otazek, pricemz odpoved je obvykle jedno az dvouslovna :-)

Uz takhle mam problemy vymyslet stale nove formulace.

31. 5. 2002 13:25

Jarek Jesenský (neregistrovaný)
Dekuji Vam za objasneni alespon casti terminu, chapu ze jista cast (kolik asi % ?) ctenaru Lupy VSECHNY vyrazy z clanku denne pouziva v bezne reci, ale dovolim si tvrdit ze vetsina z nas ne.
Nemam nic proti clankum tohoto typu, dokonce mne GlobalTel nadmerne zajima, ale jsem presvedcen, ze clanek proste mel byt napsan "ctiveji", nejen pro odborniky.
Nemyslim samozrejme informace bulvarniho typu jak napsal zcela zbytecne jeden z predchozich "rypalu", ale proste rozepsani cla…

Podnikatel.cz: Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Vládu obejde, kvůli EET rovnou do sněmovny

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

Jak vybrat ořechy do cukroví a kde mají levné

DigiZone.cz: NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

NG natáčí v Praze seriál o Einsteinovi

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Nahradí sluch, ale zvuk je zcela jiný

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Podnikatel.cz: 3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

3, 2, 1..EET startuje. Na co nezapomenout?

Měšec.cz: Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

Vklad na cizí účet je draze zpoplatněn (přehled)

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Podnikatel.cz: Udávání kvůli EET začalo

Udávání kvůli EET začalo

Vitalia.cz: Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Jmenuje se Janina a žije bez cukru

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

120na80.cz: Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Co všechno ovlivňuje ženskou plodnost?

Měšec.cz: Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Banky mlží o nákladech na předčasnou splátku hypotéky

Podnikatel.cz: Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Na 3. prosince se chystá protest proti EET

Root.cz: Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

Mirai má nový cíl 5 milionů routerů

120na80.cz: Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Popraskané rty? Některé balzámy stav zhoršují

Vitalia.cz: V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

V SAPĚ našli nelegální porážku kachen

Měšec.cz: Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?

Golfové pojištění: kde si jej můžete sjednat?