Hlavní navigace

Profily tranzitních operátorů -- Teleglobe

Michal Krsek 3. 5. 2002

Dnešní profil je věnován síti firmy Teleglobe, která je jedním z původních pěti Tier-1 operátorů -- tj. těch, kteří byli považováni za provozovatele páteřních sítí Internetu. Přestože se dnes toto rozdělení nepoužívá, stále můžeme Teleglobe charakterizovat jako globálního operátora s působností na všech kontinentech.

Teleglobe je společnost se sídlem v USA, která patří do skupiny Bell Canada, což je kanadský incumbent (mluvit na severoamerickém kontinentě o monopolu není na místě). Jak již bylo zmíněno, disponuje globální sítí, která pokrývá všechny kontinenty, kromě Antarktidy. Mezikontinentální spojení zabezpečují podmořské kabely (Teleglobe tvrdí, že je třetím největším vlastníkem optické infrastruktury – právě skrze podíly ve firmách provozujících kabely) a pronájem satelitních kanálů (především pro přenosy videa a hlasu v zemích, kde nejsou k dispozici pozemní spoje).

Teleglobe nešel v Evropě cestou budování vlastních optických tras, pronajímá tedy sítě od dalších operátorů. Hlavně proto, že budování infrastruktury je investičně náročné a trh není příliš velký. V této oblasti přežije jen omezený počet subjektů, takže pustit se do takové akce chce velkou odvahu.

Tranzitními autonomními systémy (AS) jsou AS6453 v USA a AS8297 v Evropě. Do nich jsou zákazníci připojováni přímo. Globální síť je založena na STM-16 nebo STM-64 okruzích, PoP (Point of Presence) v České republice je k ní připojen dvěma trasami o kapacitě STM-1 (155 Mb/s) – dodává je Český Telecom a Sloane Park. Teleglobe ke konci prvního pololetí připravuje jejich navýšení na 2×STM-4 (622 Mb/s). Největší zákazníci – CESNET a Český Telecom – jsou připojeni speciální linkou o kapacitě 622 Mb/s, resp. 155Mb/s do Německa. Teleglobe zároveň pronajímá dvě vlnové délky v síti Euroringů firmy KPNQwest – lze očekávat, že jsou připraveny pro trasy o kapacitě STM-16 (2,5 Gb/s).

Ty jsou zakončeny v českém sídle Teleglobe, v Paláci Myslbek na Praze 1 – právě se zákazníkovi nabízí portová cena. Tady mají PoP Český Telecom, GTS/KPNQwest a Pragonet.

Stejně jako ostatní operátoři není Teleglobe vybíravý u technologie, kterou se zákazník připojí. Tento akt se realizuje různými variantami ethernetu, sériovovými linkami a POS či ATM. K tranzitní konektivitě je možné samozřejmě čerpat newsfeed, připojení k multicastové síti mbone lze za příplatek. Teleglobe v tuto chvíli nemá platformu pro IPv6 služby. Je schopen připojit jakékoliv zákazníky, přičemž se soustředí na ty s dostatečnými požadavky na objem odebíraných služeb (= výnos ze zákazníka).

Vyjma IP samozřejmě poskytuje další možnosti. Vzhledem k tomu, že připojení pražského PoP je realizováno ATM, služby, které používají bitově transparentní přenos (terminace klasické telefonie nebo řešení postavená nad SDH/PDH), jsou realizovány jako CES (Circuit Emulation Service). I díky použití ATM tak Teleglobe může zákazníky přímo připojit jak do amerického, tak do evropského autonomního systému (první zmíněné využívá například Český Telecom). Také umí realizovat IP VPN, nicméně existují minimální limity pro odběr. Spíše zajímavostí jsou pak služby pro multimediální společnosti (hlavně televize), které spočívají v pronájmu kapacity a času na satelitním transpondéru a/nebo v poskytování permanentních ATM okruhů.

Řešení, na nichž je síť Teleglobe postavena, dodávají Nortel (ATM technologie), CISCO a JUNIPER (IP prvky).

V České republice je nejvýznamnějším IP zákazníkem Teleglobe sdružení CESNET, respektive jeho síť CESNET2, která je připojena kapacitou 622 Mb/s. Dalšími uživateli tranzitní konektivity jsou například Český Telecom (ATM STM-1 s redukovaným pásmem na 68 Mb/s), Sloane Park, UPC (resp. Mistral) nebo TransgasNet.

MIF16

Sám Teleglobe prezentuje jako svou největší výhodu rozsah své sítě. Dle vlastních údajů, jen obtížně ověřitelných, je operátorem, který do USA přivádí nejvíce internetového provozu. Jeho zákazníci představují 10 procent internetového adresního prostoru (je třeba podotknout, že tito klienti nemusí být připojeni pouze na Teleglobe – viz. CESNET2).

Jako jeden z hlavních cílů v technologické oblasti si klade přesun SDH technologie k přímému využití vlnových délek pro transport IP.

Našli jste v článku chybu?
Podnikatel.cz: Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

Proč Alza 28. října otevře a jinde zavřou?

DigiZone.cz: Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Skylink: víkendové volné vysílání HBO

Vitalia.cz: Radlery míří do propadliště pivních dějin

Radlery míří do propadliště pivních dějin

Podnikatel.cz: DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

DameJidlo.cz má průšvih. Falšované jídlo

Vitalia.cz: Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Test: Je nákup se skenerem skutečně OK?

Root.cz: Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Mozilla přestane věřit CA WoSign a StartCom

Měšec.cz: Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Přišli jste o všechno, jak se dostat k penězům?

Podnikatel.cz: Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Padla banka působící v Česku. Jste klienty?

Měšec.cz: ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

ZUNO Bank končí, „zadarmo“ už nevydělává

Vitalia.cz: Bubbleology: kuličky nejsou naše

Bubbleology: kuličky nejsou naše

Vitalia.cz: Trpí syndromem MBA

Trpí syndromem MBA

Root.cz: 3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

3D tiskárny, roboti i staré počítače na LinuxDays

120na80.cz: Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Poporodní deprese řešte už v těhotenství

Podnikatel.cz: Toto je aplikace EET. Seznamte se

Toto je aplikace EET. Seznamte se

Lupa.cz: IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

IT ve firmách: je problém mezi klávesnicí a židlí?

Root.cz: „Chytré“ kamery útočí po internetu

„Chytré“ kamery útočí po internetu

Lupa.cz: Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Děti, to je kazeta. Majitelé starých počítačů měli sraz

Měšec.cz: Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Kolik najezdíte, tolik zaplatíte na povinném ručení

Měšec.cz: Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Minimální mzda 2017: až 22 000 Kč měsíčně

Vitalia.cz: Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní

Scan&Shop: Zahrajte si v Globusu na pokladní